Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> В гаю зеленькім

Загрузка...

В гаю зеленькім

Назва:
В гаю зеленькім
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,53 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Aналіз на тему:
“В гаю зеленькім”


І.ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТВІР ТА ЙОГО АВТОРІВ.
Хоровий твір "В гаю зелененькім" - це обробка української народної пісні Ф.Колесси для мішаного хору,
ХОРОВИЙ ЖАНР: хор а капелла.
ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРА МУЗИКИ.
Філарет Михайлович Колеса - дійсний член Академії наук УРСР, є одним Із найвидатніших українських фольклористів, музикознавців та етнографів кінця XIX- першої половини XX ст.
Твори Ф.Колесси відіграш важливу роль у питаннях вивчення, публіка-ції та популяризації безсмертних зразків народної творчості, в якій знай-шли своє відображення віковічні мрії та сподівання українського народу про своє соціальне І національне визволення.
Понад 100 наукових праць, статей, рецензій з різних ділянок усної на-родної композиції на теми народних пісень та на слова класиків українсь-кої літератури, створив за своє життя Ф.Колесса. Всі його наукові праці, написані на основі величезного фактичного матеріалу, є підсумком різно-манітних досліджень над українською народною піснею та прозою: ці робо-ти Ф.Колесси широко показують зв’язки української народної пісні з піс-нями інших слов'янських народів.
Ф.М.Колесса народився 1871 р. в селі Татарське /нині- Стрийський ра-йон Львівської області/, в сім’ї священика - вихідця із селян. Дід Колесси, Іван Андрійович Лаврівський /1822-1873/,був відомим західноукраїнсь-ким композитором, а двоюрідним братом Ф.Колесси - славетний оперний спі-вак Модест Менцинський.
Вже з дитячих років Ф.М.Колесса виявляв велику любов до народної піс-ні, яку виховувала в серці юнака його мати - Марія Атанізіевна /Менцинська/.
Малим хлопчиком Колесса часто вилазив на дерево біля вулиці, куди сходились дівчата та парубки на вечірні співанки, і залюбки слухав на-родних пісень. Любов до народної пісні підтримував у нього і старший брат - Іван Михайлович.
І.М.Колесса /1964-1898/- військовий лікар за професією, у 1880 р. склав великий збірник українських народних пісень і мелодій в селі Ходовичах. Увесь цей пісенний матеріал Ф.Колесса видав пізніше в одинадця-тому томі "Етнографічного збірника" /Львів,1902 p./.
Свої перші етнографічні записи Ф.Колесса зробив під час канікул, в середині 1880 років, будучи учнем нижчих класів Стрийської гімназії, го-ловним чином, під враженням записів народної словесності,зроблених І.Я.Франком, та під впливом свого брата І.М.Колесси,який тоді збирав українські народнопісенні мелодії по селах Ходовичі, Татарське та Стриганці Стрийського повіту.
Ф.Колесса ще в гімназії написав невеликий реферат про М.Лисенка, який він прочитав в гуртожитку. Незважаючи на учнівський характер допо-віді Ф.Колесси, ця робота, як і самі ці гурткові зібрання, була цікавим показником того великого впливу, який мала Лисенкова музика на україн-ську молодь.
Свої перші записи народної творчості Ф.Колесса частково друкує в журналі "Народ" /1890/ та "Етнографічному збірнику" /1896/. У 1878 p., коли він став диригентом - гімназійного хору в Стрию, то випробував тут свої гармонізації народних пісень, записані в Ходовичах.
У 1861 р. Ф.М.Колесса закінчив Стрийську гімназію І виїхав до Відня. У Віденському університеті він прослухав цикл лекцій з гармонії. У віль-ний час відвідував симфонічні концерти, оперні вистави, вивчав слов'янсь-кий хоровий репертуар у "Слов'янському співацькому товаристві".
В 1893 р. Ф.Колесса знову у Львові. Він переходить на філософський факультет /відділ української класичної філософії/ Львівського універ-ситету і стає членом співацького товариства "Львівський Боян", а з лютого 1893 р.- членом його правління. Це товариство ставило собі за зав-дання плекати І поширювати українську народну пісню.
Вже на першому конкурсі "Львівського Бояна" другою нагородою було відзначено щедрівки Ф.Колесси, які й видано 1893 р. під назвою "На щед-рий вечір" /ХVПІ випуск "Музичної бібліотеки"/ .Одночасно з іншими збір-никами народних пісень в обробці Топольницького, Сочинського, ін., у ви-данні "Львівського Бояна" з’являються і твори Ф.Колесси, серед яких-збірка "Лемківських співанок" та музично-етнографічні картини під наз-вою "Вулиця" /1896/.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: В гаю зеленькім

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок