Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Вивчення і популяризація наукового доробку академіка В.Вернадського в творчості „Берегині козацької слави” О. Апанович

Вивчення і популяризація наукового доробку академіка В.Вернадського в творчості „Берегині козацької слави” О. Апанович

Назва:
Вивчення і популяризація наукового доробку академіка В.Вернадського в творчості „Берегині козацької слави” О. Апанович
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,70 KB
Завантажень:
168
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вивчення і популяризація наукового доробку академіка В.Вернадського в творчості „Берегині козацької слави” О. Апанович


В 2003р. виповнилось 140 річниця з дня народження видатного українського вченого, природознавця, мислителя і організатора науки Володимира Івановича Вернадського (1863-1945). Не залишився цей ювілей поза увагою широкого кола громадськості України, зокрема науковців і дослідників його біографії. В місті Полтава, де вчений провів значну частину своїх наукових дослідів, на базі Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка 4-5 березня цього року відбулась Всеукраїнська студентська науково-практична конференція „Академік В.Вернадський і світ у третьому тисячолітті” за участю дослідників різних рангів.
Безперечно, серед видатних постатей світової і вітчизняної науки провідне місце належить В.І. Вернадському – першому президенту Української академії наук (з 1918р.), засновнику нової науки геохімії і керівника вітчизняної школи мінералогії. Наукова творчість, педагогічна і науково-організаторська діяльність вченого стали предметом зацікавлення не одного покоління як російських так і українських дослідників. На особливу увагу заслуговує творчий вклад сучасного українського історика Олени Михайлівни Апанович (1919-2000) в дослідження біографії академіка. Ця дослідниця „білоруска за національністю … все своє життя віддала служінню українській історичній науці”[5, 177]. Основні її зусилля були направлені на дослідження історії запорозького козацтва саме в той час, коли ця тема була під суворим контролем і навіть забороною. Однак завдяки своїй наполегливості, життєстійкості і цілеспрямованості Олена Михайлівна впродовж всього свого життя зберегла бажання займатися саме цією тематикою, якій віддала душу і серце. Колеги і друзі образно називали її „берегинею козацької слави”, адже вона не лише активно і плідно займалась вивченням і популяризацією історії запорозького козацтва, а й виступила однією з ініціаторів збереження і відновлення пам’яток козацької слави на урядовому рівні.
Іншим важливим і не менш успішним напрямком її наукової діяльності стало дослідження особистого архіву Володимира Вернадського, до виявлення якого вона мала безпосереднє відношення. Як підкреслено в одній із статей присвяченій біографії О.М. Апанович за авторством її колег – „всебічне дослідження особи Вернадського – лейтмотив 1984-1988рр. у творчому житті Олени Михайлівни” [4, 17]. З 1973р. вона – старший науковий співробітник Відділу Рукописів Центральної наукової бібліотеки АН України (тепер Інститут рукопису Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського НАН України). Її праця в цій архівній установі виявилась досить плідною і корисною, захопленням стало дослідження історії науки (цією тематикою також цікавився і В. Вернадський). Цій науковій проблемі, яка стала провідною у діяльності історика у 1980-х рр. присвячено понад 20 її наукових праць. До заслуг Олени Михайлівни, безперечно, належить і виявлення не лише раніше не відомих архівних матеріалів про особистість вченого, але й неопубліковані його праці, щоденник, які були введені нею згодом до наукового обігу. Така її евристична та археографічна діяльність спричинилась до збагачення науки у світовому масштабі. Результатом наполегливої праці дослідниці стала монографія написана у співавторстві „В.І. Вернадський: життя і діяльність на Україні” [7], яка витримала два видання. До згаданої праці слід звернутися окремо. Книга складається з трьох розділів: „Зв’язки Вернадського з Україною”; „Вчення Вернадського про живу речовину і її ролі в еволюції біосфери”(це вчення було сформовано ним під час перебування на Україні і визначило як зазначають дослідники сучасну йому світову науку на багато десятиліть); „Вчення про біосферу як теоретичну основу її охорони і оптимізації життєвого середовища”. Також тут поміщено неопубліковані матеріали В.Вернадського, його виступи та епістолярна спадщина, спогади та щоденникові записи, які він вів на Україні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Вивчення і популяризація наукового доробку академіка В.Вернадського в творчості „Берегині козацької слави” О. Апанович

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок