Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Травестіювання жанрових канонів в українській мелодрамі кінця XIX – початку ХХ століть

Загрузка...

Травестіювання жанрових канонів в українській мелодрамі кінця XIX – початку ХХ століть

Назва:
Травестіювання жанрових канонів в українській мелодрамі кінця XIX – початку ХХ століть
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,17 KB
Завантажень:
300
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Травестіювання жанрових канонів в українській мелодрамі кінця XIX – початку ХХ століть


Будь-який літературний жанр, згідно з концепцією Г.-Р. Яусса, створює “горизонт очікування”. Діахронічний підхід до вивчення того чи іншого жанру передбачає виявлення структурної домінанти, сталість якої перевіряється здатністю певного тексту до модифікації внаслідок уведення стороннього (чужорідного) сюжету у відповідні моделі [13, с. ]. У зв’язку з цим дослідник висуває ідею “ієрархії жанрів”, чергування яких здійснюється як постійна репродукція, запозичення сюжетів та функцій інших жанрів [13, с. ]. Безперечно продуктивним є віднайдення міжжанрових зв’язків, які демонструють синхронний зріз літературної системи доби, що і зумовлює відповідне відсунення “горизонту очікування”, несподівані трансформації звичайних сюжетних і структурних схем.
Помітні зміни відбуваються на зламі XIX – початку ХХ століть і з такими популярними в українській драматургії жанрами, як мелодрама, комічна опера, водевіль. Явище родо-жанрової дифузії впливає на літературний текст набагато швидше, ніж на доволі-таки консервативну глядацьку рецепцію.
Естетика мелодрами виявилася надзвичайно принадною до проникнення в інші (у традиційному розумінні “вищі”) жанри літератури – трагедію, психологічну драму, романтичну повість, нарешті, призвела до зрощення з цими жанрами. Невипадково С. Фрейліх назвав мелодраму “провокатором високих жанрів” [11, с. ]. Здатність мелодрами до трансформації зумовлена її подвійною природою: з одного боку, консервативністю фабульно-композиційних прийомів, амплуа дійових осіб, мовленнєвих засобів драматичної дії, а з іншого – здатністю абсорбувати чужі” тексти, ламати жанрові стереотипи. За влучним спостереженням С. Балухатого, “мелодрама належить до сталих драматичних форм з чітко означеним засадничим естетичним принципом, з “чистими” драматичними елементами та їх відкритою грою, окресленою художньо ефективною координацією композиційних прийомів” [1, с. ]. Ця сталість генетично походить від сюжетної основи казки – міфу. Водночас технічна оздобленість мелодрами тяжіє до художніх прийомів попередників містерії – релігійної легенди, міраклю, мораліте [4, с. ]. Звідти, мабуть, емоційна та моралізаторська “телеологія” мелодрами [1, с. , 40]. Водночас дослідники помітили варіативність як засадничу особливість тієї драматичної форми, яка “прищеплювалась” до актуальних культурних текстів доби. Наприкінці XVIII століття мелодрама наповнювалась змістом міщанської драми, згодом – колоритом романтичної драми, натуралізмом соціально-побутової драми. У ХХ столітті “мелодрама кореспондує з символічними гротесками, з експресіоністською та політичною драмою…” [4, с. ].
На зламі XIX – початку ХХ століть виявилась тяга мелодрами до травестіювання жанрових канонів, власне, до внутрішньої полеміки із усталеними жанровими стереотипами, кліше, нарешті, до пародіювання своєї жанрової природи, точніше, загальноприйнятих уявлень про неї. До того ж у різних жанрових модифікаціях мелодрами зберігаються її формально-змістові ознаки: “…пристрасть як основа конфлікту, стала структура сюжету, типажність персонажів, риторика і повчальність, специфічні принципи організації мовлення” [8, с. ].
Як зазначалось, фабульна основа мелодрами сягає коріннями до казки, міфу, прадавнього обряду ініціації. Звідти й продуктивність найпоширеніших сюжетних схем мелодрами: виборювання кохання крізь випробування та страждання без провини [8, с. ].
Рушійною силою інтриги ставав випадок, розкриття якоїсь таємниці, що надавала розвитку дії загадкового, почасти містичного флеру. Зазвичай це сприймалося як романтичне офарблення, принаймні забезпечувало видовищність дійства. Більшість дослідників звертає увагу на генетичні відмінності таких споріднених жанрових форм, як мелодрама, комічна опера та водевіль. Спираючись на концепцію Дікінсона (Dickinson T. N.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Травестіювання жанрових канонів в українській мелодрамі кінця XIX – початку ХХ століть

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок