Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> "Тече вода з-під явора" слова Т.Г.Шевченка, музика С.Воробкевича

"Тече вода з-під явора" слова Т.Г.Шевченка, музика С.Воробкевича

Назва:
"Тече вода з-під явора" слова Т.Г.Шевченка, музика С.Воробкевича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,50 KB
Завантажень:
572
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Аналіз твору
"Тече вода з-під явора" слова Т.Г.Шевченка, музика С.Воробкевича


Пісня "Тече вода ..." написана для мішаного хору композитором СІ. Воробкевичем на слова Т.Г. Шевченка. Рік видання: близько 1887 р. Хоровий жанр: хор a capello .
Короткі відомості про автора слів.
Тарас Григорович Шевченко - основоположник нової української літературної мови.
В селі Моринцях на Київщині в убогій кріпосницькій сім"ї Григорія Шевченка 9 березня 1814 р. народився Тарас, майбутній великий народний поет. Коли Тарасові було 9 р. померла його мати. Дитинство проходило в селі іМоринцях, а пізніше у Кирилівці. Наймитував і вчився грамоти у дяка. Чотирнадцятилітнього Тарасика взяли "козачком" до пана Енгельгарда. В 1838 р. за виручені гроші (був розіграний в лотереї портрет В.Жукова) Шевченка викуплено з кріпацтва. Був заарештований та ув’язнений. Тільки в 1857 р. після клопотань друзів Шевченка звільнили із заслання, хвороба спричинила до передчасної смерті поета. Помер Т.Г.Шевченко в Петербурзі 10 березня 1861 р.
Шевченко почав писати вірші у другій половині 30-х pp. У 1840 р. в Петербурзі вийшла перша збірка його поезії "Кобзар".
Уже в ранніх віршах поета виявились основні риси його поезії: глибока народність, гуманізм, палка любов до батьківщини, гнівний пафос, безпосередність ліричного почуття.
Визначними творами поета стали: "Гайдамаки", "Катерина"; балади: "Причина", "Тополі", "Утоплена"; поеми: "Наймичка", "Сова"; поезії "Учітеся брати мої"", "Думи мої думи", "Зоре моя вечірняя", "Тече вода з-під явора", "Заповіт", "По діброві вітер віє", "Ой три шляхи" та ін.
Переважна більшість поезій Т.Г.Шевченка покладена на музику.


Короткі відомості про життя і творчість композитора.
Воробкевич Сидір (Ісидор) Іванович (псевдонім Данило Млака) -західноукраїнський письменник композитор, музичний, культурний діяч.
Народився 23 квітня 1836 р. в Чернівцях в сім’ї священника. 6 вересня 1903 р. тут же в Чернівцях і помер.
Закінчив в 1861 р. Чернівецьку духовну семінарію. Музичну освіту здобув приватно у професора Віденської консерваторії Ф. Крепка, а в 1868 р. склав іспит на звання викладача співу' і регента хору у Віденській Консерваторії. З 1861 р. був священником у буковинських селах, де вивчав фольклор і побут місцевого населення, з 1867 р. викладав у Чернівецькій духовній семінарії та гімназії, з 1875 р. - у Чернівецькому університеті.
Воробкевич продовжував просвітительську діяльність Д.Федьковича на Буковині, вів боротьбу за розвиток української культури, за зміцнення зв"язків Західної України з Східною Україною. В 1901 р. опубліковано збірку віршів "Над прутом" (укладену та відредаговану І.Франком). Новели: "Вимуштрований кінь", "Циганка"; історичні драми з народного життя "Гнат Приблуда". У літературному доробку Воробкевича - вірші, поеми, -оповідання, повісті, реалістичного та романтичного характеру.
Чимало творів Воробкевичем перекладено російською, болгарською, німецькою та іншими мовами.
С.Воробкевич - автор багатьох музичних творів. Відомі романси "Заграй ти, цигане старий" (на власні вірші), "Ви дівочі сині очі", "Якби була я зозулею" та інші.
Хори на тексти Т.Г.Шевченка ("Минають дні", "Огні горять", "Тече
вода з-під явора"), І. Франка, М. Шашкевича. Йому також належать оперети
"Золотий мох", "Молода пані з Боснії"". А також С.Воробкевичем поклав на музику понад ЗО віршів Анастасієва. Писав також статті з питань музики.
Літературний текст.
У пісні "Тече вода з-під явора" розповідається про воду яка тече з-під явора на долину, а там над водою пишається червона калина. А також тут розповідається про качаточок які хлюпочуться у водичці, а за ними пливе качка з качуром, які охоче розмовляють зі своїми діточками. Тече вода край города, вода ставом стала, а там дівча воду брало, брало тай заспівало. А батько й мати вийшли з хати, погуляти в садок, і порадитись кого б це їм своїм зятем звати.
Тема: Тарас Григорович Шевченко описує красиву природу українського села, а також змальовує чудові українські символи - вода, червона калина, верба, явір.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: "Тече вода з-під явора" слова Т.Г.Шевченка, музика С.Воробкевича

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок