Головна Головна -> Реферати українською -> Музика -> Кадансовий квартсекстакорд

Кадансовий квартсекстакорд

Назва:
Кадансовий квартсекстакорд
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
1,97 KB
Завантажень:
306
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат на тему:
Кадансовий квартсекстакорд


1. Визначення і позначення
В кадансах домінанта дуже часто з'являється безпосередньо після співзвуччя, яке має зовнішню схожість з другим оберненняом тонічного тризвуки:
По місцеположенню в музичній побудові і по інтервалах від домінантового баса це співзвуччя отримало назву кадансового квартсекстакорду. Позначається воно буквою К (кадансовий) і цифруванням, відповідним інтервалам від баса.
2. Функціональна особливість К64
Маючи зовні звукову схожість з другим оберненням тонічного тризвуку, кадансовий квартсекстакорд, по функціональній своїй природі, не є власно-тонічною гармонією. Функціональна своєрідність цього співзвуччя полягає в тому, що в ньому поєднуються звуки двох функцій: D в басу і Т над нею, причому D, як основа гармонії, переважає:
Таке поєднання в одному акорді елементів двох функцій називається біфункциональністю: вона і додає К64 характерну напруженість і нестійкість, не властиві стійкій тонічній функції (Т).
Затримуючи вступ D, кадансовий квартсекстакорд обов'язково переходить в неї; такий перехід прийнято називати розвязаням:
3. Голосоведення
Для підкреслення переважання домінантової функції в К64 звичайно подвоюється основний звук D. При розв’язані кадансового квартсекстакорду в D основний звук домінанти і його подвоєння, як правило, залишаються на місці, а тонічні звук і переходять поступеневим низхідним рухом в терцію і квінту подальшої D:
Такий плавний рух тонічних звуків при розв’язані К64 для половинної каденції обов'язково:
В заключних каденціях нерідко при розв’язані К64 в D застосовується стрибок у верхньому голосі до терції або квінти домінанти:
При розв’язані кадансового квартсекстакорду в D бас його або залишається на місці, або ж робить октавний стрибок, частіше низхідний.
4. Метричні умови
Кадансовий квартсекстакорд застосовується в певних метричних умовах: в простих тактах він знаходиться на сильній долі, в складних чотиридольних і шестидольних також і на відносно-сильну долю. При всіх можливих метричних варіантах К64 завжди виявляється на більш сильній долі, ніж наступна за ним D.
В тридольних тактах К64 вводиться іноді і на другій долі, а D, на третій, більш слабій (див. приклад 96):
5. Акордова підготовка К64
Природніше за все К64 готується субдомінантовою гармонією. Субдомінанта має з К64 загальний звук (квінту S), що забезпечує гармонічний з'єднання цих акордів і створює нормальну підготовку дисонуючого звуку в К64 (тобто кварти). Зрозуміло тому велике розповсюдження цього прийому:
Проте нерідко К64 зустрічається в каденціях і без субдомінанти, безпосередньо після тонічної гармонії. Така гармонічна послідувність більш типова для половинних каденцій, але певною мірою можлива і в заключних каденціях:
6. Переміщення
Як і всі акорди, кадансовий квартсекстакорд допускає переміщення. При цьому бас залишається на місці або робить ходи стрибків на октаву (і вгору, і вниз); міняється мелодичне положення або розташування К64 Наступна за ним домінанта може також переміщатися на загальних підставах:
7. Значення К64
Кадансовий квартсекстакорд, як функціонально-нестійке співзвуччя, вносить в половинні і повні каденції нове звучання і додаткову напругу. В заключній каденції періоду К64 максимально - для даних гармонічних засобів - відсовує вступ тоніки, ніж збільшує тяжіння до неї і тим самим напруженість всієї каденції; в половинній же каденції К64 своєю напругою усилює тимчасову стійкість домінанти, що є його розв’язанням. Це пояснює значення і розповсюдження К64 в різних каденціях.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Кадансовий квартсекстакорд

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок