Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Криптологія

Криптологія

Назва:
Криптологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,00 KB
Завантажень:
169
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Криптологія
Предметом вивчення криптографії є шифрування документів. З оригінального документа (звичайного тексту, цифрового зображення, звукового сигналу тощо), який називають явним, або відкритим, текстом, можна утворити зашифровану версію, яку називають криптограмою (криптотекстом), або шифрограмою (шифротекстом). Явний текст використовує, наприклад:
алфавіт Z33, що налічує 33 літери української абетки без додаткових символів
для апострофа, розділових знаків, цифр, великих літер;
двійковий алфавіт Z2 = {0, 1);
алфавіт Z256, що складається з символів ASCII та КОІ 8;
алфавіт Zie, що використовує 26 літер латинської абетки без додаткових сим-волів, розділових знаків, цифр, великих літер.
Для шифрування й дешифрування потрібні додатково ключ або ключі (рис. 1.1).
Алгоритм шифрування й дешифрування утворює криптосистему, або шифр. Роз-глянемо два здавна відомі шифри.
Шифр Цезаря (100-44 р. до н. є.).
Його названо за іменем римського імператора Гая Юлія Цезаря, який доручав Цицерону складати шифровані повідомлення для керування військами. Літери абетки тут ототожнені з цифрами. В системі Цезаря використано 26 символів (26 літер ла-тинської абетки), які перенумеровані числами від 0 до 25 (табл. 1.1). Шифр ґрунтується на підстановці:
00 (а) -> 03 (d); 01 (b) -> 04 (e); 02 (с) -> 05 (f);...; 25 (z) -> 02 (с).
Це означає, що в шифрограмі кожну літеру явного тексту замінюють на літеру, розташовану в абетці на три позиції далі. Висловлюючись сучасною мовою, римляни застосовували операцію додавання до номера літери числа З за модулем 26: С = Р + 3(mod 26), де С - номер літери в криптограмі, а Р - номер відповідної літери в явному тексті. Наприклад, латинському слову ітреrіит (імперія) відповідає криптогра-ма lpshulxp, а латинському тексту Veni, vidi, vici (прийшов, побачив, переміг - крилата фраза Цезаря), коли з нього викинути коми й пропуски між словами, відповідає крип-тограма yhqlylglylfl.
Шифр Цезаря стосовно української абетки (табл. 1.2) означає, що літеру а заміню-ють на літеру г, літеру б - на літеру ґ, літеру в - на літеру д і т.д. Останні букви абетки ь, ю, я зміщуються циклічно, тобто переходять у а, б, в, відповідно. Наприклад, слову імперія відповідає криптограма кптзукв.
Шифр Цезаря є шифром зсуву на три позиції.
© Шифр частоколу.
Цей шифр належить до шифрів перестановки. Наприклад, слово криптографія записуємо у вигляді криптографія і шляхом зчитування по рядках з верху до низу отримуємо криптограму рпорфякитгаі. У цьому випадку висота частоколу дорівнює 2. Для висоти частоколу, що дорівнює 3, маємо: й отримуємо криптограму иоаяртрікгф.
Для розглянутих прикладів довжина перестановки й висота частоколу є ключем шифрування й дешифрування.
Явний текст Р, зашифрований за допомогою ключа К, будемо позначати через Ек(Р) = С, а явний текст, отриманий з криптограми С за допомогою ключа К, - через DкC = P. Такі позначення передбачають, що знаємо, який ключ шифрування або де-шифрування використовують.
З огляду на використання ключів розрізняють два методи шифрування: метод, що використовує симетричні алгоритми, та метод, що використовує асиметричні алгоритмами.
Симетричні алгоритми - це алгоритми, де ключ для шифрування та ключ для де-шифрування є одним і тим самим (рис. 1.2).
Асиметричні алгоритми, або алгоритми з явним, чи публічним, ключем - це алго-ритми, де ключі для шифрування й дешифрування різні (рис. 1.3). У цьому разі практично не повинно бути можливим отримання з одного із них іншого.
Криптографія вивчає також методи розкриття шифрів, або методи криптоаналізу. На підставі криптограми потрібно знайти відповідний їй явний текст або ключ. Криптоаналіз також може виявити слабкі місця в криптосистемах, що зрештою призве-де до попереднього результату. Отримання ключа не криптографічним способом називають компрометацією ключа. Найпростішою формою криптоаналізу є метод, який називають систематичним пошуком, або брутальною атакою (англ. термін brute-force). Цей метод полягає у випробуванні всіх можливих ключів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Криптологія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок