Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Кобзарство в церковно-релігійній традиції українського народу

Кобзарство в церковно-релігійній традиції українського народу

Назва:
Кобзарство в церковно-релігійній традиції українського народу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,88 KB
Завантажень:
278
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Кобзарство в церковно-релігійній традиції українського народу


Кобзарство – як феномен українського народу, здавен було пов’язано з церковно-релігійною традицією. Відомо, що кобзарі-бандуристи були носіями духовності народу 1, таким самим завданням є завдання Церкви - плекати духовність вірних . Основу кобзарського репертуару складали побожні псальми та канти, в яких народні співці прославляли Господа. А. Гоняткевич вважає що „завдяки своєму релігійному характерові псальми та канти були завжди пройняті глибоким моральним змістом” 2 Псальм „Ісусе мій, прелюбезний” – є основною кобзарською молитвою, яку мусить знати кожен співець.
Особливою була відома всім кобзарська молитва –псальма „ Про Ісуса Христа” - „Ісусе, ти ж моя радосте. Ісусе, ти ж моя сладосте” 3 Зустрічаємо зображення кобзоподібних інструментів в сакральному мистецтві церков. Ці зображення свідчать про побутування кобзарства на Західних землях України ще до ХVІ-ХVІІст., бо ікони з зображеннями царя Давида з кобзоподібним інструментом датовані саме ХVІ – ХVІІ ст..4 Ці ікони знаходяться в фондах Львівського національного музею.Особливу роль в збереженні духовності українського народу відіграли священики-бандуристи, які поряд із звершенням покликання священика використовували ще і бандуру.Найбільш відомий з них - це священик Української автокефальної Православної Церкви отець Микола Сарма-Соколовський (1910-2001) 5. Складний життєвий шлях пройшла ця людина. Навчався на художніх курсах в Миргороді, одночасно оволодівав грою на бандурі. Вчителем його був славний кобзар Іван Ярош. Далі перейшов арешти, заслання за націоналістичну діяльність та приналежність до СУМ. В 1942році вчився на пастирських курсах української автокефальної православної церкви, потім єпископом Мстиславом був висвячений на у диякони, а єпископом Сильвестром – у священики. „ У кінці 1944року його арештує Чернівецьке КДБ, як автокефального священика та українського націоналіста” 6 знову чергові арешти, заслання в таборах Мордовії. На каторзі власноручно виготовив собі бандуру, грав на ній та вчив грати на бандурі інших. Згадує о. Микола :” Грав на бандурі, що сам зробив – грою та співом розважав своїх друзів, таких же сіром, як і я” 7 . Незважаючи на заборону писав і вірші. Після звільнення з ГУЛАГів далі відправляв в церкві на Дніпропетровщині, грав на бандурі, видав декілька збірок власних віршів, залишаючись вірним Церкві, державі та бандурі.Ще представляють інтерес два священики - Української автокефальної православної церкви о.Сергій Кіндзерявий–Пастухів та отець-дияконУкраїнської Православної Церкви Ігор Махлай.
Ці люди були засновниками, організаторами, адміністраторами Школи Кобзарського Мистецтва, яка почала свою діяльність в 1973р. в Нью-Йорку. Школа була організована при парафії св.Юра в Нью-Йорку 8. Визначний влад в збереження духовності українського народу в діаспорі внесла діяльність цієї школи – це численні концерти в США, Бразилії, Аргентині. Всі концерти відбувалися при підтримці місцевих священиків та єпископів. Внаслідок виступів капели в Бразилії висловили своє бажання навчитися гри на бандурі семінаристи 9. Також оволоділи бандурою сестри – монахині згромадження Непорочної Діви Марії в Бразилії Кекелія Стрехер та Розанна Гавдида 10. Отець–диякон Ігор Махлай був членом редколегії кобзарського журналу „Бандура” , що виходить св США 11. Вагомий вклад в розвиток кобзарського мистецтва внесли священики української греко-католицької церкви.
Найбільш відомим є отець Іриней Готра ЧСВВ. В Україні Готра навчився грати на бандурі, був пострижений на монаха чину святого Василія Великого, згодом висвячений на священика. Отець Іриней був колись особистим секретарем митрополита Андрея Шептицького, разом з митрополитом був вивезений у Московщину і кинутий у в’язницю. Як пише автор Б.Жеплинський: „Отець Іриней був великим прикладом для всіх священиків, які були на каторжних роботах на засланні. Він відзначався справжньою мужністю, полум’яною вірою”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Кобзарство в церковно-релігійній традиції українського народу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок