Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> реферат на тему: Жіночі танці у процесі відродження української народно-сценічної хореографії 

Жіночі танці у процесі відродження української народно-сценічної хореографії  / сторінка 3

Назва:
Жіночі танці у процесі відродження української народно-сценічної хореографії 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,89 KB
Завантажень:
368
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 

С. Гатальська підкреслює, що, утворюючи фундамент традиції, міф забезпечує “вкоріненість” людини в життя, переконує, що ми належимо до сталої спільноти, цілі якої не тимчасові й не дрібні: “Цінність міфу полягає в тому, що він повертає всьому довкіллю ту смислову насиченість, що схована від людських очей “завісою буденності”[2,191].
Зняти “завісу буденності”, яка гальмує відродження мистецтва народно-сценічного танцю, - першочергове завдання сучасних мистецтвознавців і хореографів. Це означає, що треба насамперед радикально переглянути зужилі підходи у дослідженнях і сценічній інтерпретації народного танцю, які насаджувалися в добу тоталітаризму. Звільнення теорії народного хореографічного мистецтва від неадекватних підходів дозволить відкрити й актуалізувати не тільки соціально-побутовий, буденний, а сутнісний зміст жіночих танців. “Засадничий принцип міфу...- це священне на противагу буденному”, а священне – “це той специфічний акцент, яким міфологічна свідомість вирізняє предмети”[2,183]. Буденне (масова культура тощо) не може конкурувати зі священним, а тим більше - замінити його. А тому засадничо міфологічна народна хореографія завжди буде фундаментальним компонентом національної культури. На нашу думку, такий концептуальний підхід до інтерпретації жіночого танцю в українській народній хореографії забезпечить його оптимізацію в контексті загального процесу національно-культурного відродження України. Отже, нас не повинен лякати агресивний наступ масової культури, яка пропонує модні, але нетривкі, тимчасові, часто – фальшиві “ідеали”: на противагу їй народне хореографічне мистецтво утверджує високі ідеали й вічні цінності національної культури.
Висновки
1.    В умовах тоталітарного тиску й розквіту фальшивої радянської міфології були позбавлені можливості актуалізуватися глибинні, сутнісні пласти художньої образності жіночих танців в українській народній хореографії.
2.    Національно-культурне відродження в незалежній Україні характеризується пошуком праоснов вітчизняної історії, прагненням розчистити її джерела, відновити кореневу систему етнонаціональної культури. А тому поштовхом до початку довгоочікуваного відродження української народної хореографії повинно стати системне осмислення її витоків – жіночих обрядових танців.
3.    Потреба системного вивчення жіночих танців диктує необхідність радикального оновлення концептуальних підходів, аналітичного інструментарію теоретико-методологічної бази українського хореографічного мистецтвознавства. Зокрема, термінового перегляду потребує класифікаційна схема хороводів, запропонована А. Гуменюком. Багатошаровий і багатофункціональний обрядовий комплекс, який історично склався в українській етнокультурні, зумовив наявність двох типів обрядів та свят – календарної і родинної обрядовості. Відповідно сформувалися і два типи хороводів, що має насамперед відображати класифікаційна схема.
4.    Проблему співвідношення чоловічої і жіночої хореографічної лексики в українській народно-сценічній хореографії К. Василенко вирішує в соціологічному, а не естетичному ключі, використовуючи поняття “рівноправність”. На нашу думку, за безперечного розширення жанрово-тематичного діапазону жіночих танців у ХХ столітті, не менш очевидною була тенденція до збіднення їхньої форми та змісту, що виражалося насамперед у соціологізованій та ідеологізованій інтерпретації. Для відновлення естетичної і світоглядної цілісності жіночих танців слід відродити сутнісні аспекти міфологічного змісту українських хороводів.
Література
1.    Василенко К. Лексика українського народно-сценічного танцю. – К.: Мистецтво, 1996. – 494 с.
2.    Гатальська С. Філософія культури. – К.: Либідь, 2004. – 488 с.
3.    Гуменюк А. Народне хореографічне мистецтво України. – К.: АН УРСР, 1963. – 235 с.
4.    Історія української культури у п’яти томах.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Жіночі танці у процесі відродження української народно-сценічної хореографії 

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок