Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> Надвірна – моє рідне місто”

Надвірна – моє рідне місто”

Назва:
Надвірна – моє рідне місто”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,39 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
“Надвірна – моє рідне місто”
(історичні відомості про Надвірну)


На правому березі річки Бистриці – Надвірнянської (басейн Дністра) в передгір’ї Українських Карпат розкинулось місто Надвірна. На дві частини його розчленовує річка Ворона, притока Бистриці. На лівому березі Бистриці височіють дві гори – Горище (522 м) і Скала (584 м)
На північному сході від Надвірної розташовані села Назавизів, Перерісль; на південному-сході – Верхній Майдан, Красна; на півдні – Стримба і Лоєва; на заході – селище Битків; на північному заході – село Молодьків; на півночі – Гвізд; на південному заходів – Пнів, Пасічна.
Історико-етнографічна територія міста займає межиріччя Дністра і Пруту. У джерелах XVII-XVIII ст. ця територія називається Покуттям.
Територія Надвірнянщини, як і всієї Івано-Франківщини, з давніх-давен була вкрита водою – Галицько-Басарабським морем, як його називали вчені. І тільки близько 50 млн. років тому внаслідок тектонічного підвищення земної кори вода схлинула в басейн сучасного Чорного моря. Трохи згодом, 15 млн. років тому, внаслідок потепління почали танути південний і карпатський льодовики, води з яких течуть уздовж височини до Чорного моря, утворивши заглибини, що згодом утворили русла Дністра і двох Бистриць. Новоутворена річка Чорна Бистриця (тепер Бистриця - Надвірянська) стала важливим чинником у житті перших поселенців цієї території. То був найкращий на той час шлях, що зв’язував тутешні землі з широким світом і його культурним досягненнями.
В доісторичний і літописний періоди Прикарпаття було густо заселене. Описуючи Галичину княжих часів, історики згадували про її “численне населення”, швидке зростання народонаселення та велику його густоту. Український археолог Я. Пастернак, проводячи розкопки 1934 р., виявив на території міста залишки укріпленого валами і ровами городища. Датується воно Х-ХІІІ ст. Для такого населення місцевості сучасної Надвірної була досить вигідна. По-перше, городище на місці сучасної Надвірної слугувало сторожовим осередком для охорони кордонів від вторгнень чужоземців. По-друге, Галицько-Волинське князівство підтримувало політичні й економічні зв’язки з Візантією, Німеччиною, Польщею, Литвою, Багдадським Халіфатом. І саме тут, у передгір’ї Карпат, схрещувалися торгівельні шляхи, що з’єднували князівство з європейськими і арабськими державами, а надвірнянська оборонна споруда була своєрідним гарантом безпеки цих шляхів. По-третє, вона розташовувалася поблизу швидкоплинної Чорної Бистриці, якою пливли кораблі з різним товаром. По-четверте, ця територія мала значні масиви лісу і великі поклади солі. Деревину, хутро, рибу, сіль вивозили на продаж за кордон або вимінювали у себе вдома на привізні товари.
Коли виникла Надвірна, хто був її засновником, звідки походить назва міста? На ці питання історики й досі не мають єдиної відповіді. Найбільшого поширення набула версія, що виникнення Надвірної пов’язане з селом Пнів та Пнівським замком.
Доктор історичних наук., академік В. Грабовецький так писав з цього приводу: “Наприкінці XV ст. Пнівським маєтком заволодів шляхетський рід Куропатвів. Для опори своєї влади вони збудували замок-фортецю. Разом з територєю, що прилягала до нього, він складав приватно-шляхетський двір, де проживала двірська служба і призамкові поселенці, підневільні ремісники, дрібні торговці, слуги. З метою збільшення доходів магнати Куропатви відвели частину території під містечко, яке вперше в письмових актах згадується від 1595 р. Воно отримало назву Надвірна, тобто поселення на дворі”.
Польський письменник І. Ступницький висунув іншу версію: “Назва Надвірна походить від особистої надвірної служби знатних графів Потоцьких, яка в Пнівськім замку не мала місця і зосталась осаджена біля нього в присадибних будинках, з яких постало містечко Надвірна”.
Іншого погляду дотримується вчитель історії Надвірнянської СШ№2 Петро Левицький: “... Надвірна походить не від Пнівського, а від Надвірнянського замку, який був збудований у чудовому парку в кінці ХІV ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Надвірна – моє рідне місто”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок