Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> З історії становлення та функціонування мережі державних органів науково-технічної інформації

З історії становлення та функціонування мережі державних органів науково-технічної інформації

Назва:
З історії становлення та функціонування мережі державних органів науково-технічної інформації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,42 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
З історії становлення та функціонування мережі державних органів науково-технічної інформації
Мережу державних органів науково-технічної інформації (НТІ) було започатковано у 60-х роках, а її нормативно-правові засади визначено постановою Ради Міністрів колишнього СРСР від 29.11.1966 р. № 216 «Про загальнодержавну систему науково-технічної інформації». Основна роль мережі полягала у підтримці реєстраційних процесів за результатами науково-технічної діяльності, зокрема, дослідницьких розробок, та контролі за їхнім впровадженням у виробництво.
Ефективність функціонування мережі залежала від трьох факторів:
- наявності органу державної виконавчої влади, відповідального за створення організаційно-фінансових умов її функціонування;
- виробничої інфраструктури для збирання, обробки, зберігання та надання відомостей за результатами науково-технічної діяльності;
- виробників та споживачів науково-технічної інформації на рівні окремих осіб, установ та організацій, органів влади, міжнародних структур.
До 1991 р. в Україні з цих трьох позицій були представлені:
· Відділ науки і техніки Держплану УРСР, який надавав матеріально-фінансову підтримку державній системі НТІ (ДСНТІ), визначав напрями її функціонування. Наукову спрямованість і розвиток мережі як частини світової (або такої, що могла нею стати) за галузями (предметними класами) визначав Всесоюзний інститут наукової і технічної інформації (ВІНІТІ). Ціла низка науково-дослідних установ союзного підпорядкування, такі як: ВНТІЦентр, ІНІОН, ВІМІ, ІНФОРМЕЛЕКТРО, також входили до державної системи НТІ, але за окремими видами інформації та як окремі державні установи.
· Виробнича інфраструктура державної системи НТІ складалася з мережі регіональних (республіканських, територіальних) інформаційних центрів з функціональною підпорядкованістю головному центрові. В Україні таким центром став Український науково-дослідний інститут науково-технічної інформації (УкрНДІНТІ) при Держплані УРСР. Аналогічні республіканські центри в СРСР виступали провідниками інформаційної політики держави у сфері науки і техніки. Саме на цьому рівні було створено державну автоматизовану систему НТІ, що поєднувала в одне ціле всі республіканські системи.
· Система виробників та споживачів інформації загалом була представлена двома категоріями: тими, хто працював безпосередньо у конкретній виробничій сфері (фізичні особи) або у її відповідній структурі (юридичні особи) та тими, хто приймав рішення щодо політики розвитку та управління (керуючий склад осіб різного галузевого або фахового спрямування).
У 1988 р. було розроблено Концепцію розвитку інформаційної служби в СРСР на 1991-2000 рр. Це започаткувало основи політики, що мала бути реалізована через існуючі інформаційні інфраструктури з залученням галузевих служб науково-технічної інформації.
Після розпаду СРСР і утворення СНД політика в галузі НТІ зазнала значних змін, зумовлених передусім виникненням інституту власності. Надання інформаційної продукції та послуг перестало бути безкоштовним, що зумовило необхідність підготовки і прийняття нормативних, методичних та законодавчих документів, які визначали б правила передачі, доступу, купівлі-продажу матеріалів інформаційних фондів. Ціна таких матеріалів залежить не тільки від професійних інтересів споживача, але й від рівня аналітичної обробленості матеріалів фонду чи від їхньої унікальності, що у випадку відомостей наукового, технічного, технологічного характеру є особливо важливим.
Проблема ускладнюється ще й тим, що власник фонду, юридична чи фізична особа, попри всі прийняті на сьогодні нормативні документи, у т. ч. й міждержавні угоди, має абсолютне право на володіння і розпорядження фондом. Треба також зважати й на те, що фонди до 1992 р. були загальнодержавними, союзними, тому вони потребують визначення засад спільного користування ними як на рівні окремих власників (відомчих виробничо-виконавчих структур), так і на міжнародному рівні.
Водночас з цим у світі відбуваються зміни щодо широкого використання персональних комп’ютерів в інформаційному забезпеченні споживачів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: З історії становлення та функціонування мережі державних органів науково-технічної інформації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок