Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Пунктуація

Пунктуація

Назва:
Пунктуація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,70 KB
Завантажень:
530
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат
Пунктуація


Пунктуація (від лат. рunctum – крапка) – це система правил, які регулюють вживання розділових знаків у письмовому тексті, а також самі розділові знаки.
Розділові знаки поділяються на:
1) видільні, які служать для виділення синтаксичної конструкції, позначення її меж у складі іншого синтаксичного цілого, – це лапки, дужки, дві коми, два тире, які виступають як єдиний парний знак;
2) відокремлювальні, які служать для розмежування синтаксичних одиниць (однорідних членів речення, предикативних частин складного речення й ін.). Вони вказують також на тип речення за емоційно-функціональною ознакою; крапка, три крапки, знак питання, знак оклику в кінці речення, кома, крапка з комою, двокрапка, тире всередині речення.
Вживання розділових знаків регулюється пунктуаційними правилами, які вказують на умови вибору розділового знака.
Тире між підметом і присудком
Тире між підметом і присудком ставиться:
1. Якщо головні члени речення виражені іменниками в називному відмінку однини чи множини, кількісним числівником, інфінітивом, а дієслово-зв’язка в теперішньому часі відсутня: Моя мати – наївність, тиха жура і добрість безмежна (Микола Хвильовий).
2. Якщо перед присудком, вираженим іменником або інфінітивом, вживаються вказівні частки це, то, ось, значить: Зернина – то життя у сповитку
3. Для інтонаційного та стилістичного виділення присудка: Говорити – річ нудна. Працювати слід до дна (Максим Рильський).
Тире між підметом і присудком не ставиться:
1. Якщо підмет або присудок виражаються займенником, прикметником, дієприкметником, порядковим числівником: Я син свого часу…(Олександр Довженко).
2. Якщо присудок має порівняльне значення і до його складу входять частки як, ніби, мов, неначе, що: Струмок серед гаю як стрічечка. На квітці метелик мов свічечка (Павло Тичина).
3. Якщо перед присудком стоїть заперечна частка не: Кров не вода, а серце не камінь.
4. Якщо між головними членами речення стоїть вставне слово, прислівник або частка: Людина кожна якоюсь мірою поет (Максим Рильський)
Тире на місці пропущеного члена речення
Тире на місці пропущеного члена речення ставиться:
1. На місці пропущеного присудка: Весна багата на квітки, а осінь – на сніпки.
2. На місці іншого пропущеного члена речення залежно від паузи: З труда важкого виросло зерно, із дум і помислів – достаток,блага світу (Людмила Забашта).
Тире на місці пропущеного члена речення не ставиться якщо, пропущений присудок встановлюється значенням обов’язкових другорядних членів речення, якщо немає спеціальної паузи: Сталь гартується в огні, а людина в труді.
Узагальнюючи слова. Розділові знаки при них
Двокрапка ставиться:
1. Після узагальнюючих слів перед однорідними членами речення: Все бачить співець у широкім роздолі: і небо, і море, красу світову. (Леся Українка).
2. Перед однорідними членами речення, коли відсутнє узагальнювальне слово, але слово, до якого відносяться однорідні члени, має на собі логічний наголос: Та в цю хвилю двері розчинились і ввійшли: якийсь рудобородий, в довгому старім плащі подертім; з лірою ж за ним дідок кошлатий; (Тичина).
3. Після слів як-от, а саме, наприклад, які стоять після узагальнюючого слова: Чарівний світ пливе переді мною, як –от: сині води, білі піски, хати на високих берегах (Олександр Довженко).
Тире ставиться:
1. Перед узагальнювальним словом, що стоїть після однорідних членів речення: і над водою, і над гаєм – кругом як в усі, все мовчить (Тарас Шевченко).
2. Після однорідних членів речення, які стоять після узагальнюючого слова і не закінчують речення: Усе: і це повітря, і покручені лози, і зів’яла трава – все це мимохідь нагадує щасливі хвилини її життя (Михайло Коцюбинський).
Розділові знаки при відокремлених членах речення
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВІДОКРЕМЛЕНИХ ОЗНАЧЕННЯХ
Відокремлюються:
1. Означення, виражені дієприкметниковим або прикметниковим зворотом, які стоять після означуваного слова: Ця думка, виражена для мене самого, налила щастям моє серце.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Пунктуація

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок