Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Лексика з національно-культурним компонентом у творі Докії Гуменної “Діти чумацького шляху”

Лексика з національно-культурним компонентом у творі Докії Гуменної “Діти чумацького шляху”

Назва:
Лексика з національно-культурним компонентом у творі Докії Гуменної “Діти чумацького шляху”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,51 KB
Завантажень:
450
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Лексика з національно-культурним компонентом у творі Докії Гуменної “Діти чумацького шляху”


Перед сучасним викладачем стоїть завдання формувати й розвивати у тих, хто навчається, високий рівень гуманітарного мислення, творити власну філософію існування, виховувати почуття національної гідності, патріотизму, поваги до історичного минулого українського народу, до його культури, мови. Проблема формування національного світогляду особистості, національної еліти є актуальною, активно, різнобічно обговорюється на різних конференціях [Філософія, культура, життя 2002].
Розуміння історичного перебігу подій, відображення національної естетики, філософії, психології, проблем національного характеру народу України найкраще відображено в художніх творах. Тому дослідження мовомислення майстрів слова в зазначеному аспекті є актуальним. Наприклад, предметно розглянути ці питання допомагає вивчення фольклорно-філософського потенціалу творів письменників [Медвідь 2000: 1-2]. Крім того, увагу дослідників привертає національно-забарвлена лексика в творчості Т.Шевченка, І.Котляревського [Жайворонок, Сологуб 1998]. Мовознавці досліджують і проблему національної ментальності, яка “найвиразніше відбита мовою” і виявляється на всіх її рівнях: фонетичному, граматичному, лексичному, фразеологічному, текстологічно-стилістичному [Ткаченко 2001: 23-33]. Але сьогодні ще не досить уваги приділено вивченню здобутків письменників, які творили поза межами України, серед них і Докії Гуменної.
Прагнення Докії Гуменної “відтворити дух і провідне місце української людини, відшукати якнайглибші джерела її історичного існування і тим поглибити історичне буття нашого народу” [Костюк 1975: 73] зумовлює значну кількість лексики з національно-культурним компонентом у її творах.
На жаль, слід зазначити, що мовним особливостям творів Докії Гуменної не присвячено жодної спеціальної статті [Кудрявцева 2004: 246-247]. Лише деякі дослідники побіжно торкалися цього питання, хоча авторка відтворила за допомогою мистецького слова побут, звичаї і традиції свого народу, його праісторію, здійснила вдалу спробу “протягнути нитку органічної пов’язаности минулого і сучасного”[Костюк 1975: 65].
Тому метою цієї статті є спроба розглянути класифікацію лексики з національно-культурним компонентом та проаналізувати, як Докія Гуменна використовує таку лексику в романі “Діти Чумацького Шляху”, своєрідній “хроніці-епопеї селянського побуту, побутово-психологічному дослідженні української людини наших часів, що розповідає про кілька поколінь українського селянського роду” [Іщук-Пазуняк 1995: 179-180].
Варто наголосити, що проблеми лексики з національно-культурним компонентом торкалися різні мовознавці. Це В.Гнатюк, О.Потебня, їх послідовники, російські мовознавці Г.Томакін, В.Виноградов та інші. Але класифікацію цієї лексики переважно здійснено в руслі дисципліни “Лінгвокраїнознавство”. Отже, можна розглянути пласти лексики з національно-культурним компонентом на основі класифікації лінгвокраїнознавчої лексики. До речі, це ще одна з актуальних проблем сучасного вітчизняного мовознавства – доповнення лексики з національно-культурним компонентом.
Ми застосовуємо класифікацію В.В.Виноградова, побудовану за принципом предметного поділу, де виділено п’ять основних груп реалій: побутові, етнографічні та міфологічні, ономастичні, реалії природи і державно-адміністративного устрою та суспільного життя.
Спираємося також на класифікацію болгарських лінгвістів С.Влахова і С.Флоріна, яка не дуже відрізняється від попередньої і в якій учені деталізують предметний поділ [Влахов С., Флорін С. 1986].
Таким чином, розглянувши деякі з класифікацій лексики з національно-культурним компонентом, простежмо використання цих пластів лексики на конкретному літературному творі.
Найпоширенішим за вживанням у романі Докіії Гуменної “Діти Чумацького Шляху” є пласт національно-забарвленої лексики – побут – невід’ємна частина будь-якої етнічної єдності, опис якого створює неповторний національний колорит будь-якого літературного твору.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Лексика з національно-культурним компонентом у творі Докії Гуменної “Діти чумацького шляху”

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок