Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Шляхи утворення неологізмів (загальна характеристика).

Шляхи утворення неологізмів (загальна характеристика).

Назва:
Шляхи утворення неологізмів (загальна характеристика).
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,52 KB
Завантажень:
100
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Шляхи утворення неологізмів (загальна характеристика).
В наш час англійська мова переживає неологічний бум. В ній з’являється велика кількість нових лексичних одиниць (за підрахунками Р.Бергфільда, близько 800 слів за рік), необхідність реєстрації і описання яких було спричинене виникненням нового розділу лексикології – неології, науки про неологізми [1;5].
Нова лексична одиниця проходить кілька стадій соціалізації (прийняття її в суспільстві) і лексикалізації (закріплення її в мові). Появившись, неологізм поширюється, як правило, викладачами університетів, шкільними вчителями, праціваниками засобів масової інформації. Після того він фіксується в друці. Чергова стадія соціалізації – прийняття нової лексичної одиниці широкими масами носіїв мови. Після цього починається процес лексикалізації: набуття навичок використання неологізму в спілкуванні, виявлення умов і протипоказів для його використання в різних контекстах. В результаті створюється лексична одиниця певного структурного типу (просте, утворене, складне, складноутворене, слово або словосполучення), яка включається в різні словники неологізмів. Наприклад один з таких словників – Ayto J. The longman Register of New Words – містить 1200 лексичних одиниць, зареєстрованих в англійській мові в 80-ті рр. [17;90].
Слова або фразеологічні звороти, які входять в мову у зв’язку з ростом культури і техніки, розвитком або змінами в суспільних відносинах, і змінами в побуті і умовах життя людей, і які відчуваються мовцями як нові, називаються неологізмами (neologism від грецького neos новий і logos слово), або метафорично - newcomer, [5;301].
Неологізмом називається слово, яке недавно з’явилося в мові і яке відчувається мовцями як нове слово, пов’язане саме з поточним моментом життя даного народу [12;136].
Неологізм – це мовна одиниця, що утворена дя визначення нового поняття [24;174]. У наш час - це найменування нових речей, товарів, ліків, продуктів сучасної технології. Неологізми утворюються на грунті нових концепцій, соціальних явищ, міжнародних стосунків. Наприклад: air raid guard «учасник протиповітрянної оборони», blackmarketeer «спекулянт», computerphone «телефон на грунті EOM», memory-storage «електронна пам’ять».
Неологізм може утворюватися в наслідок природного потягу мовця до новизни, коли утворюються так звані мовні надлишки, наприклад: super-duper «надзвичайно гарний, вищої якості», skid-lid «захисний шолом водія», fuddy-duddy «старомодний, помпезний, відсталий».
Неологізми виникають також у звязку з тим, що інколи вже давно існуючі в житті даного народу поняття отримують нове мовне вираження. Це зумовлено в свою чергу різними причинами (запозиченням, витіснення одного синоніма іншим, літературними смаками і ін.)
Наприклад: слово egg яйце в наші дні отримало в ангійській мові ще одне, нове значення – «авіабомба», слово screen ширма, захисний екран, отримало нове значення – «кіноекран». Деякі слова, які вже ранішше існували в англійській мові, були знову запозичені з іншої мови уже в новому значенні. Так слово pioneer в англійській мові мало значення «перший, який заклав початок чому-небудь»; в сучасну англійську мову воно прийшло з новим значенням «член дитячої комунистичної організації». Нового значення набуло і слово umbrella зонтик в політичній лексиці – політичний захист [12;138].
Створюються також слова як найменування даної конкретної особи, предмету чи явища, якості, дії в визначеній мовній ситуації; вони не знаходять подальшого поширення і вживаються, як правило, тільки в даній мовній ситуації. Такі ситуативні слова (англ. noncewords) cтворюються письменниками в стилістичних цілях, як авторський прийом для вираження певної думки в більш образній і виразній формі (авторські неологізми). Так Голсуорсі створює слово ribbandry, називаючи цим словом безцільне бігання по магазинах [23;48]. Теккерей ввів слова: snob, snobbism сноб, снобізм, які ввійшли не тільки в англійську, але і в російську, німецьку та французьку мови [9;53].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Шляхи утворення неологізмів (загальна характеристика).

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок