Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Критерії вибору вправ у процесі вивчення теми «прийменник»

Критерії вибору вправ у процесі вивчення теми «прийменник»

Назва:
Критерії вибору вправ у процесі вивчення теми «прийменник»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,70 KB
Завантажень:
351
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Критерії вибору вправ у процесі вивчення теми «прийменник»


Згідно з комунікативно-діяльнісним підходом до навчання рідної мови, на який орієнтують чинні програми [8], школа має забезпечити формування мовної особистості — людини, яка вільно й легко висловлюється з різноманітних питань, виявляє високий рівень мовленнєвої культури, дбає про якість свого мовлення та його вдосконалення.
Розвинене мовлення сучасного учня неможливе без оволодіння арсеналом засобів мови та вміння правильного й комунікативно доцільного використання їх. Успіх комунікації залежить від обґрунтованого вживання усіх мовних засобів, одні з яких служать для передачі змісту висловлювання, інші забезпечують його смислову єдність, служать засобом оформлення висловлювання. Серед останніх важлива роль у комунікативній структурі мовлення належить прийменникам.
Навіть без спеціальних обчислень можна на звичайному тексті, газетному чи художньому, виявити, що прийменникові конструкції складають майже половину словосполучень, адже прийменники служать одним із найголовніших засобів вираження синтаксичних відношень між словами: просторових (росте в полі, йде до хати, книжка на столі, учні біля школи); часових (з того часу, під час сніданку, без п’ятнадцяти хвилин дванадцята година, завдання на тиждень); причинових (плакати від болю, дякуючи вам, з огляду на обставини, внаслідок неврожаю); об’єктних (взятися за роботу, питати про школу, додати до суми, одягти на голову); відношень мети (піти по воду, прийти на поміч, залишити про всяк випадок, заради життя); способу дії (сказати по правді, зробити з охотою, пірнути з головою, узятися під боки) тощо.
З різними прийменниками та сама форма іменника може означати різні відношення поняття чи предмета до дійсності, наприклад, стояти перед столом, святкувати за столом, пройти поза столом, сховатися під столом, висить над столом, покотилося попід столом та ін.
Прийменники можуть істотно впливати на зміст цілого вислову, а іноді робити його діаметрально протилежним: до — після: з’явитися до опівночі — з’явитися після опівночі; за — проти: виступати за брата — виступати проти брата; на — з: прийти на нараду — прийти з наради.
Деякі прийменники мають виразно виражене стилістичне забарвлення, що визначає і сферу вживання словосполучень, до складу яких вони входять. Так, похідні складені прийменники типу на думку, на наш погляд, з точки зору, за повідомленням, зважаючи на сказане, які за своєю природою сприяють логічній послідовності викладу змісту наукової інформації, характерні для наукового стилю. У мові ділових паперів також є набір усталених прийменникових сполучень, покликаних обслуговувати адміністративно-виробничі ситуації: по лінії, з боку, в напрямку, з метою, до уваги, у зв’язку з тим, з огляду на те, з приводу тощо.
Нарешті, у словосполученнях із прийменниками виявляється і своєрідна національна специфіка мови. Так, щоб висловити мету дії, в українській мові треба вживати конструкції з прийменником по: піти по воду (а не за водою, бо цей зворот означає услід, як піти за сестрою); щоб означити вид діяльності, усталилося вживання прийменника з, а не по: майстер спорту з веслування, заступник директора з навчальної частини та ін.
Таким чином, прийменник — це один із засобів мови, ефективне засвоєння якого допомагає оволодіти правильним, комунікативно доцільним українським мовленням. Коли наявність у мовленні школярів розмаїття повнозначних частин мови свідчить про його багатство, красу, виразність, то вживання прийменників виявляється у забезпеченні таких якостей мовленнєвої культури, як точність, чистота, граматична правильність, виразність, логічність, послідовність.
Отже, викладати цю частину мови в школі, безперечно, потрібно на основі функціонально-стилістичного підходу до вивчення мовних явищ та принципу комунікативної доцільності мовлення. З усього сказаного випливає мета нашої статті — розробити систему вправ, спрямовану на засвоєння прийменників із погляду згаданих принципів, адже саме у процесі виконання практичних завдань, головним чином, формуються комунікативно-мовленнєві вміння й удосконалюються якості мовленнєвої культури учнів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Критерії вибору вправ у процесі вивчення теми «прийменник»

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок