Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Формування моделі користувача в інтелектуальній інформаційній системі

Формування моделі користувача в інтелектуальній інформаційній системі

Назва:
Формування моделі користувача в інтелектуальній інформаційній системі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,33 KB
Завантажень:
300
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 027. 081 : 004 Віктор ХЛАНЬ,
провід. наук. співроб. ІДПДБ
Антон ВІТУШКО,
провід. інженер відділу технологій електронної обробки інформації НБУВ
Формування моделі користувача в інтелектуальній інформаційній системі
Досліджується тема інтелектуалізації інформаційного пошуку шляхом створення методів адаптування до інформаційних потреб аналітика завдяки моделі користувача, аналізується процес формування моделі користувача в інтелектуальній інформаційній системі.
У зв'язку з активізацією процесів інформатизації суспільства принципово змінюється роль бібліотек у сучасному світі. Бібліотека стає інтелектуальним посередником між людиною та інформацією. І потреба в таких послугах зростає, оскільки з величезною швидкістю збільшується обсяг доступної інформації, розмаїтість її подання й засобів роботи з нею. Все це істотно ускладнює для користувача завдання пошуку потрібної інформації і її подальшу обробку.
Завдяки більш широким інформаційним можливостям бібліотек виникає необхідність у наданні нових видів сервісів. Однією з важливих складових цих сервісів є інформаційно-аналітичне забезпечення.
Ефективне розв'язання аналітичних завдань потребує наукової розробки та подальшого впровадження в практичну діяльність відповідних підрозділів інтелектуальних технологій (ІТ), за допомогою яких можна опрацьовувати значні обсяги неструктурованої інформації.
Зокрема, суттєвого значення набувають ІТ, які забезпечують ефективну реалізацію усіх видів інтелектуальної діяльності та, у першу чергу таких, що складно формалізуються. На тлі впровадження ІТ, призначених для спрощення виконання аналітиком рутинних операцій та окремих найпростіших функцій, необхідно передбачити інтенсифікацію і підвищення ефективності інтелектуальних видів діяльності за рахунок комплексного використання ІТ, спрямованих на стимулювання евристичного, асоціативного й образного мислення аналітиків.
Вказане потребує накопичення та подальшого використання знань щодо процесу трансформації інформаційної потреби аналітика в запиті до інтелектуальної інформаційної системи (ІІС). Ґрунтуючись на отриманих знаннях, система має сформувати гіпотезу щодо необхідної
аналітику інформації та здійснити генерацію запиту на її одержання.
Оскільки інформація, з якою працює аналітик, не формалізована, у роботі пропонується використовувати інтелектуальну інформаційну систему, основу якої становитиме семантична мережа. Водночас, з метою якісного задоволення інформаційної потреби аналітика, при опрацюванні документальних матеріалів щодо досліджуваної предметної галузь вважається за доцільне враховувати інформацію про перебіг виконання інформаційною системою запитів користувача. Останнє потребує створення та подальшого використання в роботі інтелектуальної інформаційної системи моделі користувача та моделі його поведінки під час пошуку необхідної інформації [1].
Під моделлю користувача будемо розуміти наявні в ІІС знання про аналітика, які використовуються для відбору необхідної інформації та подальшої її видачі (візуалізації). Модель користувача описує (на поточний стан) знання та вміння конкретного аналітика й вважається «ідеальною» моделлю знань про аналітика, яка враховує знання про предметну галузь, типові помилки та когнітивні механізми.
Зокрема, модель користувача має враховувати: загальні характеристики аналітика, які не залежать від досліджуваної предметної галузі (наприклад: вік, стать, швидкість реакції, освіта, спеціальність тощо); ставлення аналітика до наданої інформації (документів), а саме: наскільки глибоко й повно він володіє знаннями і/або вміннями щодо досліджуваної предметної галузі; етапи взаємодії між системою та аналітиком під час вирішення завдань.
У загальному випадку процес формування моделі користувача відбувається таким чином. Первинна модель користувача вважається множиною понять щодо досліджуваної предметної галузі, за якою аналітику необхідно знайти релевантну інформацію.
На підставі загальної моделі предметної галузі (моделі знань та вмінь технолога) відбувається постановка завдання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Формування моделі користувача в інтелектуальній інформаційній системі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок