Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Фітоніми верба, калина, тополя як ключові концепти української культури

Загрузка...

Фітоніми верба, калина, тополя як ключові концепти української культури

Назва:
Фітоніми верба, калина, тополя як ключові концепти української культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,33 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Фітоніми верба, калина, тополя як ключові концепти української культури


Протягом кількох останніх десятиліть у мовознавстві зростало зацікавлення до вивчення процесів мислення, сприйняття й розуміння мови, зв’язків мови й мислення, мови й культури народів. У 70-і роки ХХ ст. відбулось становлення когнітивної лінгвістики, що є однією з дисциплін, які вивчають людську свідомість. В Україні та Росії теоретичними проблемами займаються С.А.Жаботинська, О.О.Селіванова, Ж.П.Соколовська, О.С.Кубрякова та ін. Складовими частинами когнітивної лінгвістики виступають семасіологія та ономасіологія; предметом дослідження семасіології є концептуальні структури значень, способи відбиття ментальних одиниць свідомості в семантиці одиниць мови й мовлення; ономасіологія цікавиться когнітивними структурами позначення, називання, з’ясовує, які елементи концептуальної моделі лягають в основу номінації [6, 6-7]. На Україні розробкою питань ономасіології активно займається О.О.Селіванова. Провідним методом дослідження когнітивної лінгвістики вважається концептуальний аналіз, що, однак, становить собою сукупність різних підходів, серед яких фреймова семантика, теорія прототипів, пропозиційна семантика, когнітивізм, конекціонізм та ін. З допомогою різних методів проводяться дослідження фрагментів мовної картини світу (МКС). Наша стаття являє собою спробу вивчення такої ділянки МКС, як флористичні концепти, що посідають важливе місце в українській ментальності.
Фітоніми увійшли до найраніше сформованого шару свідомості людей. Рослинний, тваринний світ, географічне розташування, кліматичні умови виступали головними чинниками формування ментальності народів на ранніх етапах їх розвитку (Монтеск’є). Майбутні українці мешкали у м’якому кліматі, на ласкавій, плодючій землі, тому природа в їх свідомості набула рис доброї неньки [9], до якої люди звикли ставитися з любовю і довірою, як до матері [13]. Рослини, що зустрічались на рідній землі, викликали приємні асоціації, позитивно символізувались. Багата образність і висока частотність вживання фітонімів у сучасному українському мовному дискурсі також зумовлена позитивним ставленням етносу до рослин та їх назв. Флористичні концепти відіграють неабияку роль у свідомості народу.
Концепти почали формуватися з появою етносу й цей процес продовжується досі. Як зазначає В.В.Колесов, спочатку виникає conceptum (лат. зародок, зерно) смислу, потім денотат набуває образів, яких може бути кілька, вони віддаляються від початкового образу, утворюючи нестійку групу, що погрожує розпадом. На цьому етапі з’являється логічне поняття (conceptus – судження, поняття, уявлення), що містить мінімум точно встановлених свідомістю ознак, це дозволяє зберегти цілісність. Але розвиток на цьому не зупиняється, виникає символ, що створює культурне середовище з поверненням в національні форми свідомості, але він вже збагачений раціональністю змісту. Завершується формування поверненням до концепту, що на цьому рівні містить й образи, й поняття, й символи, стає концептом сучасної культури. Концепт – це те, що не підлягає змінам у семантиці словесного знака, а, навпаки, диктує мовцям певної мови, визначає їх вибір, спрямовує думку, створюючи потенційні можливості мови-мовлення [7, 34-39]. А ширше концепт – це ментально-психонетичний комплекс, ядром якого є диктум пропозиції (вербалізовані істинні, об’єктивні знання про позначуване), що корелює з асоціативно-термінальною частиною (неістинними, зокрема метафоричними знаннями), модусом (оцінним компонентом), а також психічними функціями: відчуттями, почуттями, образами, інтуїцією, архетипами колективного підсвідомого [11, 94].
У культурі кожного народу існують концепти, що можуть дати уявлення про всю культуру, представити найосновніші особливості етносу, їх називають ключовими концептами культури [3, 35]. Деякі фітоніми здатні розповісти про Україну завдяки наявним у структурі концептів образним, поняттєвим та символічним значенням.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Фітоніми верба, калина, тополя як ключові концепти української культури

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок