Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Понятійне поле теоретичної фольклористики

Понятійне поле теоретичної фольклористики

Назва:
Понятійне поле теоретичної фольклористики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,36 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Понятійне поле теоретичної фольклористики


Системне пізнання фольклору як різновиду духовної культури народу передбачає звернення до теорії фольклору – різноманітної і обширної галузі культурологічних знань, яку можна розглядати в різних ракурсах і з різними акцентами. Дати визначення теорії фольклору в одній попередній або результуючій дефініції нереально й науково безплідно, оскільки це наукове визначення може бути окреслене лише в ланцюжку взаємодоповнюючих і взаємоуточнюючих визначень, де кожне наступне буде доповнювати й розширювати попереднє. Кількість і якість накопичених теоретичних знань з теорії фольклору – це своєрідна репутація, яка робить фольклористику наукою не описово-констатуючою, а узагальнюючою, аналітичною, тому що саме теоретичний базис будь-якої науки дає дослідникові той інструментарій, за допомогою якого він спроможний аналізувати й систематизувати практичний матеріал.
Теорія фольклору – це не тільки наукове поняття чи термін. Це – базовий світоглядний орієнтир науки фольклористики, орієнтир, якому належать методологічні, аксіологічні й гносеологічні пріоритети цієї галузі знань. Осмислення фольклору як складного синкретичного явища передбачає водночас його системне і комплексне осмислення, останнє, у свою чергу, передбачає застосування аналітичного інструментарію багатьох дисциплін гуманітарного циклу: літературознавства, мовознавства, етнографії, етнопсихології, філософії, культурології, історичної граматики тощо.
Вивчення курсу української усної народної творчості (в його традиційному варіанті, відображеному у вузівських підручниках) – лише складова цілісної інтерпретації предмета. За межами курсу залишаються теоретичні теми, місце яких – саме у вищеназваній дисципліні. Теорія фольклору аж ніяк не повторює зміст і методику літературознавчих і мовознавчих дисциплін. Саме поняття теорії фольклору базується на розумінні фольклору як синкретичного явища.
У фольклористиці останніх десятиліть спостерігається парадоксальне явище: склався прецедент наявності достатньої кількості праць, у яких так чи інакше осмислюються теоретичні проблеми фольклористики. Але "канони" досі не окреслені, не існує зведена в систему база теоретичних понять, не сформульовані основоположні дефініції. Ліквідація цієї прогалини, на наш погляд, – чи не найактуальніша проблема сучасної фольклористики. Вкрай актуальною стала проблема розробки понятійно-термінологічного апарату для дослідження фольклору як цілісної системи. Отже, спробуємо в межах даної статті сформулювати наше бачення системи базових теоретичних понять, якими оперує сьогодні фольклористика не тільки українська, але й зарубіжна. Одразу зазначимо, що в основу статті покладено досвід розробленого нами курсу лекцій "Основи теорії фольклору", що читається студентам-фольклористам Львівського національного університету імені Івана Франка.
Окреслюючи далі низку теоретичних проблем, актуальних для сучасної фольклористики, зазначимо у першу чергу необхідність диференціювання проблем історико-фольклористичних і теоретико-фольклористичних. У змістовному і ґрунтовному підручнику "Українська народна словесність" Мар’яни та Зоряни Лановиків представлене дещо загальне розуміння теорії фольклору: " … це галузь фольклористики, що вивчає сутність усної народної творчості, особливості окремих фольклорних жанрів, їхнє місце у цілісній жанровій системі, а також – внутрішню структуру жанрів – закони їх побудови, поетику" [1, с. 19]. На наш погляд, проблеми теоретичної фольклористики являють собою значно ширше і значно місткіше явище.
Безумовно, у фольклористиці актуальною була і залишається проблема специфіки фольклору як виду духовної культури та мистецтва. Йдеться про те, що сьогодні недостатньо простої констатації таких ознак фольклору, як синкретизм, колективність, імперсональність (анонімність), традиційність, варіативність, усність побутування, безцензурність тощо, а необхідне заглиблення й осмислення кожної з них окремо.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Понятійне поле теоретичної фольклористики

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок