Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Імпресіонізм як предмет і стиль літературно-критичного мовлення І.Франка

Імпресіонізм як предмет і стиль літературно-критичного мовлення І.Франка

Назва:
Імпресіонізм як предмет і стиль літературно-критичного мовлення І.Франка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,65 KB
Завантажень:
326
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Імпресіонізм як предмет і стиль літературно-критичного мовлення І.Франка


На барвистому тлі українського імпресіонізму, яке розгортається перед сучасним читачем у працях Олександри Черненко [14], Віри Агеєвої [1], Юрія Кузнецова [5], Сергія Пригодія [7], Петра Ямчука [16] та інших дослідників, усе ще мало висвітленою залишається постать Івана Франка. Творча діяльність Каменяра, котра заповнила дві великі епохи в українському письменстві – добу реалізму й добу модерну, вимагає глибшого з’ясування різноаспектних її взаємин з імпресіонізмом. Адже Каменяр був зв’язаний з модерними течіями і як митець, і як критик, і як теоретик літератури.
Натураліст на “пленері”. Вже з ранніх своїх творів, свідомо зорієнтованих на натуралізм й реалізм, І.Франко випробовував різноманітні мистецькі засоби, які можна ідентифікувати з композиційно-стильовою технікою імпресіонізму. Так, починаючи від новели “На роботі” (1877) й до “Сойчиного крила” (1905) письменник удосконалював той різновид внутрішнього монологу, який переростає у потік свідомості, “а це новаторство, – стверджує І.Денисюк, – сягає вже у вік двадцятий з характерними для нього формами викладу у Дж.Джойса і А.Камю” [2; с.63–64]. Інші близькі до імпресіоністичних форми викладу, такі як чергування зовнішньої точки зору спостерігача із внутрішньою позицією зображуваного персонажа, поєднання обох наративних ракурсів у невласне прямій мові, І.Франко використовував для зображення персонажів, які поринають у спогади (Герман Ґольдкремер з повісті “Boa constrictor”) чи охоплені хвилюванням (капітан Ангарович з “Перехресних стежок”)** Докладніше про наративні засоби створення імпресіоністичних ефектів див.: [2; 6]..
Окрім того, письменник досягав ліризованої настроєвості, проектуючи душевні переживання персонажа чи оповідача на довкілля, як-от у новелах “Під оборогом”, “Неначе сон”. А настроєвий ритм ХХІХ розділу його роману “Перехресні стежки” (1900) змушує читача згадати імпресіоністичну повість “Fata morgana” (1903) Михайла Коцюбинського:
“Ходить осінь по долині і снує свої сіті. Обснувала димами гори, заповнила мрякою яри, потяглася сірою курявою за течією рік і потоків, вішається по гілляках дерев, суне туманами по шляхах, облягає цілими таборами села, досягає бовдурами до неба. Під її дотиком тихнуть голоси, співи та викрики, жовкне листя, стулюються чашки немногих запізнених квіток і серце корчиться з болю і жалю за минулим. Вона закриває перспективи, відбирає ясність, оживлює сумніви та знеохоту” [12; т.20; с.286] (“Перехресні стежки”);
“Ідуть дощі. Холодні осінні тумани клубочать угорі і спускають на землю мокрі коси. Пливе у сірі безвісти нудьга, пливе безнадія, і стиха хлипає сум. Плачуть голі дерева, плачуть солом’яні стріхи, вмивається сзьозами убога земля і не знає, коли осміхнеться. Сірі дні зміняють темнії ночі. Де небо? Де сонце? Міріади дрібних крапель, мов вмерлі надії, що знялись занадто високо, спадають додолу і пливуть, змішані з землею, брудними потоками. Нема простору, нема розваги. Чорні думи, горе серця, крутяться тут, над головою, висять хмарами, котяться туманами, і чуєш коло себе тихе ридання, немов над умерлим…” [4; с.70] (“Fata morgana”).
В обох фрагментах впадає в око подібний спосіб навіювання осіннього смутку за допомогою витончених суґестивних засобів: алітерації, яка імітує притишений шепіт, і протяжних зітхань-асонансів (“ходить осінь по долині і снує свої сіті” – “холодні осінні тумани клубочать угорі і спускають на землю мокрі коси”), емоційно та кольорово забарвленої лексики, ритмізованого синтаксису (короткі фрази; ампліфікаційне і градаційне нагромадження однорідних компонентів; теперішній час викладу, який передає тривалість незавершеної дії, що одноманітно повторюється й поволі завмирає, наближаючись до стану стагнації), прийомів метафоричного мовлення (персоніфікація осені), поєднання зорових, дотикових і звукових образів.
Є і відмінності. Зокрема, хоча задля досягнення монотонної ритмічності і Франко, і Коцюбинський вдаються до однотипних синтаксичних конструкцій, проте в автора “Fata morgana” спостерігаємо цілеспрямованіше нагнітання настроєвості за допомогою лексичних і синтаксичних повторів (наприклад, у Франка “сіра курява”, а в Коцюбинського “сірі безвісти” і “сірі дні”).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Імпресіонізм як предмет і стиль літературно-критичного мовлення І.Франка

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок