Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мова - інтелектуальний портрет народу

Мова - інтелектуальний портрет народу

Назва:
Мова - інтелектуальний портрет народу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,83 KB
Завантажень:
134
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Чим пояснити, що нині до мовних питань такий інтерес в Україні якого не було ще ніколи?

Тут є кілька важливих причин. Але спинимося на одній. Люди почали відчувати смак до української мови. Вона стала привабливішою, цікавішою для громадян. За радянських часів такого інтересу до української мови не було. Це вже наша перемога. Починає формуватися мовна культура громадян. А це - свідчення поваги до державної мови, а отже, до Української держави. Щоправда, необхідна ще й чітко виважена мовна політика держави, спрямована на обов'язкове опанування всіма громадянами (незалежно від національності, віросповідання) української мови як мови державної, а також на розвиток мов національних меншин, на більшу увагу до іноземних мов. Мається на увазі - правильна українська літературна мова, а не суржик. Треба формувати мотиви й потреби для спілкування українською мовою (кому і для чого це потрібно) і створювати комфорт українського спілкування. Якщо людина заговорить українською мовою і їй стане приємно від того, що вона долучилась до української культури, то вона й надалі говоритиме цією мовою.

Але чому вивчення української мови не переходить у вільне володіння нею?

Поки що, на жаль це, спостерігається повсюдно і означає , що навчальна (та й виховна) мета не досягається, не формується достатня мотивація, а відповідно й позитивна мовна поведінка. Сучасне українське суспільство на загал не відзначається високою культурою і етикою мовного спілкування ні українською, ні російською мовами. Елітні прошарки суспільства — інтелігенція, різночинне владне чиновництво - не тільки не переймаються суспільними й державними проблемами мови, а й часто шокують громадян своїм суржиковим, до карикатурності звульгаризованим мовленням. Тут добре прислужилась б лінгвістична риторика. Аргументовано дискутувати, природно, не відчувати браку слів, вести полеміку, цікаву бесіду, ненав'язливо підтримувати розмову або непомітно чи невимушено вийти з неї, достойно виголосити політичну промову чи ювілейне привітання, побудувати розгорнутий монолог і приємно його озвучити - цього вчить мовна наука риторика.

Відомо, що знецінення мови знецінює її носіїв-мовців, знецінює націю і її духовну культуру. Мова моделює і вчинки людини, вона показує світові, які ми є. Якщо знаємо й шануємо державну мову,

поширюємо у світовому просторі - отже, поважаємо себе і заслуговуємо поваги від інших.

Мовних проблем стало б значно менше із введенням такого предмета, як лінгвістична риторика.

Риторика як наука про красномовство має 2500-річну історію. Виникнувши з народного мовлення справді демократичної стародавньої Греції, риторика добре виконувала своє призначення -впливала на розум і волю громадян живим словом, допомагала їм, захищала, окрилювала або й підіймала на п'єдестал влади та слави. Віками нею користувалися люди, які хотіли досягати успіху в житті. У другій половині XX ст.. цивілізовані країни знову залучили риторику до активних наук, що мають формувати гуманістично орієнтовану досконалу мовну особистість, толерантний мовний клімат у суспільстві.

Нині у старших класах гімназій, ліцеїв, середніх шкіл, у багатьох вищих навчальних закладах уводиться курс риторики. І це добре. В Україні викладання цієї науки не починається, а відновлюється. Києво-Могилянська риторична школа XVII-XVIII ст. готувала риторів світового рівня. Риторика - наука універсальна, вона потрібна в усіх галузях, в усіх сферах суспільного життя. Це, якщо хочете, наука успіху.

Коли формується мовна стійкість? У ранньому дитинстві. Учені стверджують, що в лоні матері дитина вже влаштована на мову предків. І треба говорити з дитиною одразу після народження, бо в неї формується акустико-артикулярний мовний апарат. Такі дітки будуть розвинутішими , швидше навчаться говорити. І в дорослому житті вони завжди успішні. До трьох років - це дуже важливий період для малят — закладається дуже багато з того, що їм знадобиться у дорослому житті. Розвиток мови і взагалі пізнання в малюків, як не дивно, залежить від активності кінчиків пальців. Треба, щоб дитина якомога більше працювала ручками. Іграшки слід купувати невеличкі і розбірні - нехай маля розкручує, розбирає їх, тоді активно працюють пальчики. Так починається пізнання світу. До трьох років мовна картина у загальних рисах уже сформовується. У цьому віці дитина повинна гарно говорити. Батьки мають пильніше й відповідальніше ставиться до мовного навчання й виховання дітей.

Учні і студенти, легко втрачають рідну мову, в яких не сформована мовна стійкість. Людина, яка володіє державною мовою, комфортніша, успішніша, в неї немає скутості. Росіянин чи російськомовний українець, які не адаптувалися до українського мовного спілкування, а також ті, хто не має достатньої освіти і мовного виховання, реагують на українську мову часом

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Мова - інтелектуальний портрет народу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок