Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Аналіз хорового твору “Із-за гаю сонце сходить” Б. М. Лятошинського, на сл. Т. Г. Шевченка

Аналіз хорового твору “Із-за гаю сонце сходить” Б. М. Лятошинського, на сл. Т. Г. Шевченка

Назва:
Аналіз хорового твору “Із-за гаю сонце сходить” Б. М. Лятошинського, на сл. Т. Г. Шевченка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,38 KB
Завантажень:
374
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Аналіз хорового твору “Із-за гаю сонце сходить” Б. М. Лятошинського, на сл. Т. Г. Шевченка


Потім вступають інші голоси, і виникає образ бідолаги-козака, який “смутний ходить”. Мимоволі згадуються народні пісні про гірке чумацьке життя.
ІІ період – Швидко, зворушливо, починається словами “А з яру та з лісу...” – тут поглиблюється друматизм ситуації. Це контрасний образ, який змальовує пана-гульвісу, що хоче домогтися дівчини козака будь-яким чином.
ІІІ період – Повільно, стримано, сопрано соло: “У льох його, молодого, той пан замикає. А дівчину покриткою по світу пускає.” Трагізм ситуації посилюється – смерть козака, нещастя дівчини – підголосками у кожній з партій: “І завдають смертельнії муки”.
Стиль письма Б. Лятошинського віздначається симфонізацією творів. Його вокальні твори також симфонізовані. У даному випадку твір має у собі елементи як гармонічного, так і поліфонічного письма.
Основна тональність твору h-то ІІ, однак у середній частині зустрічаються відхилення у тональності B-dur, e-moll. У ІІІ періоді тимчасове напруження зникає і музика повертається до основної тональності, зустрічаються альтеровані звуки мі #, соль #, до.
Відступ від початкової тональності сприяє подоланню одноманітності і стимулює подальший розвиток. Повернення до початкової тональності приводить до логічної заокругленості та завершеності побудови.
Розмір твору перемінний:
І період – ѕ - простий тридольний
ІІ і ІІІ періоди – 4/4 – складний чотиридольний.
Штрих І п. і ІІІ п. – legato,
II п. – non legato, відповідно до характеру періодів.
У творі “Із-за гаю сонце сходить” Б. М. Лятошинський використовує мішаний тип фактури:
І п. – підголоскова та імітаційна поліфонія (5-8 т. т)
ІІ п. – гармонічна фактура
ІІІ п. – також поліфонічна, на фоні соло сопрано використовує остінатні підголоски у інших голосах.
Основна мелодія І періоду твору виразна, плавна, де-не-де використано розспівування складів, що надає їй ніжності і теплоти. Будується вона в основному на звуках тонічного тризвуку і ввідних ступенях.
І період починається із затакту, із звуку домінанти “фа #”, і закінчується ІІ ст. тональності. Рух мелодії плавний – висхідний (1-2 т. т.) і низхідний (3-4 т. т.).
ІІ період починається також із затакту. Починається з ІІ ст. тональності, а закінчується на Д, тому складається враження, що кінець ІІ періоду одразу переходить у ІІІ період.
І період складається з двох речень, він квадратної побудови, перше і друге речення складається з восьми тактів.
ІІ період також складається з двох речень, але період не квадратної побудови. Це зумовлено кількістю фраз. Перше речення складається з трьох тактів, а друге – з дев’яти тактів.
ІІІ період також складається з двох речень, неквадратної побудови. Це зумовлено залігованими тривалостями. Перше речення складається з чотирьох тактів, а друге – з шести тактів.
Гармонія твору багата і різноманітна. Гармонічна мова І періоду яскрава і світла. Тут композитор використовує акорди головних ступенів T, S, D, а також акорди домінантової групи К64.
Найскладніша гармонія у ІІ періоді, вона насичена багатьма відхиленнями, модуляціями, де використовується багато неакордових звуків – прохідні (діатонічні і хроматичні), допоміжні.
Ритміка твору досить різноманітна і цікава.
Ритмічний малюнок за своєю структурою, не важкий, але зустрічаються восьмі ноти, які слід співати коротко і чітко.
Ритмічний малюнок ІІ і ІІІ періодів ускладнюється. Для кращого підкреслення напруження, зворушливого характеру композитор використовує тріолі – замість звичайного ділення четверті на дві долі композитор ділить четверть на три долі.
Повільно
Аналогічні такти 19, 22, 31-38.
Також зустрічається складний ритмічний малюнок
Для кращого відтворення тексту композитор використовує акценти,
а також зустрічається tenuto у 30, 32, 34, 36, 39 т. т.
Інтервалика твору різноманітна. Як і в мелодичному, так і в гармонічному відношенні; зустрічаються стрибки на інтервали ч.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Аналіз хорового твору “Із-за гаю сонце сходить” Б. М. Лятошинського, на сл. Т. Г. Шевченка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок