Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Лінгво-психологічна проблематика мовленнєвого ритму

Загрузка...

Лінгво-психологічна проблематика мовленнєвого ритму

Назва:
Лінгво-психологічна проблематика мовленнєвого ритму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,76 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Лінгво-психологічна проблематика мовленнєвого ритму


З класичних робіт И. М. Сєченова, И. П. Павлова, Н. Е. Введенського й інших вітчизняних фізіологів науці добре відомий той факт, що імпульси, що йдуть від кору головного мозку людини до різних систем організму, носять ритмічний характер. Будучи властивістю всієї нервової системи не тільки людини, але і тварин, дана фізіологічна характеристика знаходить своє втілення й в одиницях мовлення.
Універсальність розглянутої характеристики в міжособистісній комунікації робить виправданим звертання до етологічної моделі комунікативної поведінки в пошуках коренів формування цього явища. У більшості досліджень цієї орієнтації відзначається тісний взаємозв'язок між станом тварини й структурою його звукового сигналу. Саме зміна стану приводить до утворення звукових реакцій, що змінюються по таких параметрах, як частота, тривалість, ритмічна організація [1; 398]. Виявляється, що у птахів Laniarius, що живуть в Африці, ритм виконує функцію встановлення контакту. Дозволяючи птахам цього виду дізнаватися один одного, пауза між тактами комунікативних сигналів носить строго витриманий характер. Указівки на цю же властивість комунікації знаходимо й у дослідників поведінки морських ссавців [2; 119-120].
Почуття ритму, будучи однієї з найважливіших психофізіологічних складових життєдіяльності, у людини зв'язано із загальною моторикою і відноситься до найбільш стійких уроджених властивостей. Спеціальні дослідження показали, що рухи здорової новонародженої дитини виявляють багато спільного з ритмічною організацією її майбутньої мови [3; 127].
У стані спокою лише деякі відділи головного мозку характеризуються синхронною (організованою в часі) роботою. Мовне спілкування в тій мірі, у якій воно активізує діяльність мозку, не тільки ритмічно організує роботу його ділянок, але, видимо, впливає на ритмічну організацію всіх складових мовленевої активності: синхронізації роботи відділів головного мозку, ритмічної організації мовлення, включаючи власне вербальні й невербальні засоби, що беруть участь у процесі взаємодії комунікантів.
Універсальною характеристикою будь-якої не опосередкованої мовної взаємодії є зміна періодів передачі й прийому повідомлення. Більш того, зазначена властивість розглядається в якості однієї з важливих мовних універсалі й [4].
Аналізуючи функціонування розглянутого явища, дослідники вказують на відсутність будь-яких видимих причин, що забороняли б одночасне (хорове) говоріння всіх учасників мовного спілкування. Це дозволяє їм висловити припущення про існування механізмів, що регулюють можливу тривалість періодів говоріння, слухання, спільного обмірковування, можливість чи неможливість переривання мовлення співрозмовника й одночасного говоріння [2; 117].
По Р. Якобсону, ритм співвідноситься з контактом, одним із структурних компонентів висунутої їм моделі комунікативного акта. Думаючи, що неритмічність діалогічного спілкування руйнує контакт, було б вірним припустити, що ритм є чинником організуючим і має ефект соціалізації учасників мовленевої діяльності. Це не суперечить більш загальним закономірностям, відповідно до яких єдиний ритм характеризує деяку функціональну єдність, тобто існування системи, фактором цілісності якої він є [5; 73]. Відчуття ритму як фактора цілісності твору характерно для О. С. Пушкіна: «Что есть строфы в «Евгении Онегине», которые я не мог или не хотел напечатать, этому дивиться нечего. Но, будучи выпущены, они прерывают связь рассказа, и поэтому означается место, где быть им надлежало. Лучше было бы заменять эти строфы другими или переправлять и сплавливать мною сохранённые. Но виноват, на это я слишком ленив. Смиренно сознаюсь также, что в «Дон Жуане» есть 2 выпущенные строфы» [6; 470].
У процесі спілкування між його учасниками на основі емоційно-оцінних механізмів сприйняття не усвідомлено встановлюється (або не встановлюється) певний ритм спільної комунікативної діяльності, що дозволяє говорити про його фасцінативний вплив. «Ритмічний барабан» паралізує волю, як справедливо зауважував С.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Лінгво-психологічна проблематика мовленнєвого ритму

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок