Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Українські семеми негативної оцінки

Загрузка...

Українські семеми негативної оцінки

Назва:
Українські семеми негативної оцінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,71 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Українські семеми негативної оцінки


В сучасній лінгвістичній науці поняття “картина світу” використовується в багатьох роботах. Ми притримуємося думки, що феномен “картини світу” виступає яке найзагальніші параметри цілісності лексичної семантики та її фрагментів. Ці параметри “картини світу” виступають як “мерехтливі орієнтири” смислового каркасу значень даної мови, тому що мова нам дана для обміну інформацією про навколишній світ.
Притримуючись Ж.П.Соколовської, вважаємо, що “картина світу” виступає системою уявлень людини про оточуюче середовище. Система розглядається нами як сукупність одиниць, що підпорядковується певним закономірностям, які об’єднані в матеріальну субстанцію, з’єднані сіткою відношень, що утворюють ієрархічно впорядковане ціле (цілісне утворення), яке виконує в суспільстві визначені функції. Будучи однією з характерних систем структура має практичне і теоретичне значення, суть якої полягає в тому, що системний опис не можна зводити ні до опису однієї з характеристик системи, ні до опису тільки її одиниць, ні до опису цілісності системи, ні до опису функціонування. Ні до опису закономірностей системи.
Система не тільки складається із частин, одиниць, елементів, але і визначає їх сутність, за цілим можна відшукати частину. Для того, щоб осмислити значення слів, як ціле, виявилось необхідним вивести з глибини підсвідомості на рівень усвідомлення те, що семантичне об’єднання ’оцінка’ має свою структуру, будову, наявність матеріальних одиниць, які втілюють ідею ’оцінка’.
На інтуїтивному рівні були відібрані 110 семем. При аналізі виявилося, що у цьому цілісному об’єднанні є своя внутрішня структура, а саме:
були виділені семеми, що позначають узагальнену негативну оцінку (УНО);
виділені семеми конкретної негативної оцінки (КМО);
виявилося, що існує не тільки негативна і позитивна оцінки, але між ними є середній “ярус”, що складає невизначену оцінку: слабкий, слизький, слинявий, строкатий, хворобливий.
Власне словникові тлумачення показали, що кожне значення не відокремлюється одне від одного, а вони (значення переливаються одне в одне, доповнюють і поточнюють одне одне, завдяки чому і створюється структура семем, яка відображається у словниковому тлумаченні.
Ці підгрупи не відокремлені одна від одної, а переплітаються; якщо їх відносимо до смислового каркасу, вони складають модель взаємовідношень, в якій існує складна сітка зв’язків.
Аналіз словникових тлумачень підтверджує думку, що мовна модель світу (ММС) не нав’язується мові, а вона є в основі мовних значень, які смисловим каркасом.
Аналізуючи групу семем ’негативна оцінка’ як систему, виділяємо одну з найважливіших її характеристик – функціонування в суспільстві. Під функціонуванням ми розуміємо мовленнєву діяльність як один із рівнів структури мовної системи – поряд із рівнем абстракції або структури (у деяких авторів норми – Соссюр, Косеріу). Зобразимо це графічно:
На рівні 1 тотожними виступають семи смислу (коли тотожні тільки семи смислу). На рівні норми ця сукупність семем, які існують у даній мові певної спільноти і ця сукупність семем відображається у словнику синонімів (напр..: поганий: недобрий, незадовільний, негарний, негожий, нехороший, неладний, жахливий, поганенький, кепський, незугарний, абиякий, казка-який, ніякий, такий-сякий, невірний, неважний, лихий, поганючий, препоганий, паршивий, паскудний, підлий, чортзна-який, ледачий, чортів, бісів, чортячий, худий, леда-який, шпетний, недоброякісний, незавидний. миршавий, дрантивий, злиденний, останній, послідущий; абиякий: будь-який, звичайний, поганий; лихий: недобрий, чорний. На цьому рівні норми зібрані не тільки семи смислу, а й інші компоненти семантичної структури слова: емоційно-стилістичне забарвлення, лексична і синтаксична сполучуваність. На рівні норми у словнику не подається диференціації; нами зібрані семеми на позначення негативної оцінки (МО), враховуючи:
На третьому рівні (мовленнєва діяльність) ця сукупність семем для визначення негативної оцінки (МО) зазначає дирекції: ні людська спільнота.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Українські семеми негативної оцінки

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок