Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Дві хвороби святого Валентія

Загрузка...

Дві хвороби святого Валентія

Назва:
Дві хвороби святого Валентія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,40 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Дві хвороби святого Валентія


Взаємозв’язок, навіть взаємообумовленість буттєвої та творчої біографій письменника донедавна літературознавці розглядали згідно з приписами “лівої естетики” лише соціологічно. Психологічну зумовленість творчості, підсвідомі рефлексії функцій психіки ігнорували методологічно. Однак таки появляються літературознавчі дослідження, які розглядають мистецькі явища крізь призму психології творчості. Найвдячнішим матеріалом у нашій літературі є лабіринтна художня біографія І.Франка, вона й отримала кілька нових оригінальних прочитань [15, с. 313-319; 11; 16; 3].
Стимулюють пошуки певні зрушення у франкознавстві, адже “заповнено істотні прогалини в життєписі і творчій біографії І.Франка, піддано критиці немало неправильних, викривлених концепцій” [12, с. 57].
Феномен Франка-митця як особливий психологічний тип людини можна пізнати, вивчивши приховані, проте різними формами пов’язані співвідношення його творчої біографії та способу життя, щоденної поведінки, мотивації вчинків, світоглядних та світовідчуттєвих факторів особистості.
Новітня естетика вважає творчий процес та його результати одним цілим з життєвим процесом митця і розуміє цю формулу як методологічний норматив [8, с. 355]. Зрозуміло, що паралельно існують інші, зокрема диференційні літературознавчі погляди про автономну самодостатність для дослідницького інтересу творів мистецтва як “текстів” і життєвих біографій як “текстів” теж, які, на нашу думку, розщеплюють екзистенційне ядро особистості митця.
Література знає безліч прикладів, коли письменники зізнавалися до самоідентифікації зі створеними їхнім творчим духом образами, сюжетами, колізіями. Іван Франко теж наголошував на біографічних елементах у своїй творчості. Суб’єктивний екстракт з “живої крови і нервів” автора він зробив своїм естетичним принципом у художній практиці [9, с. 112]. Наприклад, “не заперечував проти ототожнення себе з Мойсеєм” [1, с. 129] з однойменної поеми. Признавався, що світоглядні колізії в поемі “Смерть Каїна” – “то власная повість моя” [17, т. 2, с. 408].
З означених позицій корисно проаналізувати ранню поему І.Франка “Святий Валентій” (1885), у якій, на мою думку, змодельовано особистісну життєву ситуацію автора і яка має виразний автобіографічно-психологічний підклад. Запропонована у статті персоніфікація характерів героїв поеми та її проблематики в проекції на реальні історичні постаті здійснюватиметься головно методами рецептивної поетики, однак може бути перевірена доступними способами, які використовує наукова психологія особистості. Основний її метод – емпіричний [19, с. 20], який індивідуальні характеристики людини моделює з даних, що отримані в результаті спостережень суспільної діяльності і зафіксовані в листах, автобіографічних творах, документах службового характеру. Тому факти про життєві обставини та психологічні стани душі І.Франка в час написання поеми, які широко висвітлені в його листуванні, залучатимуться до аргументації психологічних підсвідомих установок.
На “Святого Валентія” франкознавці особливої уваги не звертали. Склалася традиція дивитися на твір спрощено й однобоко: у поемі автор виступав, мовляв, проти релігійного аскетизму й суспільної самоізоляції людини. Тематично у цей жанровий ряд ставилися поеми “Іван Вишенський” та “Легенда про святого Маріна”. Простодушно сприймалися слова автора, який у листах до М.Драгоманова писав, що його поема є “на релігійну тему”, що в задумі вона призначена “освітити антигуманні […] погляди християнської аскези” [17, т. 49, с. 28]. Одначе історія написання й деформація первісного задуму, яка виявилася у зміщенні проблемних акцентів із світоглядно-соціальних на морально-етичні й психологічні, підказують уважніше вивчити причини цієї метаморфози.
Спочатку про історію задуму, яка висвітлена автором у згаданих листах до М.Драгоманова від 14 та 25 лютого 1886 року. У першому листі І.Франко, зокрема, писав: “Не знаю, що Ви скажете на таку думку – розпочати теологічну війну белетристичною ракетою.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Дві хвороби святого Валентія

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок