Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Революційна пісня на Україні

Революційна пісня на Україні

Назва:
Революційна пісня на Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,02 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Революційна пісня на Україні


Революційна пісня — це особливий різновид народної творчості. Вона кличе до боротьби з соціальною несправедливістю, збуджує у людей почуття гніву до поневолювачів, гартує їхній дух, зміцнює волю до перемоги.
Пісенна пролетарська культура виникла разом із зародженням робітничого класу, з його організованим революційним рухом. За класифікацією В. І. Леніна, в діяльності російських революціонерів можна виділити три етапи: дворянський, пов'язаний з декабристським рухом, різночинський, що охоплює всю другу половину XIX ст., і пролетарський — 90-ті роки XIX — початок XX ст. Кожний з них мав свої форми революційної боротьби, які впливали на розвиток музичної культури й, зокрема, на пісенну творчість.
Діяльність декабристів захопила й Україну, де у 1822 році виникло «Південне товариство» на чолі з П. Пестелем, а у 1825 році відбулося збройне повстання Чернігівського полку в м. Василькові біля Києва.
В одному річищі розвивалася діяльність революційних демократів —(М. Чернишевського, М. Добролюбова, Т. Шевченка. Значним явищем у післядекабристський період була організація таємного товариства — Кирило-Мефодіївського братства у Києві в 1846— 1847 роках, до революційного крила якого входив і Т. Шевченко.
Революційні пісні на Україні з'явилися у другій половині XIX ст. Поряд з ними поширювалися російські, польські і французькі революційні пісні. Передові ідеї революційних демократів, які кликали до збройної боротьби з експлуататорами, знаходили своє втілення в художній літературі, образотворчому й музичному мистецтві й, зокрема, в пісенній творчості. В 70-ті роки музикант-любитель з Полтави Гордій Гладкий поклав на музику «Заповіт» Т. Шевченка. Могутня за характером хорова пісня Гладкого швидко стала популярною, її співали революціонери на своїх сходках, під час демонстрацій (наприклад, 1914 року в Харкові). Любив цю пісню і Володимир Ілліч Ленін. Відомо, що він співав «Заповіт» під час заслання в селі Шушенському (46).
Щоб лани широкополі, І вражою злою кров'ю
І Дніпро, і кручі Волю окропіте.
Було видно, було чути, І мене в сім'ї великій,
Як реве ревучий. В сім'ї вольній, новій,
Поховайте та вставайте, Не забудьте пом'янути
Кайдани порвіте Незлим тихим словом.
Велична, піднесена музика «Заповіту» близька до українських народних багатоголосних пісень. Він увійшов у золотий фонд народної музичної культури як справді революційний твір.
На межі 70—80-х років минулого століття створено пісню «Слушай», її першоосновою стала балада для мішаного хору, тенора соло та фортепіано українського композитора Петра Сокальського, написана у 1864 році на слова поета-різночинця І. Гольц-Мюллера. В цьому творі розповідається про політичного в'язня, який прагне йолі; його невдала втеча з тюрми завершується трагічно, він гине. Пісня запозичила з балади речитативність (тріольний ритмічний рисунок чергується з чвертками та вісімками) та деяку ілюстративність (сцена загибелі в'язня) (47).
На Україні були поширені й революційні пісні інших народів: французька «Марсельєза», перекладена на українську мову в 70-х роках, російські «Сміло, други» та «В неволі скатований люто» (співались у той час мовою оригіналу).
Кінець XIX і передреволюційні роки XX ст.— новий етап боротьби пролетарів проти експлуататорів. Це організований період битв робітничого класу, керованого партією Леніна, період боротьби за владу Рад.
Зміни в суспільному житті, загострення класових суперечностей помітно вплинули на музично-пісенну культуру, оновили її. «Наша зброя — це наші пісні»,— писав у 1917 році В. Маяковський у вірші «Наш марш». Революційні пісні нового часу стали могутнішими, величнішими. В них втілено образи безстрашних борців за щастя трудового народу, втілено віру в перемогу, в щасливе майбутнє.
В цей час здобули популярність і кілька українських революційних пісень, які органічно влилися в загальнопролетарський пісенний фольклор. Так, у 90-ті роки минулого століття було створено пісню «Шалійте, шалійте, скажені кати», їй судилося вийти далеко за межі України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Революційна пісня на Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок