Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Взаємозв'язок наук

Взаємозв'язок наук

Назва:
Взаємозв'язок наук
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,25 KB
Завантажень:
487
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
План.
1. Історія взаємозв'язку наук | 2
2. Механізми зв'язку науки і практики | 5
3. Задачі і проблеми взаємодії наук на прикладі біології і фізики | 10
4. Шляхи взаємодії наук | 15
5. Пізнавально-психологічний бар'єр і його подолання | 18
Список літератури | 19
Історія взаємодії наук.
Поділ наук, приведшее до виникнення фундаментальних галузей природознавства і математики, розгорнулося на овний хід починаючи з епохи Відродження (друга половина ХVв.). Об'єднання наук спочатку було відсутнє майже цілком. Важливо було досліджувати частковості, а для цього було потрібно, насамперед, виривати них з їхнього загального зв'язку. Однак щоб уникнути того, щоб усе наукове знання не розсипалося б на окремі, нічим не зв'язані між собою галузі, подібно бусинкам при розриві нитки, на яку вони були нанизані, вже в XVII в. стали пропонуватися загальні системи з метою об'єднати всі науки в одне ціле. Однак ніякого внутрішнього зв'язку між науками при цьому не розкривалися; науки просто прикладалися одна до інший випадково, зовнішнім образом. Тому і переходів між ними не могло бути.
Так у принципі обстояло справу до середини і навіть до кінця третьої чверті Хіхв. У цих умовах поділ, що продовжувався темпами, що наростали, наук, їхнє дроблення на усе більш і більш дрібні розділи і підрозділи були тенденцією, не тільки протилежної тенденції до їх об'єднання, але і що утрудняла й ускладнювала цю останню: чим більше з'являлося нових наук і чим дробнее ставала їхня власна структура, тим сутужніше і складніше ставало їхнє об'єднання в загальну єдину систему. Унаслідок цього тенденція до їхньої інтеграції не могла реалізуватися в досить помітному ступені, незважаючи на те, що потреба в її здійсненні давалася взнаки з усі наростаючою силою.
Починаючи із середини XIX в. тенденція до об'єднання наук уперше знайшла можливість із простого доповнення до протилежній їй тенденції (до їх диференціації) придбати самодостатнє значення, перестати носити підлеглий характер. Більш того, з підлеглої вона усе швидше й усе повніше ставала домінуючої, пануючої. Обидві протилежні тенденції як би помінялися своїми місцями: раніш інтеграція наук виступало лише як прагнення до простого утримання всіх галузей наукового знання, що роздрібнилося; тепер же подальша диференціація наук виступила лише як підготовка їхньої справжньої інтеграції, їхнього дійсного теоретичного синтезу. Більш того, що наростало об'єднання наук стало здійснюватися саме через подальшу їхню диференціацію і завдяки їй.
Порозумівалося це тим, що аналіз і синтез виступають не як абстрактно протипоставлені один одному протилежні методи пізнання, але як злиті органічно воєдино і здатні не тільки доповнювати один одного, але і взаємно обумовлювати один одного і переходити, перетворюватися один в іншій. При цьому аналіз стає підлеглим моментом синтезу і поглинається їм як свою передумову, тоді як синтез безперестану спирається на аналіз у ході свого здійснення.
Перша найпростіша форма взаємодії наук – їх "цементація". В другій половині XIX в. уперше визначилася тенденція в розвитку наук від їхньої ізольованості до їхнього зв'язування через проміжні науки. У результаті дії цієї тенденції в еволюції наук із другої половини XIX в. почалося поступове заповнення колишніх пробілів і розривів між різними і насамперед суміжними в їхній загальній системі науками. У зв'язку з цим рухом наук від їхньої ізольованості до виникнення наук проміжного, перехідного характеру стали утворюватися сполучні ланки ("мости") між раніше розірваними і зовні соположенными одна біля інший науками. Основою для знову виникали проміжних галузей наукового знання служили переходи між різними формами руху матерії. У неорганічній природі такі переходи були виявлені завдяки відкриттю процесів взаємного перетворення різних форм енергії. Перехід же між неорганічною й органічною природою був відбитий у гіпотезі Энгельса про хімічне походження життя на Землі. У зв'язку з цим Энгельс висунув представлення про біологічну форму руху.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Взаємозв'язок наук

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок