Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Феномен революційних пісень

Феномен революційних пісень

Назва:
Феномен революційних пісень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,91 KB
Завантажень:
461
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат з музики
Феномен революційних пісень
 


Всякий раз, коли говоримо про пісню, на думку приходять знамениті слова Т. Г. Шев-ченка:
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого.
А серце б’єтъся - ожива, Як їх почує!
Слова і голос, поезія і музика — велика мобілізуюча сила, яка найкраще виявляється в боях за людський прогрес. «Кожного разу,— пише композитор Шостакович,— коли людство рухається вперед, у перших лавах, поруч пра-пороносців, крокують музиканти. Вони додають сил мужнім і дужим борцям, вони кличуть впе-ред слабких і хитких». І чим запекліші ста-ють бої, тим мужніше звучить слово револю-ційної пісні. «Там, де бурхливо розгоряються по-літичні бої, там народжується політична пісня» (А. Луначарський). Таким часом в Росії і на Україні була друга половина XIX ст., коли над цими краями і над усією Європою пронеслися великі революційні бурі, які принесли народам нові ідеї і нові пісні.
Історія знає багато прикладів, коли пісня гуртувала людей у монолітні ударні бойові сили, які перемагали набагато численніших ворогів. Пісня діяла як зброя. Французькі вій-ська 6 листопада 1792 року, піднесені до бойо-вого екстазу словами «Марсельєзи», яку співали, ідучи в бій, усі — від солдата до команду-ючого фронтом генерала Дюмур'є, зламали опір противника і перемогли його з небувалим успі-хом. Мобілізуюча сила пісні була настільки великою, що тодішній німецький поет Ф. Клоп-шток порівняв «Марсельєзу» зі жницею, яка ко-сить армії. «Вона скосила життя п'ятдесяти ти-сяч німецьких солдат, але вістря її серця, одначе, не затупилося» .
Ще більшу силу мала пісня на полях рево-люційних боїв. «Інтернаціонал», «Червоний пра-пор», «Варшав'янка», «Сміло, товариші, в ногу», «Шалійте, шалійте, скажені кати», «Вічний ре-волюціонер» і багато інших пісень діяли на ба-рикадах і фронтах, як багнет, як бомба. Про важливу мобілізуючу роль і місце революцій-ної пісні в політичному русі народів колишньої царської Росії не раз писав В. І. Ленін, зокре-ма в його статті про Першотравневі демонстрації
1913 року читаємо: «Із співанням револю-ційних пісень, з гучними закликами до рево-люції в усіх передмістях столиці і в усіх кін-цях міста, з червоними прапорами боролися ро-бітничі юрби на протязі кількох годин протії мобілізованих, з подесятереною енергією уря-дом, сил поліції і охрани. І робітники зуміли дати відчути найзавзятішим із царських оприч-ників, що боротьба йде не в жарт...» Пісня була і зброєю, і прапором, і організатором великих боїв. Газети, листівки, збірки пісень популяри-зували нові пісенні твори, марші, сотні агіта-торів навчали людей співати їх і сміливо вихо-дити з ними на вулицю, іти на барикади.
Пісня була випробуваною, діючою масо-вою зброєю, тому в листівках 1903, 1905, 1917-pp. часто зустрічаються заклики до робіт-ників: «Завчіть робітничі пісні, надруковані в наших листівках... Виходьте на вулицю! Беріть червоні прапори! Співайте голосніше ваші бо-йові пісні!.. Гнобителі дрижать, коли чують звуки робітничих пісень». Усі великі й малі ре-волюційні бої були насичені не тільки брязко-том зброї і вогненними спалахами боротьби, а й піснями. Без пісні не проходила ні одна, більша чи менша, революційна подія, пісня зав-жди несла до мас основні ідеї нового, «при-йдешнього дня». Історія знає багато судових про-цесів над героями революційної боротьби, над тими, хто відмовлявся від особистого і ради доб-ра народу клав на жертовник свою голову, від-давав людям своє серце, свою енергію і розум. Та відомо, що, поруч революційних діячів, можновладці садовили на лаву підсудних і піс-ню, виносили брутальний і рішучий вирок: за-боронити, не пустити до народу, не дозволити співати, замкнути за грати замком цензури і по-ліцейської зброї. В архівах російської царської цензури лежать тисячі «вироків» про заборо-ну тої чи іншої збірки пісень або окремої пісні. Заборонялися навіть ті пісні, у яких критику-вався сільський «соцький» («Якби я був пол-тавський соцький»). Такі ж присуди виносилися і австрійськими судовими органами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Феномен революційних пісень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок