Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> СТРІЛЕЦЬКА ПІСНЯ

СТРІЛЕЦЬКА ПІСНЯ

Назва:
СТРІЛЕЦЬКА ПІСНЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,30 KB
Завантажень:
315
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат з музики
СТРІЛЕЦЬКА ПІСНЯ


Феномен пісні січового стрілецтва, яка зринула багатоголосим хором в 1915-1920 роках над світом, що курився тоді згари-щем Першої світової війни, можна збагнути лише з погляду націо-нально-визвольних змагань українського народу. Розбуджена у вогні Україна виникла нечувані дотоді здібності своїх синів — політичні, військові, економічні й мистецькі. Та коли з причин си-лової нерівності не всі задатки національного розуму встигли як слід розвинутися, бо ж Україна розбудилася окраденою у вогні, то здатність народу виливати свої радощі, болі й сподівання у піснях вибухла в роки нашого першого національного відродження мо-гутнім феєрверком, в розмаїтті зблисків якого чітко вирізняють-ся ліричні, жартівливі, мінорні й трагічні тони.
Стрілецька пісня не має аналога ні у світовій, ні в українській військовій поезії. Козацький фольклор складався століттями, пі-сенність російських та європейських військових формувань Пер-шої світової війни зводилась до маршів, бо навіть український вій-ськовий фольклор Другої світової війни віддає певною спроще-ністю,— тільки стрілецька пісня, виплекана на козацьких і народ-них традиціях, зуміла увібрати в себе за п'ять років визволь-них змагань грім національного зриву, чар бурлескного гумору бай-дужих до смерті воїнів, сподівання на кращу долю «хоч синам, як не собі» та віру в перемогу.
І пролетіла стрілецька пісня через усі перепони — страху, голоду, репресій, депортацій, навіть зруйнування стрілецьких мо-гил — і в неушкодженому вигляді передалася нам як пам'ять і стимул до нової боротьби за національне відродження.
Стрілецька пісня передусім професійна. Подібно, як у жанрі церковної музики працювали кращі композитори світу, так і стрі-лецькі пісні створювалися здебільшого професіоналами, серед яких можемо назвати таких визнаних композиторів, як Левко Лепкий, Роман Купчинський, Михайло Гайворонський.
Та хіба тільки композиторів? Легіон українських січових стріль-ців мав своїх художників — нині всесвітньо відомих Льва Геца та Осипа Куриласа, письменників-повістярів Миколу Голубця й Осипа Назарука, поетів Богдана Лепкого, Юрія Шкрумеляка, Олеся Ба-бія, Василя Бобинського й автора знаменитого реквієму “Як ви уми-рали” Михайла Кураха.
Всі ці талановиті люди в часи перепочинків між боями та в умовах позиційної війни гуртувалися в Коті, де видавали часо-писи, відкривали малярські робітні, організовували хори та гімназійні класи для малописьменних стрільців. Січове військо було військом інтелігентним, і це позначилося й на піснях.
Найбільше стрілецьких пісень зродилося в період боїв на Ма-ківці («Упав стрілець у край зруба», «В горах грім гуде») і особ-ливо під час позиційної війни над Стрипою, де гурт стрілець-ких піснярів створив такі шедеври, як «Гей, видно село, «Їхав стрілець на війноньку», «Не сміє бути в нас страху», а вже най-більшої популярності зажили пісні, героями яких стали конк-ретні воїни — Осип Теліщак зі своїми любовними клопотами (Р. Купчинський, «Як з Бережан до кадри») та легендарний четар-характерник Іван Цяпка (Л. Лепкий, «Бо війна війною»).
Однак мусимо з усього арсеналу стрілецьких пісень виділити ті, які передали трагічність нашої визвольної війни,— назвемо з них дві, які своїм болем ятрили серця українців і не дали їм заснути, збайдужіти протягом тяжких десятиліть. Це пісня «Журавлі» (Богдан і Левко Лепкі), створена на початку карпатської кампанії і «Ой та зажурились стрільці січовії» (Р. Купчинський), паписана під час відступу УГА перед армією Галлера за Збруч. Вони обрамили боротьбу-стрілецтва й залишилися жити болісною пам'ят-тю й покликом до бою у наших серцях.
Не перелічиш зруйнованих сучасними вандалами стрілецьких, цвинтарів. Не перелічиш усіх місць скорботи. Здавалося — зникне навіки історичний слід по славному стрілецтву, Ба ні - залишилось у народі те, чого вбити не можна — стрілецька пісня.
Ожила вона нині. Зрештою, не вмирала ніколи. Завдяки піс-ні сталося те, в що багато людей уже й не вірили: вернулися до нас стрільці січовії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: СТРІЛЕЦЬКА ПІСНЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок