Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Кобзарство - еліта українського народу

Кобзарство - еліта українського народу

Назва:
Кобзарство - еліта українського народу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,87 KB
Завантажень:
565
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Кобзарство - еліта українського народу


Кобзарство в усі часи свого існування належало до еліти українського народу, було виразником його прагнень і стремлінь, носієм передових лицарських ідей.Стикаючись з представниками різних верств населення кобзарі, як елітарні особистості активно впливали і на формування елітарних ознак всіх тих хто слухав їхні виступи чи безпосередньо спілкувався з народними співцями. Особливо велику роль кобзарство, як еліта народу, відіграло на перших стадіях свого формування і розвитку, коли кобзарі та лірники були і носіями усіх новин та в час відсутності ще часописів, радіо та телебачення були своєрідними засобами масової інформації.Л.Г.
Чорна (Інститут психології АПН України) вважає, що до поняття “еліти” відноситься: а) високий статус особи в суспільстві або деякій суспільній групі, б) впливове положення особи у певній сфері людської діяльності, в) формування зазначеного статусу на основі певного виду обдарованості і високих досягнень особи, г) неофіційне присвоєння даного статусу особі, на відміну від її професійного статусу, як оцінка важливості, високої якості, оригінальності діяльності особи, д) стихійний відбір та присвоєння категорії “еліта” особі в суспільстві чи певній соціальній групі .Дослідники проблем еліти основними елітарними признаками вважають: доброзичливість, благородство, гідність, милосердя, сумлінність, етичний інтелектуалізм, здатність творчо мислити, постійний духовний рух, активний пошук, відповідальність.М.В.Шаповаленко та О.І.Маслова (м. Харків) вважають, що найважливішою функцією еліти є функція вироблення зразків людської поведінки, на які повинні орієнтуватись всі члени суспільства.
Аналізуючи історію кобзарства, звичаї, традиції, обряди кобзарів, бандуристів, лірників бачимо, що більшості передового кобзарства притаманні усі вище вказані критерії, признаки і функції. Елітарним гаслом кобзарства був заклик :”Вимагати від себе більше, чим вимагають інші.” Цей елітарний принцип суворо дотримувався передовим кобзарством і допомагав не тільки зберігати високий рівень виконавської майстерності та художньої цінності їх репертуару, але й виживати в скрутних житєйських обставинах,Дослідник української еліти Іван Белебеха (м. Харків) в своїй роботі “Українська еліта” вказує, що...”незаперечно чистим і в повному складі зараховується до середньої еліти кобзарське братство. Це вічні і святі ідеологічні воїни на захисті українства.” Духовний пріоритет кобзарської справи завжди був домінуючим і ставився вище виконавського ремесла. Це добре розуміли не тільки народні співці, але й суспільство, яке завжди високо цінувало і шанувало кобзарство, як свою еліту.В усі часи свого існування кобзарство проявляло велику організованість та самодисципліну. Народні співці-музиканти гуртувались в цехових об’єднаннях – братствах. Щоб стати кобзарем, треба було пройти сувору цехову школу, досконало вивчити репертуар, добре оволодіти інструментом, освоїти обряди та традиції кобзарства.
Кобзарство створило свою своєрідну кобзарську філософію, в її основі лежали віра християнська і висока моральність, любов до рідного краю та свого народу, вимогливість до репертуару і виконавської майстерності. Культивувалась пошана і дбайливе відношення до інструменту. Кобза, бандура і ліра вважались “священними інструментами”, а кобзарів та лірників в народі називали “Божими людьми”.Кобзарство вважало, що дуже важливим є добре ім’я і репутація людини, створеної на “образ і подобіє Боже”, які кожний зобов’язаний берегти і не повинен дати себе зневажати без вагомої причини. Кобзарі твердили, що людина зобов’язана розвивати діяльність відповідно до її сил, щоб могти розвинутися згідно з приказкою: "Той “хто діє, діючи – вдосконалюється”.
Проповідували звернення: “Усе, що тільки робите, робіть від душі, як для Господа, а не як для людей”.(Кол.3.22).Основні кобзарсько-лірницькі засади і традиції були викладені в “Устинських книгах” . Вони служили своєрідними збірниками рекомендацій з освоєння кобзарського мистецтва, зводом правил поведінки і усними підручниками вивчення таємної лебійської мови кобзарів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Кобзарство - еліта українського народу

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок