Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Каденції. Період. Речення

Каденції. Період. Речення

Назва:
Каденції. Період. Речення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,09 KB
Завантажень:
389
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему
Каденції. Період. Речення
 


План
1. Розчленовування музичного твору
2. Період, речення
3. Каденції в періоді
4. Основні види каденцій
5. Інші різновиди каденцій (досконалі і недосконалі)
Література


1. Розчленовування музичного твору
Музичний твір розгортається в часі, і в цьому його специфічна особливість як мистецтва тимчасового. Будучи чимось єдиним по думці і ціле формою, музичний твір разом з тим розчленовується на окремі складові його розділи, звані побудовами. Побудови відмежовуються один від одного цезурою. Цезура є момент, відділяючий кінець однієї побудови від початку, іншого, незалежно від їх масштабу.
2. Період, речення
Найпростішим зразком закінченої музичної побудови, що висловлює (експонуючого) лише одну тему, одну музичну думку, є період. Звичайно він складається з двох рівнопродувжуваних (чотиритактових) побудов, званих реченями. Ці речення відмежовуються цезурою і полягають двома різними, функціонально зв'язаними, каденціями.
Восьмитактовий з рівними по довжині реченями період, званий звичайно квадратним, отримав дуже велике розповсюдження в жанрі танцю, скерцо, маршу, пісні хороводу, для яких істотна велика опора на метрику. Цей вид періоду буде переважаючим в наших практичних завданнях.
До простих видів періоду можна віднести і період єдиної будови, на речені що не розчленовується (див. Л. Ветхо-вен. Allegretto з сонати № 6; головна тема другої частини 5-й симфонії), і період з рівним по довжині, але не квадратними реченями (див. дванадцятитактовий з двох речень період в ансамблі «розанець виблискує» з опери «Іван Сусанін» М. Глінки).
3. Каденції в періоді
Каденціями або кадансами називаються гармонічні обороти, що укладають окрему музичну побудову і завершальні виклад музичної думки (або самостійної її частини).
По своєму місцеположенню в періоді каденції розділяються на дві категорії: серединні (кінець першої пропозиції) і заключні (кінець другої пропозиції, загальний висновок періоду):
Звичайно серединні і заключні каденції періоду розрізняються ще по функціональних властивостях останнього акорду; наприклад, перша каденція - на D або S (нестійка функція), а друга - на Т (стійка функція). Це створює тяжіння на відстані нестійкої D (S) до стійкої Т і, таким чином, пов'язує одну каденцію з іншою, підпорядковує їх, а тим самим сприяє об'єднанню обох речень в одне музичне ціле, не дивлячись на цезуру:
Примітка. Зв'язок музичних побудов із загальним тематичним розвитком музичного твору і їх співвідношення усередині музичного цілого утворює смислову сторону музичної мови або її синтаксис (по аналогії із словесною мовою і її синтаксичними особливостями).
4. Основні види каденцій
З гармонічної точки зору всі каденції розділяються на дві основні функціональні групи: 1) каденції, що закінчуються стійким акордом, - Т і 2) каденції, що закончуються нестійкою гармонією, - D або S.
Стійкі каденції у свою чергу мають три наступні різновиди: 1) автентичні, 2) плагальні і 3) повні (як різновид автентичних).
Автентичними каденціями називаються гармонічні обороти D-Т в кінці речення або періоду:
Плагальними каденціями називаються гармонічні обороти S-Т в кінці речення або періоду:
Повними каденціями називаються гармонічні обороти з акордами обох нестійких функцій в кінці речення або періоду, а саме S-D-Т:
Каденції, що закінчуються акордами нестійких функцій (D або S), називаються половинними і можуть бути розділений ще на наступні дві групи:
1) половинні автентичними, що закінчують перше речення домінанттовою гармонією;
2) половинні, плагальні, закінчуючі перше речення субдомінантовою гармонією:
Автентичні каденції для висновку періоду є безумовно переважаючою нормою в музиці цілого ряду епох і стилів. Плагальні ж каденції в кінці періоду мають менше значення і місце. Вони спочатку з'явилися в практиці не як самостійні обороти, а як додаткові висновки, що вводяться після автентичного висновку періоду або для розширення його масштабу, або ж для більш повного закріплення тональності (тоніки). Даємо зразкову схему такого періоду:
1-ше речення + 2-ге речення + додаткове
плагальна каденція (4 такти) (4 такти) (2 такти) (десятитактовий період)
Якщо основна автентична каденція вводиться раніше звичайного закінчення квадратного періоду (наприклад в 7-у такті), то плагальна каденція в цьому випадку тільки доповнює (вирівнює) побудову.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Каденції. Період. Речення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок