Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Асоціативно-термінальна мотивація відіменникових дієслів у сучасній українській мові

Загрузка...

Асоціативно-термінальна мотивація відіменникових дієслів у сучасній українській мові

Назва:
Асоціативно-термінальна мотивація відіменникових дієслів у сучасній українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,29 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Асоціативно-термінальна мотивація відіменникових дієслів у сучасній українській мові


Проблема мотивації в лінгвістиці, незважаючи на значну кількість наукових праць, де досліджується це явище в ракурсі словотвору та теорії номінації, охоплює кілька складних і остаточно не вирішених питань.
В українському мовознавстві, на жаль, розгляд мотивації не входив навіть до підручників із словотвору, а в наукових роботах використовувалися лише наявні у славістиці класифікації [Горпинич 1998], оскільки головну увагу науковців було зосереджено на словотворчих типах і динаміці значень мотиватора та мотивата.
З огляду на актуальну в сучасній лінгвістиці когнітивну парадигму, проблема мотивації потребує врахування нового принципу типологізації мотиваційних процесів – „концептуального місця мотиватора в ментально-психонетичному комплексі об’єкта, що позначається” [Селіванова 2000]. Стосовно принципів когнітивно-ономасіологічного аналізу та психолінгвістичної моделі породженння найменування, ми застосовуємо щодо аналізу відіменних дієслів української мови нову когнітивно-ономасіологічну типологію мотиваційних процесів, запропоновану О.О. Селівановою.
Залежно від фрагмента ментально-психонетичного комплексу, що висвітлюється при внутрішньому програмуванні ономасіологічної структури, та селекції мотиватора з цієї мотиваційної бази, мотивація відіменникових дієслів поділяється на пропозиційно-диктумну, що обирає компонент диктуму як адекватні, реальні знання про об'єкт номінації; асоціативно-термінальну, що висвітлює асоціативну частину ментально-психонетичного комплексу, та модусну, що актуалізує оцінку позначеного на підставі модусу, відчуттів та почуттів, а також псевдомотивацію, яка вказує на відсутність вербалізації в ономасіологічній структурі будь-якого фрагмента ментально-психонетичного комплексу.
Одним з різновидів мотивації, поширеним у масиві українських відіменникових дієслів, є асоціативно-термінальна, що використовує в структурі концепту фрагменти необ’єктивних, неістинних знань про позначуване, які корелюють з пропозиційними компонентами диктуму.
Матеріалом для дослідження послужили відіменникові дієслова, взяті шляхом суцільної вибірки із словників української мови („Словник української мови”: В 11-ти т. – К., 1970 – 1980; „Інверсійний словник української мови” С.П. Бевзенка. – К., 1985; „Тлумачний словник-мінімум української мови” О.М. Єфімова. – К., 1999; „Новий тлумачний словник української мови”: В 4-х т. В. Яременка, О. Сліпушко. – К., 1999; “Великий тлумачний словник сучасної української мови”. – К., 2001), та 5 тисяч фрагментів, вибраних із художніх текстів української літератури переважно другої половини ХХ ст. Використано також „Етимологічний словник української мови”: В 7-и т. О.С. Мельничука. – К., 1983; морфемні словники: „Морфемний аналіз”: Словник – довідник у 2-х т. І.Т. Яценка – К., 1980 – 1981; „Морфемний словник” Л.М. Полюги. – К., 1983; „Українсько-російський словотворчий словник” З.С. Сікорської. – К., 1995; – а також “Фразеологічний словник української мови”: В 2-х кн. – К., 1993 та словники говірок.
На відміну від пропозиційно-диктумної, асоціативно-термінальна мотивація спрямована на використання в процесі найменування фрагмента неістинних (необ’єктивних, нетривіальних) знань про позначуване, який корелює відповідно з певними диктумними позиціями, що в такому випадку є знаково нульовими. Ці неістинні знання в структурі концепту (ментально-психонетичному комплексі) представлені в асоціативно-термінальній частині, яка пов’язується також із певними психічними функціями, зокрема відчуттями, переважно зоровими, та образами (гештальтами), що виникають у свідомості номінаторів і сприяють синестезії або симіляції (аналогізації) з іншими образами та мисленнєвими структурами. О.О. Селіванова характеризує асоціативно-термінальний тип мотивації як селекцію мотиватора похідного найменування на підставі асоціювання з диктумною частиною когнітивної моделі інших концептів, що формує термінальні компоненти в такій моделі [Селіванова 2000].
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Асоціативно-термінальна мотивація відіменникових дієслів у сучасній українській мові

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок