Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> ВПЛИВ КОЗАЦЬКОГО СВІТОГЛЯДУ НА УКРАЇНСЬКІ СТАРОДРУКИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII ст. (за матеріалами ОДНБ ім. М. Горького)

ВПЛИВ КОЗАЦЬКОГО СВІТОГЛЯДУ НА УКРАЇНСЬКІ СТАРОДРУКИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII ст. (за матеріалами ОДНБ ім. М. Горького)

Назва:
ВПЛИВ КОЗАЦЬКОГО СВІТОГЛЯДУ НА УКРАЇНСЬКІ СТАРОДРУКИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII ст. (за матеріалами ОДНБ ім. М. Горького)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,01 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Т.Л. Подкупко
ВПЛИВ КОЗАЦЬКОГО СВІТОГЛЯДУ НА УКРАЇНСЬКІ СТАРОДРУКИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII ст. (за матеріалами ОДНБ ім. М. Горького)
Нині Одеській державній науковій бібліотеці (ОДНБ) виповнюється 175 років. Наша книгозбірня є найстарішою публічною бібліотекою в Україні. Фонди налічують понад 5 мільйонів одиниць. Серед цілого ряду рідкісних видань і рукописів почесне місце займають українські стародруки. Метою цієї статті є спроба продемонструвати, як впливало козацьке світобачення на зміст і оформлення українських видань першої половини XVII ст. на прикладі лише кількох примірників, що зберігаються в ОДНБ.
На початку XVII ст. на території нинішньої України виготовляли різноманітні книжки і поруч із рукописними активно почали створюватися друковані раритети. У багатьох відношеннях поширення друкарства стало складовою частиною національно-культурного та релігійного відродження українського народу в останніх десятиріччях XVI - першій половині XVII ст. [1.-С.6-7].
Козацтво як таке, незважаючи на складність і суперечливість умов розвитку, весь час відігравало вагому роль у самоусвідомленні нації, формуванні її політичної культури й духовності. І саме в книгах часів розквіту козацтва знайшло віддзеркалення те, що застосовуючи сучасну термінологію, називаємо ментальністю. І це при існуванні певних визначених стандартів як у технології друкарського процесу, так і в художньому оздобленні для всієї світової видавничої продукції.
Промовисте свідчення впливу світогляду козацтва на розвиток культури можна простежити вже з перших кроків українського книгодрукування. Незважаючи на достатню географічну віддаленість, видання острозькі, київські, стрятинські, крилоські, чернігівські об'єднує духовна спорідненість.
Багатство книжкового оздоблення є характерною рисою друкарень, заснованих Федором і Гедеоном Балабанами у Стрятині й Крилосі, що діяли в 1604-1606 рр. Одеська державна наукова бібліотека зберігає "Божественну літургію" 1604 року і "Молитовник или Требник из греческого языка на словенский переведенный" 1606 року, що побачили світ у Стрятині [2; 3]. Наші примірники надзвичайно добре збереглися. На виданні 1604 року навіть рідна палітурка, із золотим орнаментованим тисненням на шкірі й двома позолоченими застібками. Чудовий чіткий шрифт, крупний кегель, який відповідає приблизно 28 пунктам. Ініціальні букви, заголовки, ряд строк тексту прикрашені кіновар'ю [2.-С.3].
Орнаментування ініціальних літер перегукується з іншими витворами українського козацького побуту - вишиванками, рушниками, писанками, оздобленням зброї тощо. Це - дрібні напрочуд природні рослинні орнаменти, вази з незвичними штучними квітами, фантастичні і стилізовані тварини...
Обидва видання на звороті титульної сторінки містять родинний герб Балабанів [2.-С.4; 3.-С.4]. Усередині книги текст "Божественної літургії" прикрашають гравюри із зображеннями Іоанна Златоуста, Василя Великого, Григорія Двоєслова.
Бібліотека пишається тим, що в її фондах є прижиттєві видання творів Петра Могили (15971647) - видатного українського громадського, церковного, культурного діяча. Він дбав про розвиток Києво-Печерської друкарні, сприяв письменникам, художникам [4.-С.36-39]. Був одним із перших православних мислителів в Україні, хто, виходячи з учення про природне право, почав окреслювати майбутнє української держави, теоретично виважено обґрунтовуючи основні ідеї. П. Могила своєю діяльністю сприяв духовній консолідації українського народу, творенню єдиного комунікативного простору культури.
Одна із родзинок колекції українських стародруків бібліотеки - "Євангеліє учительное", яке побачило світ 1637 року. Це видання вирізняється гарним художнім оздобленням. Крім кіноварі й фігурних ініціальних літер, застосованих як прикраси, у книзі містяться мініатюри і заставки. Частину гравюр взято з попередніх видань, а частину спеціально було зроблено для цього видання "Євангелія учительного". У книзі міститься всього сорок вісім гравюр, зроблених із дерева, кожна займає по півсторінки. Крім того, видання прикрашене двома великими гравюрами на всю сторінку, де зображено розп'яття і портрет патріарха Каліста.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ВПЛИВ КОЗАЦЬКОГО СВІТОГЛЯДУ НА УКРАЇНСЬКІ СТАРОДРУКИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII ст. (за матеріалами ОДНБ ім. М. Горького)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок