Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Структурні типи складнопідрядних речень у сучасній українській мові

Загрузка...

Структурні типи складнопідрядних речень у сучасній українській мові

Назва:
Структурні типи складнопідрядних речень у сучасній українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,78 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Структурні типи складнопідрядних речень у сучасній українській мові


В основу більшості сучасних класифікацій складнопідрядних речень покладено структурно-семантичний принцип, який передбачає обов’язкову відповідність між структурним типом речення і його семантикою. Цей принцип, на перший погляд абсолютно незаперечний, у самих структурно-семантичних класифікаціях проводиться непослідовно, про що свідчать розбіжності у виділенні типів підрядних частин та в їх іменуванні. У дійсності ж, як свідчить конкретний мовний матеріал, принцип обов’язкової закріпленості певного типу змісту за певною структурою можна застосовувати для порівняно невеликої кількості “зразкових”, “чистих” прикладів того чи іншого різновиду складнопідрядних речень. Тому видається слушною думка М.Я.Димарського про необхідність перегляду існуючої класифікації складнопідрядних речень [4, 31-32]. Не можна не погодитися і з тим, що нова класифікація звичайно повинна зберегти ті кращі надбання, які маємо в структурно-семантичній класифікації, але разом з тим вона має бути більш гнучкою [4, 32], максимально відповідати конкретному мовному матеріалу.
Слід зауважити, що в останні роки в україністиці робляться спроби нової класифікації складнопідрядних речень. Зокрема, І.Р.Вихованець пропонує класифікацію складнопідрядних речень, здійснювану на основі функціонального підходу. Він виділяє складнопідрядні речення з детермінантними підрядними частинами, складнопідрядні речення з прислівними підрядними частинами, складнопідрядні речення займенниково-співвідносного типу і складнопідрядні речення з підрядними супровідними частинами. У свою чергу перші три групи мають свої семантичні класи. Детермінантні складнопідрядні речення об’єднують часові, причинові, цільові, умовні, допустові, наслідкові, порівняльні складнопідрядні речення, а також складнопідрядні речення місця та відповідності. Складнопідрядні речення з прислівними підрядними частинами включають з’ясувально-об’єктні придієслівні, порівняльно-об’єктні прикомпаративні, локативні придієслівні й атрибутивні приіменникові конструкції. Складнопідрядні речення займенниково-співвідносного типу за специфікою поєднання співвідносних слів і засобів зв’язку утворюють три класи: 1) складнопідрядні речення симетричної структури ( серед них субстанціальні, атрибутивні, адвербіальні місця і часу);
2) складнопідрядні речення несиметричної структури, які формуються співвідносними словами з означальною семантикою та сполучниками що, щоб, ніби, наче, неначе, немов та ін.; 3) складнопідрядні речення несиметричної структури, які містять співвідносне слово те [2, 313-340]. Як бачимо, автор цієї класифікації відходить від принципу обов’язкової відповідності між структурою і семантичним типом складнопідрядного речення.
У русистиці оригінальний підхід до класифікації складнопідрядних речень подає М.Я.Димарський [4, 32-33]. Він намагається розмежувати три аспекти вивчення названих синтаксичних одиниць і пропонує такі параметри їх характеристики: тип структури складнопідрядного речення, тип функції підрядної частини, тип семантики підрядної частини, причому розглядає їх як такі, що не обов’язково регламентують один одного.
Запропоновані Р.І.Вихованцем і М.Я.Димарським класифікації наштовхують на думку про необхідність різнобічного опису складнопідрядних речень.
У синтаксичних студіях сьогодення речення трактується як багаторівнева мовна одиниця. Виділяють переважно три основні аспекти організації речення: формально-синтаксичний, семантико-синтаксичний і комунікативний. Звичайно, ці аспекти тісно пов’язані між собою, проте еклектично змішувати їх не можна, вони мають досліджуватися паралельно. Тому ми вбачаємо за можливе розглядати окремо структурні і семантичні типи складнопідрядних речень.
У пропонованій статті зробимо спробу проаналізувати й упорядкувати досліджені на сьогодні формально-синтаксичні риси складнопідрядних речень і, залучивши деякі свої висновки, зроблені на основі спостереження фактичного матеріалу, виділити й описати структурні типи складнопідрядних речень сучасної української мови.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Структурні типи складнопідрядних речень у сучасній українській мові

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок