Головна Головна -> Реферати українською -> Інше -> ПРО ПОЧАТОК СХОДОЗНАВСТВА В ОДЕСІ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ОДЕСЬКОГО ТОВАРИСТВА ІСТОРІЇ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ)

ПРО ПОЧАТОК СХОДОЗНАВСТВА В ОДЕСІ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ОДЕСЬКОГО ТОВАРИСТВА ІСТОРІЇ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ)

Назва:
ПРО ПОЧАТОК СХОДОЗНАВСТВА В ОДЕСІ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ОДЕСЬКОГО ТОВАРИСТВА ІСТОРІЇ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,91 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 930.2(477.74)
В. В. Скрипник
ПРО ПОЧАТОК СХОДОЗНАВСТВА В ОДЕСІ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ОДЕСЬКОГО ТОВАРИСТВА ІСТОРІЇ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ)
Діяльність Одеського товариства історії та старожитностей була вагомим внеском у формування сходознавства в Україні. Сформовані членами товариства колекції східної давнини та низка наукових публікацій лягли в основу подальших історичних досліджень країн Сходу та розвитку сходознавчих дисциплін. Ключові слова: Одеське товариство історії та старожитностей, сходознавство, арабістика, Рішельєв- ський ліцей.
Одеське товариство історії та давнини (далі - ОТІС) відіграло велику роль у становленні та розвитку різних галузей історичної науки. Однією з яких стало сходознавство. Сходознавчі студії стають одним з головних напрямків в науковій діяльності Одеського товариства історії та старожитностей, про що свідчать опубліковані матеріали. Вже у першому томі "Записок" товариства (1844 р.) були опубліковані три статті відомого сходознавця В.В. Григор'єва, крім цього М.Н. Мурзакевич опублікував донесення Никифорова (російського резидента при Кримському хані) про падіння Крим-Гірея, а А. Негри турецькі і татарські акти, що приналежать ОТІС та Вилучення з Турецького рукопису Товариства, що містить історію Кримських ханів". В наступному другому випуску (1850 р.) М. Мурзакевичем був виданий Ески-кримський арабський надпис, Я.О. Ярцовим - Кримські ханські ярлики, А. Негри - фірман турецького султана Мустафита, а також разом з А. А. Борзенко - бахчисарайські арабські та турецькі надписи. Публікації на східну тематику продовжували з'являтися і надалі.
Більш повне уявлення відносно цього напрямку в ОТІС допомагають скласти архівні матеріали. В Інституті рукопису Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського у V- му фонді (Одеського товариства історії та старожитностей) велика кількість документів має відношення до даної проблематики. їх можна поділити на декілька груп. Першу складають фірмани турецьких султанів та ярлики кримських ханів; надписи (Бахчисарайські та вірменські); рукописи на санскриті. Друга група представлена документами, що були присвячені Кримському ханству (різні аспекти: переписка, опис Криму, списки ханів і т.п.). Третя група - щоденники та журнали подорожей та місій (подорож по Індії, Грузії, Персії, місія в Бухару і т.п.). Четверта - літературні твори (наприклад, поема Арефі, записи віршів різних авторів та ін.). У п'яту групу зібрані матеріали російсько-турецьких війн. І, нарешті, останню групу можна окреслити як "різне", і вона також представляє великий інтерес. Це ціле зібрання різних документів, листів та зібрань на турецькій, кримськотатарській, ногайській мовах, а також мові греків-урумів (XVIII-XIX ст.). На турецькій мові - основи мореплавства сер. ХІХ ст., 7 корабельних журналів (сигнальні, обсерваторні, щоденні).
Все це свідчить про серйозний підхід членів ОТІС до вивченню Сходу, і, звісно, в першу чергу, Кримського ханства. В V фонді коло 200 одиниць збереження, які безпосередньо мають відношення до сходознавства. Особливий інтерес викликає рукописний переклад творів Мартина Броневського "Опис Татарії", виконаний в Одесі в 1830 р. Автором перекладу зазначається Д.С. Мутєв, хоча на 51 сторінці тексту вочевидь вбачаються декілька почерків [2]. Вперше російський переклад твору М. Броневського був здійснений у VI томі "Записок" ОТІС (пер. І.Г. Шершневича, передм. Н.Н. Мурзакевича). Переклад, що зберігається в фондах ОТІС, можливо був виконаний по розпорядженню генерал-губернатора Новоросійського графа М.С. Воронова, оскільки йому був притаманний інтерес до історії південної Росії. Так, наприклад, по його розпорядженню в Кишинівській духовній семінарії з латинської мови була перекладена передмова до "Периплу" Арріана, що стосуються Понта Евксинського [3] Й.В. Стуккіі, ось чому таке припущення досить вірогідне.
Безпосередньо, велику роль в пробудженні інтересу до сходознавства відіграв Василь Васильович Григор'єв (1816-1881), випускник Санкт-Петербурзького університету, ученик професора О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ПРО ПОЧАТОК СХОДОЗНАВСТВА В ОДЕСІ (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ОДЕСЬКОГО ТОВАРИСТВА ІСТОРІЇ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок