Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Символіка новели Івана Франка “Терен у нозі”

Загрузка...

Символіка новели Івана Франка “Терен у нозі”

Назва:
Символіка новели Івана Франка “Терен у нозі”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,28 KB
Завантажень:
294
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Символіка новели Івана Франка “Терен у нозі”


Дещо переінакшуючи відомий вислів, скажемо, що новела І.Франка “Терен у нозі” належить до творів “и почитаемых, и читаемых”. Промовистим свідченням цього є великий список праць, автори яких виявилися більшою чи меншою мірою втягненими в силове поле Франкового “Терну…” [7, с. 369; 17, с. 322; 10, с. 130-141; 11, с. 198-199; 23, с. 35-40; 14, с. 111; 8, с. 154; 9, с. 244-247; 27, с. 16-17; 18; 20, с. 130-132; 16, с. 45-51].
У цих різновекторних і різночасових студіях проблема символіки твору, зокрема питання генези, семантики й функціонування в текстовій структурі новели образу терну, посідає чільне місце. Послідовний “терноцентризм” критиків – явище закономірне: він обумовлений особливим статусом терну в образній системі твору, поліфункціональністю і багатовимірністю цього образу.
Символом терну як образним втіленням ідеї страждання і порятунку поєднані обидві сюжетні лінії структурно-семантичної організації новели – центральна і вужча, або, як їх ще називають, більша і менша парабола.
Тернова шпичка, якою вколовся на воринні малий Юра, заболіла і запекла його в “самім серці”, але й врятувала від неминучої загибелі: він відстав від товаришів, з якими разом біг купатися до Черемоша, і котрих усіх “проглинув страшний водяний вал”. Це сюжет меншої параболи.
Фабульне ядро більшої параболи – зустріч Миколи Кучеранюка, “найгіршого забіяки в селі і найліпшого керманича на весь Черемош” [29, т. 21, с. 378], із невідомим хлопцем, підлітком літ чотирнадцяти-п’ятнадцяти. Загадкова смерть чужої дитини в бистрині Черемоша стала для Франкового героя причиною тяжких переживань, його “гріхом і мукою”. Водночас – джерелом спасіння для цієї надмірно гордої, опанованої злобою й лихими пристрастю душі. Болісні спомини про пережите (Микола вважав себе винним у тому, що в сум’ятті почуттів, розгубившись, не врятував хлопця) і сливе постійні – упродовж сорока літ – візії нещасного потопленника уві сні, візії, від яких літній гуцул не міг звільнитися навіть на смертному одрі (“І тепер він показується мені щоночі в сні, і все усміхається до мене жасним сміхом, і не говорить ані слова, і махає сніжно-білою рукою вниз за водою...)” [29, т. 21, с. 386], відвернули Миколу з хибної дороги.
“Бог не хотів тобі дати загинути. То він і тобі вбив такий терен у сумління, що ти мусив почувати його шпигання весь свій вік…Се не був гріх, се була ласка Божа, що являлася тобі як болюче тернове шпигання…” [29, т. 21, с. 390], – розтлумачує Миколі “нерозв’язану жасну загадку” його життя приятель і ровесник Юра, оповідаючи при тім свою давню дитячу пригоду з “терном у нозі” і накладаючи її на історію Миколи. “Така двовимірна інтерпретація символу, побудована за принципом залучення мікросюжету в макросюжет, нагадує за формою євангельські притчі. Відмінність літературної форми полягає у тому, що символ міститься не в центральній сюжетній лінії, а в допоміжній, своєрідній “моралі”, характерній і для жанру байки” [18, с. 385; див. також 20, с. 132]. Із цим поглядом дослідників на другу параболу як на символічний ключ для дешифрування езотеризму першої важко не погодитися. До того ж “право” критиків на таку екзегезу узаконив і сам автор, винісши в заголовок новели (як і в назву поетичної версії цього ж сюжету) символіку другої параболи Першу частину поеми “Терен у нозі” І.Франко написав у 1907 р., другу – у 1913 р. Уперше поема була надрукована у збірнику “За сто літ” (1927. – Кн.1. – С.266-273), зладив її до друку М.Возняк.. Назва ж, як відомо, “полегшує текст і смисл”, “книга і є – розгорнена до кінця назва, назва ж – стягнена до обсягу двох-трьох слів книга” [19, с. 7, 3].
Проте, гадаю, тлумачення символу імпліцитно міститься і в першій параболі, у тайнописі ще одного наскрізного образу-символу новели – хлопця з “сніжно-білою рукою”.
Отож, спробуймо розшифрувати криптограму цього символу, відшукати його архетипні моделі.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Символіка новели Івана Франка “Терен у нозі”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок