Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> УКРАЇНСЬКИЙ ОПОЗИЦІЙНИЙ РУХ 70-80-Х PP. XX СТ. В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ВИМІРІ: ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ

УКРАЇНСЬКИЙ ОПОЗИЦІЙНИЙ РУХ 70-80-Х PP. XX СТ. В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ВИМІРІ: ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ

Назва:
УКРАЇНСЬКИЙ ОПОЗИЦІЙНИЙ РУХ 70-80-Х PP. XX СТ. В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ВИМІРІ: ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,14 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
УДК 94(477+4-11)"1970/1980":329.7
Ю. О. Каганов
УКРАЇНСЬКИЙ ОПОЗИЦІЙНИЙ РУХ 70-80-Х PP. XX СТ. В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ВИМІРІ: ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ
Аналізується вітчизняна і зарубіжна історіографія проблеми опозиційного руху в Україні і країнах Центрально-Східної Європи 70-80-х рр. XX ст. Проведено класифікацію історіографічного доробку, визначено особливості національних інтерпретацій опозиційної боротьби, розкрито сутінь залучення компаративного аналізу у дослідженнях. З'ясовано вплив соціально-політичних чинників кінця XX - поч. XXI ст. на характер історіографічного процесу.
Ключові слова: опозиційний рух, історіографія, європейський контекст, Центрально-Східна Європа
Проблема вивчення опозиційного руху 70-80-х рр. XX ст. як багатопланового феномену, характерного не тільки для суспільно-політичної ситуації в Україні, а й у регіоні Центрально-Східної Європи (далі - ЦСЄ), вимагає складного історіографічного аналізу. Метою представленої наукової розвідки є класифікація масиву робіт українських і зарубіжних вчених з проблем опозиційної боротьби; з'ясування ступеня вивченості національних особливостей демократичного руху; визначення міри застосування теоретичного і, зокрема, компаративного інструментарію для аналізу проблеми опозиційного руху.
При класифікації історіографії застосуємо проблемно-тематичний принцип, в межах якого розглянемо роботи згідно з моделлю "конуса" (за Н. М. Яковенко) [1, с.317] - від узагальнюючих до вузькосюжетних.
Виходячи з логіки дослідження, "верхівку" (перший рівень) ієрархії мають складати компаративні історичні праці з проблеми. Однак доводиться констатувати, фактично, відсутність робіт, в яких український опозиційний рух розглядається у порівнянні з аналогічними процесами в регіоні Центрально-Східної Європи.
Одним з поодиноких прикладів успішного застосування порівняльного аналізу при вивченні опозиційного руху є монографічне дослідження Г. І. Зеленько "Навздогінна модернізація": досвід Польщі та України" [2], в якому з політологічних позицій розглядаються складові трансформаційних перетворень в Україні і Польщі, у т.ч. опозиційна боротьба. Роль і місце опозиційного руху розкривається в дихотомії об'єктивних та суб'єктивних чинників, що впливають на характер модернізаційних процесів в Україні і Польщі. На думку авторки, потужність та переваги польської опозиції у порівнянні з українською полягає в силі чинників, що консолідують національну ідентичність - релігійному, культурно-освітньому, а також у зв'язку з ліберальною політикою польського комуністичного режиму в гуманітарній сфері.
Перспективність компаративного підходу до аналізу українського і центрально-східноєвропейського тоталітарного і посттоталітарного розвитку обґрунтовує український дослідник І. Я. Тодоров. Як зазначає науковець, "західні сусіди України на 2-3 роки раніше почали свій шлях до відкритого суспільства. Особлива увагу до досвіду саме цих країн зумовлена типологічною схожістю етногенезу, єдиними витоками культури, спільністю історичної долі" [3, с.247-256]. На думку дослідника, дослідження і співставлення конкретних політичних ситуацій в Україні і слов'янських країнах здатне принести конкретну користь нашим народам в їх русі до свободи і демократії.
Компаративний підхід для проведення паралелей між політичними системами молодих демократій ЦСЄ застосований у монографії "Переход к демократии стран Центральной и Восточной Европы в сравнительной перспективе" [4], що є перекладом польського видання. Хоча більшою мірою дослідження порівнює політичні інститути й фокусує увагу на 90-х рр. XX ст., частина матеріалу стосується ролі опозиційних партій в антитоталітарних революціях.
Серед дисертаційних досліджень, методологічною основою яких є історична компаративістика, єдиним на сьогодні залишається наукове узагальнення запорізької авторки Т. В. Винарчук [5]. У роботі, присвяченій історії національного руху України в контексті визвольної боротьби народів Центрально- Східноєвропейського регіону (кін. XIX ст. - 1920 р.), авторка здійснила порівняльний аналіз передумов національних революцій українців та інших народів Центрально-Східної Європи, визначила спільні та відмінні риси державотворення та зовнішньої політики, формування національної еліти, зробила перші кроки щодо теоретичного постулювання компаративного аналізу як дослідницького інструментарію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКИЙ ОПОЗИЦІЙНИЙ РУХ 70-80-Х PP. XX СТ. В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ВИМІРІ: ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок