Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Проблеми світоглядної еволюції Наталі Лівицької-Холодної

Загрузка...

Проблеми світоглядної еволюції Наталі Лівицької-Холодної

Назва:
Проблеми світоглядної еволюції Наталі Лівицької-Холодної
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,75 KB
Завантажень:
420
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Проблеми світоглядної еволюції Наталі Лівицької-Холодної


Майк Йогансен у праці “Як будується оповідання” писав: “Лірика – це так би мовити, інтимний стосунок поміж автором і читачем – я би сказав щось на штиб фізичної любові, вимагає тільки темпераментної індивідуальності з боку автора. Лірика – то найсексуальніша частина літератури, суто інтелектуальний багаж автора тут великої ролі не відограє” [5, с. 29]. Ці рядки, хай навіть з легким іронічним підтекстом, у своїй суті відображали один із поглядів на поцінування поезії взагалі і еротичної зокрема. Неповторний за силою почуттів, досконалий за поетичною технікою і глибокий за інтелектуальним наповненням світ поезії Н. Лівицької-Холодної доводить цілком протилежне.
Творча особистість авторки формувалася в період “зрілого модернізму”, що склався ще в 10-ті роки XX століття. Саме тоді, за словами Д. Наливайка, відбулося “зняття романтичної “поетики контрасту”, що базувалася на автетичному світобаченні, й перехід до модерністської “поетики синтезу”, присутності буття сучасного в його складності й розмаїтості...” [12, с. 45]. Ці переломні моменти не оминули й творчості Н. Лівицької-Холодної. Відразу зазначимо й інше: суперечливий і неоднозначний характер творчості поетки визрівав знову таки у таку ж суперечливу епоху: “Індивідуальна психологія, зміщення крайностей, амбівалентне хитання між обов'язком і зрадою, життям і смертю, любов'ю й експериментом, еротикою й молитвою, чуттєві сугестивні синтези образів і відчуттів, ... рухливість і динамічність переживань. трансцедування “я” за межі буденного, реального, раціонально омовленого творили ту примхливу й прекрасну палітру олітературненого життя, яку розгортав... український модернізм” [3, с. 281]. Отже, еротична поезія Н. Лівицької-Холодної – явище закономірне, невипадкове, народжене модерністичною дійсністю, коли переоцінка реальностей актуалізує такі теми, як магічний зв'язок модерного суб'єкта і космосу, життя і смерті, самотності і вічності, неологізованої еротики.
Від ранньої поезії (репрезентованої збіркою еротичних віршів “Вогонь і попіл” і збіркою поезій патріотичних “Сім струн”) до лірики зрілої (збірки “На грані”, “Перекотиполе”, “Остання дія”) прослідковується складний та інтенсивний шлях еволюції світовідчуття ліричної героїні Н. Лівицької-Холодної. Це прямування від еротично-віталістичної повноти “я”-переживання молодості до цілком нового переживання реальності почуття любові у просторі власної викиненості, самотньої старості – коли є потреба по-філософськи глянути на прожите життя. Власне, еротичні вірші Н. Лівицької-Холодної – це своєрідний спосіб буття, поступове буття-перетворення матеріально-фізичної енергетики в духовну. Унікальність творчого феномену авторки насамперед в тому, що вперше не лише в національній літературі, але й у світовій поетеса художньо осмислює інтимно-еротичний світ жінки протягом трохи не століття (народилася Н. Лівицька-Холодна у 1902 році, досі живе у Торонто; останні листи до автора статті датовані 1998 роком).
З'явившись у 1934 році у Варшаві, збірка “Вогонь і попіл” одразу привернула увагу критиків своєю неординарністю і свіжістю. По-різному зреагували (відповідно до власних аксіологічних засад) на її появу літературознавці М. Рудницький, С. Гординський, М. Гнатишак, Г. Костельник. Будучи вихованкою т. зв. Празької школи української поезії, Н. Лівицька-Холодна зуміла створити індивідуальний стиль. Її поетичний шлях не вливається і не йде навіть паралельно ні з традиційними, ні з модерними напрямами, він часто наближається, навіть перетинається то з одним, то і іншим – щоб опісля знову відійти й існувати окремо. Про свої поезії сама авторка каже: “Вірші в мене взагалі виходили завжди так якось... спонтанно... Ніколи не було якоїсь спеціальної спонуки... З теперішньої перспективи бачу..., що це цикл жінки, яка починає з подружжя, потім приходить велике закохання, розчарування, відтак апатія, сум, і, врешті, поворот до себе” [16, с.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Проблеми світоглядної еволюції Наталі Лівицької-Холодної

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок