Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Лауреати Нобелівської премії з фізики, хімії, фізіології та медицини 20-30-тих рр

Лауреати Нобелівської премії з фізики, хімії, фізіології та медицини 20-30-тих рр

Назва:
Лауреати Нобелівської премії з фізики, хімії, фізіології та медицини 20-30-тих рр
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,63 KB
Завантажень:
283
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат
на тему:
"Лауреати Нобелівської премії з фізики, хімії, фізіології та медицини 20-30-тих рр."


Нобелівські відзнаки і грошова винагорода лауреата.
Лауреатам Нобелівської премії вручається Диплом лауреата з відповідним записом та Золота медаль. Диплом виготовляється індивідуально для кожного лауреата, він не мас аналогів, не повторюється ні за зовнішнім виглядом, оформленням, ні за змістом напису (формулюванням заслуги, за яку лауреат нагороджується), що зазвичай іменується "формула". Наступного дня кожен лауреат одержує в Нобелівському фонді грошову частину нагороди - чек із зазначеною грошовою сумою премії.
Медаль лауреата - золота, діаметр - 65 мм, вага - 205 г, номінальна вартість - 2000 доларів. На її аверсивному (лицевому) боці зображено профіль засновника премії Альфреда Нобеля та викарбувано роки його життя - 1833-1896. Зображення профілю Нобеля міститься на всіх без винятку медалях, а зворотний бік медалі - різний: на реверсивному (зворотному) боці медалі нагородженим за досягнення в галузі хімії і фізики - зображення алегоричних фігур, що виражають ідею премії, ідентичні, а нагородженим в інших номінаціях зображення на медалях відмінні. Наприклад, на реверсивному боці медалі з літератури навколо алегоричних фігур викарбувано напис латиною, запозичений з шостої пісні "Енеїди" Вергілія: "Сприяє облагородженню життя відкриттями в галузі мистецтв". Автор медалі - відомий шведський скульптор і гравер Ерік Ліндберг.
Як не рідко буває з вельми дорогими, пам’ятними для людини реліквіями, траплялися прикрі випадки також із Золотою медаллю. Так, видатний датський фізик, нобелівський лауреат Нільс Бор, змушений був рятуватися від гітлерівських окупантів і у 1943 році виїхав із Копенгагена. Він не ризикував взяти з собою Золоту медаль і розчинив її в "царській горілці", а пляшку заховав у своїй лабораторії. Коли повернувся додому після війни, вчений виділив хімічним шляхом золото і замовив медаль заново.
Щодо грошового виміру Нобелівської премії, то її розмір базується на результаті господарської діяльності Нобелівського Фонду за попередній рік. !0 відсотків від прибутків перераховуються в основний фонд. Одна чверть суми, що залишилася, йде на покриття видатків, пов’язаних із процесом виборів лауреатів тощо. Залишок ділиться порівну між п’ятьома преміями: з фізики, хімії, фізіології чи медицини, літератури, миротворчої діяльності. Кошти на премії за видатні досягнення в галузі економіки витрачаються із суми, перерахованої Центральним Банком Швеції.
Якщо в перший, 1901 рік присудження премії лауреати отримували чеком по 150800 шведських крон (нобелівська валюта - це шведські крони), що наближалося до 42000 доларів США (це дорівнювало 25-ти річним окладам професора шведського (Упсальського) університету), то пізніше їх колеги, наприклад, далай-лама ламаїстської церкви в Тібеті Тензин Гятсо у 1989 році одержав три мільйони крон, а у 193 р. кожен нобелівський лауреат одержав суму крон, що у перерахунку на долари США дорівнювала 800000 доларів. У грудні 1994 року, зокрема, 91-му лауреату Нобелівської премії з літератури японському письменнику Кендзабуро Ое (окремі його твори друкувались в українському журналі "Всесвіт") вручили чек на суму, що в еквіваленті дорівнює майже 1 млн. доларів. Не дивно, що на запитання журналістів про розмір премії, він відповів: "Я став дуже багатим!".
Проте інфляція також, хоча з певними перепадами, постійно зростала, і сьогодні грошова частка Нобелівської премії за своєю купівельною спроможністю дорівнює лише частині премії 1901 року - першого року її вручення. Все ж престиж премії не в грошах, хоча й досить великих, а в її високій, незаплямованій репутації. Більше того, престиж нагороди Нобеля - величина, що постійно зростає.
А як використовується грошова частка премії Нобеля ? По-різному. Нерідко - на доброчинні та благодійні цілі. Приміром, поляк Г.Сенкевич 5 тисяч шведських крон передав шведському письменнику А.Йєнсену, котрий успішно пропагував польську літературу в Скандинавських країнах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Лауреати Нобелівської премії з фізики, хімії, фізіології та медицини 20-30-тих рр

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок