Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Текст як основа мовленнєвої діяльності

Текст як основа мовленнєвої діяльності

Назва:
Текст як основа мовленнєвої діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,78 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Текст як основа мовленнєвої діяльності
Зміст
Вступ………………………………………………………………… 3
Розділ І.Особливості тексту………………………………………...7
1.1.Цільовий аналіз тексту………………………………………7
Розділ II.Текст як основна одониця мовленнєвої діяльності…....11
2.1.Диференціація текстів за формою спілкування…………...11
2.2. Форми мовленнєвого спілкування ………………………..15 2.3. Проблема текста в системі навчання………………………20
Висновки…………………………………………………...……….26
Бібліографія………………………………………..……………….27
Вступ
Одним із основних об’єктів дослідження в багатьох науках, таких як мовознавство, методика викладання іноземних мов, за останні роки став текст. Це обумовлено як соціальними потребами, так і логікою внутрішнього розвитку механізму самої науки.
“Багатогранність” людини, як об’єкта пізнання диктує необхідність комплексного підходу до його вивчення. У з в’язку з цим з’являється задача розкриття природи, структури і роль людського фактору, який передбачає вивчення взаємодії мовника та слухача з текстом в процесі комунікації.
З історичним розвитком лінгвістичного знання на перший план виходили та з різних позицій вивчалися окремі компонуючі акти комунікації. Розглядаючи різні загальнонаукові підходи до цієї проблеми, відмітим, перш за все, важливу роль загальнометодичних установок в осмисленні фактів, які досліджуються [12;5].
У числі загальнонаукових концепцій можна назвати логічний підхід. У рамках цього підходу осмислення мови проходило на основі припущення однакового для всіх логічного мислення. На першому плані був опис загальних закономірностей людської мови.
Паралельно сформувався й інший підхід, психологічний, ідеї якого належать Гумбольдту. Одним із основних принципів було уявлення про мову як про продукт психофізичної діляьності, саме через це факти мови трантувалися з позиції психології і з використанням концептуального апарату цієї науки.
Дуже важливою особливістю психологічного підходу було включення у вивчення мови учасників комунікації – мови і слухача – та зв’язаних з цим проблем, що було закономірність слідством вивчення психічної діяльності носіїв мови. “З виключним ентузіазмом досліджували мову, але дуже мало – мовця” – писали про совїх попередників граматики [2;187].
На необхідність вивчати мову в процесі мовленнєвої діяльності, врахувати процеси, які відбуваються при слуханні та при розмові на різні ролі мовця та слухача в процесі комунікації, звертала увагу велика кількість вчених, які представляли психологічну парадигму. Так, ідею про різне розуміння слів та виразів мовцем та слухачем в процесі комунікації зустрічаєм у Потебні, Штейнталя, Бодуена де Куртене. Проте спроба вивчення мови з врахуванням учасників комунікації призвела до створення настільки складного об’єкта дослідження, що способами, які існували на даному етапі розвитку лінгвістики концептуального апарату, він не міг бути адекватно описаний. У зв’язку з цим, вводячи в сферу вивчення лінгвістики новий об’єкт дослідження – системні відношення у мові – представники системно-структурної парадигми, переходячи до опису все вищих рівнів мовної системи, створили базу для вивчення нового об’єкта – текста, в його статиці та динаміці [17;150].
Закінчення повідомлення, виражене у вербальній формі представляє собою текст. Вивчення текста, його семантики, процесів його породження та сприйняття, його властивостей, зв’язаних з функціонуванням в конкретному акті комунікацій, набуває важливе теоретичне і практичне значення.
У рамках системно-структурної парадигми, яка ізолювала вивчення мови від учасників комунікацій, від умов його функціонування, ці проблеми не могли бути вирішені. З’явилась необхідність розширення рамок дослідження і перехід від внутрішньосистемного аналіза до вивчення мови у взаємодії із середовищем, всередині якої він функціонує, так як дослідження об’єкта, як системи в методологічному плані невід’ємне від аналізу зовнішнього середовища.
Цілий ряд задач, такий як вербальний вплив на людину в процесі навчання, виховання, перебудова вищої та шкільної освіти, тісно зв’язані з розробкою комунікативного підходу до мови, вивченням функціонування мови в процесі міжособистісної, масової та чоловіко-машинної комунікації.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Текст як основа мовленнєвої діяльності

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок