Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Тризвуки vi ступення (TSVI). Перервана каденція. Прийоми розширення періоду

Тризвуки vi ступення (TSVI). Перервана каденція. Прийоми розширення періоду

Назва:
Тризвуки vi ступення (TSVI). Перервана каденція. Прийоми розширення періоду
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,96 KB
Завантажень:
87
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
Тризвуки vi ступення (TSVI). Перервана каденція. Прийоми розширення періоду


1. Функціональна особливість
Після тризвуку і секстакорду SII найбільше розповсюдження отримало тризвуки VI ступення мажору і мінору (TSVI, tsVI).
Залежно від свого акордового оточення воно може представляти і S, і Т. В цьому основна особливість даного акорду.
2. Перерваний зворот
Коли тризвук TSVI вводиться після D або D7 в основному вигляді, воно якнайбільше наближається до тонічної функції, як би заміщає Т умовно. Послідовність такого типу, тобто D-TSVI або D7-TSVI, називається перерваним зворотом:
Звичайно після перерваного звороту слідує чергова по тональному кругу функція - природніше всього S і SII, нерідко Т6, іноді ж D з оберненням.
3. TSVI - проміжна ланка
Коли тризвук TSVI вводиться між Т і S, воно по функції робиться менш чітким; тут TSVI не стільки заступник S або Т, скільки проміжна між ними ланка, як це типово для медіант:
4. TSV1 в субдомінантному значенні
Значної функціональної чіткості досягає TSVI в субдомінантовому значенні. Якщо тризвуки TSVI вводяться перед D, D7 або К64, тобто на типовому для S місці, воно представляє безперечну субдомінантову функцію, хоча і дещо ослаблену:
TSVI з К64 може з'єднуватися і мелодично (коли в TSVI подвоєний основний звук) і гармонічно (коли TSVI дана з подвоєнням терції):
Примітка. Тризвуки VI ступеню часто оточується тонікою (Т- TSVI-Т). Такий оборот, що виник в XIX столітті, отримав особливий розвиток в російській музиці і зробився тим, що типовим для неї гармонічним послідовностям як один з оборотів, об'єднуючих паралельні тональності в так звану ладоперемінну систему (див. тему 27):
5. Голосоведення в оборотах D-TSVI
При з'єднанні D з TSVI потрібне дотримання наступних умов голосоведення. Якщо D дана в мелодичному положенні терції (тобто ввідного звуку), то терція D по тяжінню рухається, природно, на ступінь вгору (тобто в основний звук Т), а середні голоси ведуться протилежно басу, як взагалі при всякому мелодичному з'єднанні акордів. В результаті в TSVI (tsVI) обов'язково подвоюється терція. Якщо ж ввідний звук D знаходиться в середньому голосі, то в мажорних тональностях подвоєння терції в TSVI обов'язковим не є (хоча воно бажане із функціональних причин). В мінорних тональностях в перерваному обороті взагалі подвоєння терції в tsVI абсолютно необхідне і для уникнення неприродного ходу ввідного звуку на збільшену секунду вниз:
Примітка. З цієї ж причини в мінорі зовсім не застосовується з'єднання D6-tsVI (в басу неприродний хід на збільшену секунду вниз), яке в мажорі по голосоведенню цілком можливо (особливо при змінності ладу):
Якщо в мінорі за tsVI слідує D в основному вигляді, то це з'єднання можливо по голосоведенню лише за умови подвоєння терції в tsVI, оскільки при іншому подвоєнні утворюються паралельні квінти і октави або небажаний хід на збільшену секунду. Проте із застосуванням стрибка в обороті tsVI-D подвоєння терції в першому акорді не обов'язково:
6. TSVI (tsVI) після D7
З'єднання доминантсептакорда з VI ступенем (D7-TSVI) і в мажорі і в мінорі вимагає, незалежно від місцезнаходження ввідного звуку D7, обов'язкового подвоєння терції в TSVI, tsVI.
Якщо ж D7 представлений в неповному вигляді, то для такого подвоєння необхідний стрибок в одному з трьох верхніх голосів основного звуку D7 в терцію TSVI (на кварту вгору або квінту вниз). Таке розв’язання D7 в TSVI відрізняється від звичайного обороту D7-Т тільки ходом баса (хід на секунду замість кварти) і підкреслює тонічність TSVI:
7. Перервана каденція
Перерваний зворот, введений для висновку періоду або частини його (пропозиції), називається перерваною каденцією.
В перерваній каденції. - домінанта (D або D7) завжди, в основному вигляді переходить не в заключну стійку тоніку (як це очікується), а в інший акорд, частіше всього в TSVI (tsVI), і початий висновок уривається. Як функція все ж таки нестійка і представляюча тоніку лише умовно, TSVI вимагає продовження гармонічного руху, який потім приводить до повної заключної каденції.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Тризвуки vi ступення (TSVI). Перервана каденція. Прийоми розширення періоду

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок