Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> РИМО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА НА ТЕРИТОРІЇ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМА ІСТОРІОГРАФІЇ

РИМО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА НА ТЕРИТОРІЇ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМА ІСТОРІОГРАФІЇ

Назва:
РИМО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА НА ТЕРИТОРІЇ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМА ІСТОРІОГРАФІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,60 KB
Завантажень:
156
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
В. П. Ганзуленко
РИМО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА НА ТЕРИТОРІЇ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМА ІСТОРІОГРАФІЇ
Поступове відродження духовності українського народу відзначилося і зацікавленням історією діяльності різних релігійних конфесій, що існують на Україні, серед яких окреме місце займає римо- католицизм.
Під впливом змін у політичному житті України проблема діяльності Римо-католицької Церкви набула актуальності та нового звучання, особливо в південному регіоні. Саме на півдні України в ХІХ - на початку ХХ ст. діяльність католицької громади набула яскраво вираженого регіонального характеру, перш за все завдяки національним меншинам, які мешкали тут численними компактними групами і відзначалися досить великою релігійністю та згуртованістю.
Вивчення наукової літератури з проблеми діяльності РКЦ на півдні України свідчить про відсутність спеціальних робіт не лише з питання історіографічного аналізу функціонування римо- католицьких громад, але й з історії католицизму в південному регіоні в цілому. Проте коло досліджень як вітчизняних так і зарубіжних науковців з історії церкви в цілому є значним. Саме тому основним завданням статті є історіографічне дослідження функціонування РКЦ на півдні України.
Вітчизняну історіографію з проблеми умовно можна розбити на групи за хронологічним принципом:
дореволюційна історіографія (дослідження католицької церкви під зверхністю Російської імперії);
радянська історіографія;
дослідження сучасності.
Першими дослідниками РКЦ в ХІХ - на початку ХХ ст. були самі священики. Становище Католицької церкви в Росії докладно розглядали Тираспольські єпископи Й. Кесслер і А. Церр [1; 2]. Йосиф Кесслер одним з перших спростував твердження про суто польський характер Католицької церкви в Російській імперії, він докладно розглянув джерела й причини національних протиріч у Тираспольській дієцезії й зробив висновок про провідну роль держави в проведенні політики русифікації й насадження православ'я. Однак, незважаючи на достатню кількість фактичного матеріалу, дані роботи не можна назвати повністю об'єктивними, оскільки в них зустрічаються підміна фактів емоційними судженнями, перебільшення гонінь і нещасть, що обрушилися на Католицьку церкву в Російській імперії, а також питання соціальної діяльності РКЦ на землях Південної України в його працях майже не висвітлені.
Тема релігійного життя католиків одержала багатопланове висвітлення в працях професора імператорського Варшавського університету Д. Цвєтаєва [3], який ставився до католиків як до невід'ємного наслідку міждержавного спілкування й розглядав їх у контексті закономірного впливу й дифузії культур у багатонаціональній державі. Проте, такі автори як Д. Толстой, М. Морошкін вважали католицьку місію тільки проявом експансії. Д. Толстой займався вивченням католицизму з метою ведення більш успішної боротьби проти посилення впливу католицтва в Російській імперії й доказу несправедливості докорів на адресу царського уряду в обмеженні католиків [4]. У працях М. Морошкіна [5] зовсім відсутні ті важливі політичні фактори, які впливали на заходи держави стосовно Католицької церкви й визначали розвиток їх взаємозв'язків.
У цілому історія католиків у дореволюційній історіографії була політизованою й традиційно розглядалася дослідниками з погляду завзятого протистояння іноземних сповідань царському уряду. Відсутність релігійної терпимості й негативне ставлення до католицизму привело до появи в історіографії ряду помилкових положень: про польський характер Католицької церкви, про сприйняття католицької місії в Російській імперії тільки як експансії, про провину єзуїтів у гоніннях на Католицьку церкву тощо. Ці праці носять яскраво виражений апологетичний характер і лобіюють інтереси католицизму або православ'я.
Релігіознавчі розвідки радянських авторів вивчали питання релігійного життя, спираючись на пануючу атеїстичну доктрину, що виходила з антицерковної політики держави. Проте, треба відмітити внесок у дослідження католицизму та його історії таких авторів як М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: РИМО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА НА ТЕРИТОРІЇ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМА ІСТОРІОГРАФІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок