Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> «Українська симфонія» М. Калачевського

«Українська симфонія» М. Калачевського

Назва:
«Українська симфонія» М. Калачевського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,11 KB
Завантажень:
413
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
«Українська симфонія» М. Калачевського


Михайло Миколайович Калачевський народився у 1851 році в с. Попівка на Полтавщині (нині Кіровоградської області). Дитячі роки його пройшли в оточенні, де звучала народна музика. Професіональну музичну освіту він здобув у Лейпцігській консерваторії, яку закінчив у 1876 році. Навчався юнак на кілька років пізніше від М. Лисенка й у тих самих педагогів, зокрема по класу композиції у професора Е. Ріхтера. Повернувшись на батьківщину, Калачевський поселяється у Кременчуці. Не маючи можливості працювати за обраним фахом, він займається активною музично-просвітницькою діяльністю, виступає як диригент; якийсь час працює у Кременчуцькому повітовому мировому суді. Помер М. Калачевський у 1907 році.
Та частина творчої спадщини М. Калачевського, що дійшла до нас, невелика — це струнний квартет, фортепіанне тріо, романси, фортепіанні твори, «Реквієм» тощо. Збереглося також 19 романсів, чотири п'єси для фортепіано і партитура «Української симфонії».
Найголовнішим твором Калачевського є його симфонія. Написана як дипломна робота композитора, вона прозвучала на випускному екзамені та в публічному концерті, програма якого складалася з творів випускників консерваторії. На Україні симфонію Калачевського неодноразово виконував оркестр під керуванням Д. Ахшарумова в Полтаві, а потім у Харкові й Кременчуці. В радянський час цей твір міцно ввійшов до репертуару оркестрів. Він звучить по радіо, його записано на грамплатівку; опубліковано також партитуру.
Симфонічний жанр на Україні у XVIII і XIX ст. не набув широкого розвитку. І все ж окремі його зразки дають уявлення про мистецький процес. Це перші симфонії кінця ХУІІІ ст.— «Українська симфонія» Е. Ванжури, Концертна симфонія Д. Бортнянського, а також Симфонія соль мінор початку XIX ст. невідомого автора. І лише в 1869 році Лисенко написав свою «Юнацьку симфонію». Через кілька років з'являється твір Калачевського. Нема сумніву, що композитор уже був знайомий з доробком Лисенка. Вже був написаний ряд Лисенкових романсів на вірші Т. Шевченка. Можливо, Калачевсышй знав і його «Українську сюїту у формі старовинних танців на основі народних пісень» для фортепіано, і симфонію, адже ж вони навчались композиції в одного педагога.
Відзначимо, що у відборі музичних тем та у принципах їх розвитку Калачевський пішов слідом за М. Лисенком і російськими композиторами-класиками. В основі усіх тем «Української симфонії» лежать мелодії народних пісень. Характерно, що композитор зберігає жанрові особливості пісні, прагне повніше розкрити засобами оркестру, через велику музичну форму її образний зміст. Безперечно, на Калачевського мала вплив і західноєвропейська музика, зокрема симфонії німецьких композиторів-романтиків Ф. Мендельсона і Р. Шумана.
«Українська симфонія» Калачевського — це чотиричастинний цикл: Сонатне алегро, Інтермеццо-скерцандо, Романс, Фінал. Склад оркестру подвійний: флейти, гобої, кларнети, фаготи, чотири валторни, труби, литаври і струнний квінтет.
Перша частина симфонії лірична за змістом. Тут використано дві народні пісні — «Віють вітри» і «Йшли корови із діброви». В інтродукції і заключенні, що звучать у помірному темпі й будуються на мелодії першої пісні, змальовано картину лагідного літнього вечора. Це є своєрідним образним фоном для розгортання ліричної оповіді. У вступі мелодія народної пісні стає ще спокійнішою, оскільки композитор викладає її в розмірі 4/4 замість 3/4 (104, 105).
На цій самій мелодії побудовано тему головної партії сонатного алегро. Калачевський максимально активізував її рух, провівши в розмірі 6/8, і відмовився від закінчення. Отже, вона стала розімкнутою. дістала продовження й розвиток (106).
Все це допомагає створити ліричний, схвильований характер головної партії, надати темі широкого симфонічного дихання. Цим настроєм пронизана вся перша частина симфонії. На матеріалі головної теми будуються сполучна й заключна партії, її поспівки вторгаються й у побічну партію (головна партія — 1—62 такти, сполучна — 63—102 такти, побічна—103—186 такти, заключна — 187—212 такти).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: «Українська симфонія» М. Калачевського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок