Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> ЗЕМСЬКІ СТАТИСТИЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ ЯК ДЖЕРЕЛО ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ ЕТНІЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ГРУП ПІВНІЧНОГО ПРИАЗОВ'Я

ЗЕМСЬКІ СТАТИСТИЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ ЯК ДЖЕРЕЛО ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ ЕТНІЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ГРУП ПІВНІЧНОГО ПРИАЗОВ'Я

Назва:
ЗЕМСЬКІ СТАТИСТИЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ ЯК ДЖЕРЕЛО ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ ЕТНІЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ГРУП ПІВНІЧНОГО ПРИАЗОВ'Я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,07 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 930.2:303.71-054.57(477.6/7)
А. М. Крилова
ЗЕМСЬКІ СТАТИСТИЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ ЯК ДЖЕРЕЛО ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ ЕТНІЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ГРУП ПІВНІЧНОГО ПРИАЗОВ'Я
У статті характеризуються описово-статистичні видання статистичних закладів Таврійського та
Катеринославського земств як джерело дослідження етнічних та соціальних груп на території Північного
Приазов'я. В різному ступені кожен збірник вміщує наступні блоки даних по етнічним та соціальним групам
населення: назва приватної ділянки, маєтку або общини, місце знаходження землеволодіння, кількість
власників, назва общини, основна етнічна або соціальна приналежність.
Ключові слова: описово-статистичні джерела, земства, збірник, землеволодіння, оцінка, повіт.
Окремою групою історичних джерел, які розкривають різні аспекти особливостей землеволодіння та землекористування, є описово-статистичні джерела. Значною мірою стан дослідження землеволодіння та землекористування відповідних територій характеризується рівнем дослідження господарсько- адміністративних одиниць минулого, та залежить від стану збереження саме описово-статистичних джерел. При цьому важливе значення має розширення актуалізованої бази описово-статистичних джерел історії землеволодіння та землекористування шляхом запровадження до наукового обігу нових документів та матеріалів статистичного характеру.
Розробляючи окреслені вище джерелознавчі питання, слід враховувати регіональні особливості динаміки землеволодіння та землекористування, обумовлені як відмінністю шляхів заселення, так і особливостями етнічного складу населення. Територія Північного Приазов'я є регіоном, який заселявся та освоювався представниками різних етнічних та соціальних груп, що обумовило формування на його території різних форм землеволодіння та землекористування. Ця обставина значним чином вплинула на різноманіття джерел до вивчення їх розвитку.
Таким чином, об'єктом дослідження є комплекс описово-статистичних джерел з історії землеволодіння та землекористування Північного Приазов'я, які створювалися земськими установами.
Предмет дослідження - масив опублікованих земствами описово-статистичних джерел з історії землеволодіння і землекористування Північного Приазов'я та інформаційний потенціал для дослідження землеволодіння етнічних та соціальних груп.
Історіографія з історії земств досить обширна. Однією з найзначніших праць з історії статистичної діяльності земств є «Земская статистика: Справочная книга по земской статистике» С.М. Велецького. Двотомна збірка вміщає ґрунтовний аналіз розвитку та діяльності земських статистичних закладів в другій половині 19 століття, прийоми та засоби роботи земських статистичних установ, а також особливості обробки та видання статистичних матеріалів [1].
В радянський час дослідженням історії земської статистики займався А.І. Гозулов. В праці «Очерки истории отечественной статистики» [2], крім загально історичних аспектів розвитку статистики, він звертає особливу увагу на можливості поєднання методів збору інформації під час земських обстежень, а також вплив столипінської реформи на зміст та формуляри їх програм.
Серед сучасних досліджень з історії статистики слід звернути увагу на роботи А.А. Непомнящего, який провів реконструкцію корпусу видань статистичних установ Таврійської губернії [3]. В дисертації В.В. Бобкова, проаналізовано розвиток статистичних досліджень в Таврійській губернії. Автор використав досить широке коло джерел, серед яких їм активно застосовувалися матеріали статистичних переписів, збірників, первинні дані для складання пам'ятних книжок [4]. Діяльність земських статистичних закладів Південної України у другій половині 19 - на початку 20 ст. досліджується в дисертації О.О. Петрова [5].
В цілому, багато авторів висвітлюють окремі аспекти статистичної діяльності земств, без урахування яких неможлива розробка запропонованої теми, але робіт присвячених аналізу земських видань як описово-статистичних джерел дослідження землеволодіння та землекористування Північного Приазов'я знайдено не було.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ЗЕМСЬКІ СТАТИСТИЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ ЯК ДЖЕРЕЛО ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ ЕТНІЧНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ ГРУП ПІВНІЧНОГО ПРИАЗОВ'Я

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок