Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Трансформація літературної традиції

Трансформація літературної традиції

Назва:
Трансформація літературної традиції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,12 KB
Завантажень:
117
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Трансформація літературної традиції


Змістова місткість і багатозначність традиційних сюжетів, образів і мотивів дозволяє їм вступати в процесі творчої літературної переробки в різноманітні структурно-змістові зв’язки, в результаті чого в новому варіанті утворюються оригінальні подієво-семантичні домінанти, здійснюється трансформація канонічних поведінкових комплексів, руйнуються усталені стереотипи сприйняття. Однак в оновленому вигляді зберігаються основні змістові константи, що забезпечують процес порівняння, зіставлення зразка та його нової літературної версії.
Сучасний літературний процес характеризується складною взаємодією багатьох формально-змістових чинників, що призвело до формування поетики “неоміфологізму”, характерною рисою якої є активне використання легендарно-міфологічних структур. За змістовими характеристиками більшість традиційних образів легендарно-міфологічного походження є своєрідними типами або психологічними моделями поведінки, які відображають суттєві — зазвичай, екзистенційні — аспекти індивідуального або колективного буття. Подібні структури первинно схильні до досить високого рівня семантичної універсалізації, в результаті якої вони сприймаються в читацькій свідомості як образи-символи (знаки, поняття, емблеми), що стають багатозначними при їх включенні в свідомість іншої культурно-історичної епохи, яка досягла іншого бачення і розуміння навколишнього світу і природи людини. Найочевиднішим результатом такої рецепційної універсалізації є розширення і збагачення змістовного об’єму персонажа (сюжетної схеми), ускладнення інтегральних та диференційних характеристик з погляду синхронії та діахронії його функціонування.
Цей процес не є обов’язковим для всіх традиційних образів, деякі з них уже від моменту первинного розвитку протообразу були скеровані на формалізований розвиток, суттю якого є орієнтація на принцип циклізації (Гуллівер‚ Робінзон‚ Шерлок Холмс). Об’єднувальною детермінантою в таких творах є персонаж (точніше, його загальновідома репутація), який своїми діями чи знаковим ім’ям сприяє утворенню в читацькій свідомості асоціативно-символічних або формальних зв’язків між зразком і його новим (черговим) продовженням (дописуванням).
“Світи” загальнокультурних зразків легендарно-міфологічного походження характеризуються високим рівнем семантичної концентрації та аксіологічним драматизмом. Тому будь-який функціонально вагомий елемент нового завжди провокує реципієнта на зближення, порівняння, протиставлення нового варіанта традиційної структури з її вихідним зразком, що дає змогу оцінити діалектику традиційного і оригінально-авторського в конкретній інтерпретації на повсякденному рівні. Складна подієва структурованість традиційного сюжетно-образного матеріалу часто передбачає поліваріантність його функціонування в різних національних літературах, що веде за собою не просто розвиток певних сюжетних колізій, але й, головне, їх морально-психологічну драматизацію, висунення нетрадиційних мотивувань, перенесення загальновідомих сюжетних схем на матеріал конкретної національно-історичної та культурно-психологічної дійсностей‚ осучаснення проблематики, а в деяких випадках і розщеплення єдиної структури на поліваріантні сюжетні ходи і мотивування (“агасферівський комплекс”, архетип тіні, мотив договору людини з дияволом, перепідпорядкування традиційно незмінного поведінкового статусу парних персонажів та ін.).
Процеси “реміфологізації”, які активно відбуваються в літературі ХХ ст., позначені складністю рівнів освоєння фольклорно-міфологічних традицій, очевидною скерованістю на дослідження суперечностей духовного світу особистості. У новому культурно-історичному контексті загальновідомі міфи й легенди підлягають прямому чи опосередкованому осучасненню, набувають національно-психологічних характеристик народу, що їх запозичує. У результаті цього здійснюється складно взаємопов’язаний процес онтологічної та аксіологічної “перевірок” подієво-семантичних домінант традиційних структур: з одного боку, сучасні реалії допомагають глибше осмислити універсальні морально-психологічні проблеми загальнокультурних зразків; з іншого — позачасові колізії легендарно-міфологічних структур, накладені на конкретний національно-історичний матеріал, часто пропонують несподіване з погляду повсякденної свідомості дослідження глибинних джерел сучасного духовного континууму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Трансформація літературної традиції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок