Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Одноголосні пісні з інструментальним супроводом. Пісні-романси Г. Сковороди

Загрузка...

Одноголосні пісні з інструментальним супроводом. Пісні-романси Г. Сковороди

Назва:
Одноголосні пісні з інструментальним супроводом. Пісні-романси Г. Сковороди
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,97 KB
Завантажень:
98
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Одноголосні пісні з інструментальним супроводом. Пісні-романси Г. Сковороди
Г. Сковорода
(1722—1794).


Поряд з кантом у міському побуті розвивається одноголосна пісня з супроводом клавікордів, бандури, торбана 11 Клавікорди — старовинний клавішний інструмент XV — XVIII ст. На початку XIX віку його витісняє фортепіано. Торбан — різновид бандури. Цей інструмент має додаткову головку для басових струн. Вийшов з ужитку в другій половині XIX ст., згодом — фортепіано. Вони відомі ще з початку XVII ст. Пісні найдавнішого часу збереглися у вигляді мелодій без супроводу, бо акомпанемент переважно імпровізувався і рідко коли записувався. За характером вони різні — від ліро-епічних та історичних до жартівливих і гумористичних, наприклад, широко розспівана «Ой біда, біда мені, чай-ці-небозі» та напружена, драматична «Ах, Українонько». Автори обох пісень невідомі.
З наступного XVIII ст. до нас дійшло значно більше зразків. Серед них назвемо «Ой перестань, перестань» і «їхав козак за Дунай». Обидві були створені на початку XVI11 ст. Автор другої пісні — козак Семен Климовський. Особливо популярною стала «їхав козак за Дунай»; її співали не тільки на Україні й у Росії, а й у різних країнах Європи: Німеччині, Франції, Польщі, де композитори писали свій акомпанемент до мелодії, створювали варіації на цю тему тощо.
Дальший розвиток сольної пісні з супроводом (чи як її стали називати, пісні-романсу) пов'язаний з іменами відомих поетів, композиторів тощо. Вагоме місце серед них посідає Г. Сковорода.
Філософ, поет, педагог-просвітитель і композитор Григорій Савич Сковорода (1722—1794) народився в м. Чорнухах на Полтавщині 22 Про життєвий шлях Сковороди див. працю Л. Махновця «Григорій Сковорода (біографія)» К., 1972.. Після закінчення чотирирічної дяківської школи у рідному містечку батько віддає його до Київської академії. Тут він навчався з перервами з 1734 до 1753 року; поряд з філософською та літературною здобув і музичну освіту. Майже три роки (1741 —1744) Григорій перебував у Петербурзі у Придворній співацькій капелі. Цей колектив нараховував у ті часи понад 50 учасників. Хор щодня мав репетиції — шліфував репертуар, розучував нові твори, брав участь в усіх урочистих святах при царському дворі, у церковних службах, а також в оперних виставах (зокрема, в опері Й. А. Гассе «Милосердя Тита»). Отже, Григорій Савич вдосконалював у капелі свої музичні знання — вивчав вокальну (хорову) та оперну музику. Після звільнення з капели він отримує звання придворного уставника (уставник — регент, диригент, керівник хору).
У 1744—1745 роках Сковорода продовжує навчання у Київській академії, у класі філософії. Проте вже в серпні 1745 він їде за кордон, в угорське містечко Токай. Хоч Сковороду офіційно взяли на посаду півчого уставника при делегації генерал-майора Ф. С. Вишневського, він ні півчим, ні регентом там не працював, а, користуючись прихильністю Вишневського, подорожував і навчався у різних містах Європи — Будапешті, Братіславі, Відні, Венеції, Флоренції, Галле (тобто в Угорщині, Словаччині, Австрії, Італії, Німеччині).
У 1751—1753 роках Сковорода — знов студент Київської академії. Проте йому так і не довелося завершити повний курс навчання, Григорія рекомендують домашнім учителем до багатія С. Томари в село Кавраї на Черкащині, де він пробув з невеликою перервою до 1759 року.
Якщо в київський та петербурзький періоди Сковорода-музикант виявив себе головним чином як автор кантів і культових творів — псальм, концертів, служб, то в Кавраях його цікавлять чисто світські жанри. Тоді він створив пісні «Всякому городу нрав і права», «Ой ти, птичко жолтобоко», «Стоїт явор над горою».
П'ять років (1759—1764) і у 1768—1769 роках Григорій Савич Сковорода був викладачем у Харківському колегіумі: вів класи піїтики 11 Поетика (піїтика) — наука про художню літературу, теорія літератури.
, синтаксими 22 Синтаксима (сучасн.— синтаксис) — розділ граматики, що вивчає правила поєднання слів у реченнях.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Одноголосні пісні з інструментальним супроводом. Пісні-романси Г. Сковороди

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок