Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Біографія Мирослава Стельмаховича. Його внесок у вітчизняну педагогіку

Біографія Мирослава Стельмаховича. Його внесок у вітчизняну педагогіку

Назва:
Біографія Мирослава Стельмаховича. Його внесок у вітчизняну педагогіку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,97 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
Біографія Мирослава Стельмаховича. Його внесок у вітчизняну педагогіку


Мирослав Гнатович Стельмахович - відомий учений у галузі народної педагогіки, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член АІШ України, - згадуючи пройдене, писав, що наукове визнання прийшло не відразу, а через трудне життя й довготривалу напружену працю. Тривожні довоєнні, тяжкі воєнні й післявоєнні роки, раннє осиротіння ускладнили особисту долю, але разом із цим сильно дисциплінували, інтенсивно гартували волю й кували наполегливість у боротьбі за досягнення поставлених цілей. Необхідну допомогу у доланні перепон надавали добрі люди. Подибувались і лихі, звичайно. Але хіба варто про них згадувати?
Мирослав Стельмахович пам'ятав лише доброзичливість, бо сам щиро вірив у добро і всі люди уявлялися йому тільки добрими. Без-перечно, найдобрішими й найдорожчими були рідні батько і ненька, після них добрими були його опікуни — молодший батьків брат Олекса і його дружина Анастасія Стельмаховичі. Стрийко Олекса дуже поважав науку й освіту й усіляко заохочував свого вихованця до навчання. Радів, що той дуже любить книги й багато читає.
Тепло згадує М. Стельмахович і своїх учителів, особливо свою першу вчительку Марію Бодревич, рідну школу, вузівських викла-дачів, наукових керівників, консультантів. Та й взагалі, за його переконанням, говорити щось погане про вчителя - гріх! Недарма кажуть: "Шануй вчителя, як родителя". Надійною помічницею і широкі порадницею була і його дружина, теж педагог за професією і покликанням, Мирослава-Лада. Правда, вибір педагогічної професії стався не відразу. Садівник, токар, військовик, лікар, учитель - ось генезис професійних уподобань. Та особиста доля розпорядилася дещо по-іншому. Трудовий шлях розпочав із посади завідувача бібліотеки в рідному селі. А царство книг привело до рідної української словесно-сті, філологічного факультету, який закінчив із відзнакою і назавжди пішов педагогічною стезею. Особистий світогляд формувався під дією багатьох факторів: материнської мови і пісні, бойківської говірки, участі у праці, родинно-побутової культури, мальовничої природи підкарпатського краю, ікон та родинних світлин у рідній оселі, маминих вишиванок, сільських звичаїв, християнської релігії і церкви, звитяг українських національних героїв, народних свят, обрядів і сим-волів, книг, сусідських, свояцьких і товариських взаємин, народного мистецтва, навчання у школі, вузі та вдома, дитячого й молодіжного середовища, поведінки неординарних особистостей, розповідей бувалих людей тощо.
Першими підручниками життя стали, як і для кожної україн-ської дитини, український фольклор та ілюстрована Біблія для .дітей, яку через малюнки на основі пояснень-коментарів тата й мами пізнав ще далеко до того, як навчився чигати.
Рідне батьківсько-материнське слово, народні казки й оповідан-ня, в яких добро бореться зі злом і неодмінно перемагає, легенди про Олексу Довбуша й славетних опришків, перекази про мужніх лицарів -козаків запорозьких та українських січових стрільців, балади, істо-ричні думи та пісні, героїчні подвиги українських повстанців, які боролися за самостійну Україну, плекали український дух j любов до українства. Далі світогляд майбутнього вченого формувався завдяки пізнанню "Кобзаря" Тараса Шевченка, творів Івана Франка, Лесі Українки, Василя Стефаника, Богдана Легшого, Юрія Шкрумеляка, Миколи Гоголя, Андрія Чайковського, Федора Заревича, Бориса Грінченка, Пантелеймона Куліша, Ольги Кобилянської.
Пізнання педагогічне прийшло через українську народну педагогіку. Чомусь так повелося, писав М. Стельмахович, що в наших школах як колись, так і тепер учням розповідають про вчених різних галузей, скажімо, фізиків, хіміків, математиків, а також видатних полководців, винахідників тощо. Це, звичайно, правильно. Але чомуобминають ученйх-ледагогів? Школярі мало що про них знають Наприклад, за весь час десятирічного навчання Мирослава у середні*школі лише вчитель фізики один-єдиний раз трохи розповів учням про знаменитого педагога Антона Макаренка.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Біографія Мирослава Стельмаховича. Його внесок у вітчизняну педагогіку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок