Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Українські думи та плачі

Українські думи та плачі

Назва:
Українські думи та плачі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,12 KB
Завантажень:
181
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Українські думи та плачі


ДУМИ
Великий російський революціонер-демократ М. Добролюбов дав дуже влучну характеристику українським думам: «Пісня і дума становлять... народну святиню, краще добро українського життя, в них горить любов до батьківщини, виблискує слава минулих подвигів, у них дихає і чисте, ніжне почуття жіночої любові, особливо любові материнської... Все коло життєвих насущних інтересів охоплюється у пісні, зливається з нею, і без неї саме життя стає неможливим»11 Добролюбов М. О. Твори. К., 1960. С. 583—584..
Дума — це своєрідний імпровізаційно-речитативний епічний твір для голосу в супроводі бандури. Думи продовжують традицію билин часів Київської Русі, хоч за манерою виконання ближчі до народних плачів, голосінь.
Цей вид народної творчості зароджується в козацькому середовищі наприкінці XV — в XVI ст. Думи сформувались одночасно з історичними піснями, нерідко в обох жанрах оспівувалися ті самі герої.
Разом з тим дума помітно відрізняється від пісні манерою виконання, великими розмірами, наявністю інструментального супроводу. Творцями і виконавцями дум були кобзарі. Це народні музиканти, часто незрячі, які в минулому нерідко були учасниками повстань, військових походів. Траплялось так, що молодий козак потрапляв у татарську чи турецьку неволю, тікав і, коли втеча була невдалою, його осліпляли. До військової справи він був уже не придатним, і йому залишалось або йти в старці, або опанувати кобзарське мистецтво, якого ці народні музики навчалися один в одного.
До речі, Тарас Шевченко в поемі «Сліпий» описує подібний випадок: Степан повертається в рідну домівку незрячим кобзарем і у створеній ним думі розповідає людям про свою гірку долю, виливає своє горе.
У пожовтневі часи в радянських учбових закладах було відкрито класи бандури, де готують музикантів-професіоналів, хоч давня форма навчання подекуди залишилась і до наших днів.
Історія думи нараховує понад п'ять століть. За цей час з'явилася величезна кількість творів, які умовно можна поділити на кілька груп за темами.
1. У найдавніших думах (XVI — початок XVII ст.) мовиться про турецьку неволю («Плач невольника», «Маруся Богуславка», «Утеча трьох братів із Азова»), про героїчну смерть козака («Хведір Безродний», «Іван Коновченко»), про щасливе повернення «козаків з неволі («Самійло Кішка», «Олексій Попович»). Місцем подій у цих творах є степ, море, турецьке місто, галера 11 Галера — гребне вітрильне судно — місце каторги козаків, що потрапили в турецьку неволю.. їх герої — часто безіменні або легендарні постаті, тобто узагальнені художні типи (образи). Ці думи мають переважно лірико-драматичний характер і пройняті сумним настроєм (25).
2. Думи XVII ст. відбивають боротьбу козацтва й селян проти польської шляхти, передусім події козацько-селянської війни 1648— 1654 років під проводом Богдана Хмельницького. Народні музиканти, славні кобзарі оспівали незабутні переможні битви, їх героїв, відважних ватажків («Хмельницький і Барабаш», «Корсунська битва» та ін.). До цієї групи дум належать і такі, в яких розповідається про класову нерівність. Це думи «Про Ганжу-Андибера», «Про козака Голоту».
Загальний характер дум XVII ст. також є лірико-драматичним, але тут переважають піднесено-героїчні настрої, звучить віра в можливу перемогу (26).
3. Окрему групу складають побутові думи, присвячені родинному життю, взаєминам між людьми. В них висміюється скупість, неповага до рідних, цурання бідних батьків, утверджуються поняття чесності, добропорядності. Яскравим прикладом є дума «Про бідну вдову і трьох синів» або дума «Про сестру і брата». В першій засуджується зневага дітей до старенької матері-вдови. Характер мелодії тут зворушливо-ліричний, навіть жалібний (27).
В радянський час жанр думи продовжував розвиватися. В ньому зазвучали інші теми, оспівувалися нові герої («Була зима з відлигою», «Батько Ленін», «Дума про трьох синів-партизанів»). Цікавою є дума «Була зима з відлигою», в якій йдеться про важкі роки Великої Вітчизняної війни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Українські думи та плачі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок