Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА

ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА

Назва:
ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
153,19 KB
Завантажень:
217
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.8


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова, формувати вміння добирати спільнокореневі слова, розбирати слова за будовою, визначати значення та відтінки значення, що надають словам префікси і суфікси;

розвивати увагу, логічне мислення. удосконалювати вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання, навички колективної і самостійної роботи з підручником;

виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок-дослідження.

Обладнання: сюжетні малюнки (творчість учнів), опорно-зорові картинки, таблиця “Значущі частини слова”, “Морфологічний словник” Л.Полюги.

Хід уроку:

Епіграф: До словечка,

До слов’ятка притулися,

Може, так хоч мови рідної навчишся.

І – організаційний момент, повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель: Вдумуючись у ці слова, ми задумуємось над нашою геть поширеною бездуховністю сьогодні.

Криза мовна і криза душевна. Криза політична і економічна. Все звідкись почалось, усе має кінець.

З мовою зникає душа, з душею милосердя. Без милосердя ґвалтується світ.

Історія дала нам шанс. Гріх не скористатися ним сповна. Бути чи не бути мові, залежить від кожного з нас. Щоб стати нарешті собою, а не придатком до когось, щоб створити незалежну й міцну економіку, багату культуру, науку, потрібно насамперед відродити рідну мову.

Сьогодні в нас незвичайний урок, а урок – дослідження “Значущі частини слова”. Прошу звернути вашу увагу на § 29 с. 209.

- Хто з вас, учні, зможе сформулювати мету уроку?

(вчитель допомагає, коригує її, записує на дошці).

ІІ – мотивація навчальної діяльності

“Можу!”

1. У тексті, записаному на дошці, дописати замість крапок пропущені слова.

Майже з перший шкільних класів ви дізналися, що слово складається з певних елементів:... (коренів, префіксів, суфіксів, закінчень). Найголовнішим серед них є... (корінь), бо він – носій основного значення слова. Без ...(кореня) слів не буває.

2. Із поданої групи слів виписати спільнокореневі, визначити в них корінь.

“П’яте зайве”

Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.

Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.

Гірський, міжгір’я, гора, погоріле, гірка.

Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.

ІІІ – засвоєння та сприйняття нових знань.

1. – А зараз послухайте лінгвістичну казку.

Казковий замок

Жили-були собі слова. Вони змінювались, росли, як дерева. З кожним роком слів ставало все більше і більше. І от виріс пишний, квітучий сад. Коли слова-дерева гойдались від вітру, вони звучали, нагадували чарівний спів солов'я. Старі люди називали милозвучну мову солов'їною.

Добре жилось словам: вони дружили, допомагали один одному. Вирішили слова побудувати „величезний Замок дружби слів. На будівництві трудились усі часточки слів: і корені, і суфікси, і префікси, і закінчення. Корені споруджували стіни, суфікси робили вікна, двері, а закінчення вилізли на дах будинку, щоб покрити його червоною черепицею. Префікси подавали цеглу мулярам-кореням. Дружно працювали слова. Прийшли на допомогу своїм родичам спільнокореневі слова.

Здавна на Україні завівся хороший звичай: збиратися на будівництво нового будинку усім товариством. Цей звичай називається толокою.

Ось і готовий Замок. У ньому будуть жити слова, які приносять людям радість.

2. “Цікавинки на уроках рідної мови”

- Підраховано, що в українській мові близько 15000 коренів, 400 суфіксів та їхніх варіантів (у тому числі понад 20 з них іншомовного походження), понад 100 префіксів.

- Познайомившись з китайською мовою, європейці були вражені тим, що слова мови не мають ні префіксів, ні суфіксів.

3. Робота в групах.

префікс корінь суфікс закінчення

Кожній з груп вчитель дає роздруковану інформацію про значущі частини слова. У групах обирається “доповідач”, “оратор”, “тайм-спікер”. Після 5 хв. ознайомлення кожна з груп звіряє надану інформацію з теоретичним матеріалом у підручнику - § 29 с. 209. “Доповідач” чітко, виразно, ґрунтовно викладає основне суттєве, наводячи власні приклади.

ІV – пауза “Відпочинок”

1. Гра “Сходинки слів”

№ 1 Х І Д

Л І С № 2

Завдання: заповнити східці спорідненими словами.

2. Відгадати слова:

а) Корінь мій знаходиться в “ціні”,

Префікс дай від “оклику” мені,

Суфікс – від “лінійки” чи від “зірки”,

Разом – результати перевірки.

(Оцінка)

б) Корінь з “підкладки”,

префікс – з “обшивки”,

суфікс – із “косинки”,

а все разом – для книжки.

(Обкладинка)

в) Слово складається з двох частин: перша частина – корінь слова “учитися”, друга – суфікс слова “в’язень”. Ціле слово – синонім слова “школяр”.

(Учитель)

V – осмислення та усвідомлення взаємозв’язків у вивченому матеріалу (формування навичок використання на практиці здобутих знань).

1. Пояснювальний диктант (завдання: записати, виділені слова розібрати за будовою).

Солов’їну, барвінкову, українську рідну мову в дар дали мені батьки.

(В.Лучук)

В серці ніжну і погідну збережу я мову рідну.

(М.Хоросницька).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 



Реферат на тему: ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок