Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Українські історичні пісні

Українські історичні пісні

Назва:
Українські історичні пісні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,51 KB
Завантажень:
453
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.1


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
Українські історичні пісні


У XV—XVI ст. східнослов'янські землі звільняються від двохсотлітнього монголо-татарського гніту, але народ продовжує боротьбу за свою незалежність з турками, татарами та польською шляхтою. В цей час зароджується й досягає свого розквіту новий народнопісенний шар — це думи, історичні, ліричні, жартівливі, танцювальні пісні та балади.
Розглянемо кожен з цих пісенних жанрів.
Історичні пісні оспівують достовірні події, конкретних героїв. Це особливий музично-поетичний літопис історії українського народу.
В колядках, веснянках і билинах іноді теж згадувались історичні факти, але вони були прикрашені легендами, а герої часто наділялася надлюдською силою.
Перші історичні пісні, що дійшли до нас із часів, коли українські землі були під владою. Золотої орди, відтворюють важке життя народу під монголо-татарським гнітом. Наведемо тексти двох таких пісень.
Зажурилась Україна,
Що нігде прожити:
Гей, витоптала орда кіньми
Маленькії діти!
Гей, маленькі витоптала,
Великі забрала,
Назад руки постягала,
Під хана погнала.
Ох у неділеньку рано-пораненьку,
Ох і зібрав женців а той Коваленко (...)
Ох і жнуть женці, розжинаються,
На чорную хмару озираються.
Ой то ж не хмара, то орда іде,
А Коваленко та передок веде,
В'язали руки да сирицею,
А залили очі да живицею (...)
З початку XVI ст. зароджується козацтво. У середині того ж століття формується Запорізька Січ — оплот козацької вольниці. Козаки взяли на себе обов'язок захищати південні кордони українських земель від татарсько-турецьких нападів. У своїх піснях народ прославив козацьких ватажків Дмитра Вишневецького, Богдана Микошинського, Самійла Кішки та інших.
Величавий, могутній характер має пісня «Ой п'є Байда», присвячена запорізькому лицареві Дмитрові Вишневецькому-Байді, який жив у середині й у другій половині XVI ст. Це ім'я було грозою для ворогів. Він із своїм військом не тільки захищав рідну землю, а й робив сміливі набіги на татарсько-турецькі укріплення, визволяв із неволі співвітчизників. Один з його походів був невдалим: він сам потрапив у полон і був переданий в руки турецького султана. Пісня відтворює останні дні з життя козацького героя: незважаючи на тяжкі муки і неминучу смерть. Байда не кориться ворогові (21).
Покинь, Байдо, байдувати,
Сватай мою дочку
Та йди царювати.
Твоя дочка — поганая,
Вся турецька віра —
Віра проклятая.
Візьміть Байду, ізв'яжіте
Та за ребро гаком,
Гаком зачепіте!
Пісня звучить піднесено й величаво. Мелодія охоплює великий діапазон (октава плюс терція). Вона починається з вершини й рухається хвилеподібне вниз; важливою є кульмінація у 10-му такті. Своєрідною є ладова будова твору, мелодія якого спирається на акордові звуки головних ступенів, є відхилення в паралельний мажор. Нові риси помітні й у музичній формі (контрастні речення, видозмінене повторення другого речення — а, в, в1), а також у досить розвиненій ритміці (порівняймо, наприклад, ритмічні рисунки різних фраз). Все це свідчить про формування в XVI ст. нових пісенних традицій.
Важлива група історичних пісень присвячена національно-визвольній війні 1648—1654 років під проводом Богдана Хмельницького. Вони оспівують битви, перемоги над ворогом, а також подвиги соратників гетьмана: Івана Богуна, Нестора Морозенка, Данила Нечая («Ой з-за гори чорна хмара», «Ой Морозе, Морозенку», «Ой з-за лісу, із-за темного»).
Однією з найяскравіших пісень того часу є пісня «Гей, не дивуйте, добрії люди». В ній передано радість перемоги війська Хмельницького під Корсунем і Жовтими Водами, віру народу в цілковите звільнення українських земель від польських магнатів. Мелодію пісні витримано в характері похідного маршу, її початкова заклична інтонація, позначена пружністю і навіть вибуховістю, є могутнім зачином, що символізує тріумфальний похід народних мас (22).
Історичні події наступних століть оспівано в таких піснях, як «Максим козак Залізняк», «Зібралися всі бурлаки», «Задумали базилевці», «Ой попід гай зелененький» і «За Сибіром сонце сходить».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Українські історичні пісні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок