Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича

Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича

Назва:
Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,16 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича


Історіко – стилістичний та літературно – художній аналіз.
Микола Дмитрович Леонтович – композитор педагог, музично громадський діяч. Народився 13 грудня 1877 р. в с.Монастирьок Брацлавського повіту на Поділлі, в сім’ї священика.
В своїй творчості обмежився хоровою мініатюрою, але це не є свідченням жанрової одноманітності його творчості.
Творча спадщина Леонтовича – надзвичайно яскраве і самобутнє явище в українській музичній культурі, вся його творчисть побудована на народних піснях.
Леонтович глибоко відчув ідейно – образні багатства народної пісенної культури і так тонко, і неповторно відтворив обмежені, на перший погляд щодо виражальних засобів, хорові мініатюри.
Особливістю творчого методу Леонтовича є те, що основним своїм завданням, він ставив розкриття в музиці внутрішнього змісту поетичного тексту пісні, динаміки її розвитку, сюжету, образів.
Леонтович опрацював близько 200 українських народних пісень. Наприклад “ Щедрик”, “ Дударик”, “ За городом качки пливуть” – музична сатира про вбогих та багатих дівок; “ Мала мати одну дочку”, “ Піють півні”,
“ Пряля “ - про жіночу долю.
Поряд з обробками українських пісень, Леонтович писав авторські твори: “ Льодолом”, “ Літні тони”, “ Моя пісня”, “ Літургія”, а також він написав оперу “На русалчин Великдень”, яка на жаль, не була ним закінченою. А завершив її Мирослав Скорик в 1977році до сторічного ювілею з дня народження композитора.
М.Д. Леонтович зробив великий внесок в українську музичну культуру. Він був художником – новатором, який творчо використовував усе краще, що було в українській музиці до нього, і накреслив нові шляхи її розвитку.
Його батьки були дуже музикальними і зуміли прищепити своєму синові любов до народної пісні.
За сімейними традиціями Леонтович вступив до Кам’янець – Подільської духовної семінарії. Після передчасної смерті керівника хору, Леонтовича обирають керівником семінарського хору.
Хористи глибоко поважали Миколу Дмитровича за його талант і вміння керувати і згуртувати хор, щоб він звучав “ як добре настроєний інструмент”.Закінчивши семінарію, Леонтович працює в Чуківській двокласній школі вчителем співу і арифметики.
Свої творчі спроби він об’єднав у “ Першій збірці пісень Поділля”. Так як композитор був дуже вимогливим до себе, він вважав, що ця збірка ще не є досконалою, і тому вона не була надрукована . “ Друга збірка пісень з Поділля “ була надрукована в 1903 році.
В 1902р. Леонтович переїхав до Вінниці. Тут він влаштувався викладачем “ Церковної учительської школи”. З осені 1904р. Леонтович працює викладачем у залізничній школі на Донбасі.
Дуже плідний був період з 1905- 1917рр. На цей час припадає остаточне формування принципів Леонтовича, його манери письма.
У 1919р. Леонтович переїхав до Тульщини, де почав писати оперу “ На русалчин Великдень”.
Життя композитора обірвалося трагічно в ніч на 23 січня, в 1921році він загинув від кулі бандита в хаті свого батька в с. Марківці.
Твір “Пряля” – це обробка української народної пісні М.Д.Леонтовича, для мішаного хору.
Чотири вступні такти, в яких приглушене звучання, створює фон, на якому звучання ллється розповіддю про муки і страждання молодої жінки. Картина змінюється в м’якому звучанні першого куплета.
Різко контрастує другий, в якому змальовано образ лихої свекрухи і свекра. Спочатку мелодію співає весь хор в унісон, потім її підхоплюють баси, а решта голосів, розходячись своїми гармоніями, створюють велике драматичне напруження.
Третя і п’ята строфи подані на музиці першого куплету. Шоста строфа оформлена музикою різко відмінною від попередньої : ”А мій милий йде,
як голуб гуде”.
Мелодія, яку ведуть сопрано й альти, виразна, підкреслена середністю підголосся тенорів, змальовує образ чуйного милого, якому жаль своєї молодої дружини.
“ Пряля”- один з типових зразків куплетно – варіаційної форми в творчості Леонтовича.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок