Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Ґендерні виміри ісламу

Ґендерні виміри ісламу

Назва:
Ґендерні виміри ісламу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,81 KB
Завантажень:
415
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ґендерні виміри ісламу


Іслам є наймолодшою світової релігією і водночас впливовою ідеологією сучасного світу. Іслам з’являється на початку VII століття. Зазнавши впливу іудаїзму й християнства шляхом прийняття від них низки догматичних та обрядових положень, іслам завдяки простішій та доступнішій догматиці, ритуалу швидко набуває популярності. Нині на планеті нараховується приблизно 900 млн. його послідовників. В Україні зареєстровано більше 270 мусульманських громад. Найбільше їх у місцях розселення кримських татар у Криму.
Моделюючи суспільство, іслам охоплює всі аспекти особистого й суспільного життя мусульман. В його священній книзі, Корані, надзвичайно велику увагу приділено жорсткій регламентації сімейно-шлюбних відносин і ритуалізації ґендерних ролей. Бути жінкою в країнах мусульманського Сходу непросто і пропри все, вимогою часу є те, що сучасні мусульманські жінки все частіше виступають проти застарілих стереотипів ісламу, які відводять жінці функцію пасивної слухачки і виконавиці чоловічих настанов.
За канонами ісламу жінка – істота „другого сорту”. „Чоловіки стоять над жінками через те, що Аллах дав одним перевагу перед іншими...” [1,4:38].
Власне цей аят відбиває провідну роль чоловіка в кочовому скотарському суспільстві часів виникнення ісламу. Саме чоловіки тоді були головними добувачами матеріальних благ і захисниками стад від ворога. Жінка ж в кочовому господарстві відігравала підпорядковану роль і матеріально залежала від чоловіка. Ці базисні відношення і породили її принижене становище, а Коран лише зафіксував його у своїх настановах. Такі погляди стали основою для пізнішого теоретичного обґрунтування соціальної і статевої нерівності жінок з чоловіками.
Якщо „мусульманин” означає „покірний Аллаху”, то мусульманка, за ісламськими канонами, повинна бути покірна ще й своєму чоловіку, своєму земному богу і хазяїну, задовольняти його бажання. „Ваші жінки - нива для вас, ходіть на вашу ниву, коли побажаєте...”[1,2:223]. В разі непокори чоловік має право її покарати аж до побиття: „Добропорядні жінки віддані [своїм чоловікам], зберігаючи честь і все, що Аллах велів берегти, перестерігайте, [потім] не кохайте у подружніх ложах і [нарешті] побийте. І коли вони стануть покірні вам, не завдайте їм кривди нічим [1,4:34]”.
Сучасні мусульманські жінки все частіше виступають проти таємного насильства над ними, навіть тими, хто живе в Європі.
На весь світ відоме ім’я Айран Хирсі Алі, біженки з Сомалі, а нині члена парламенту Нідерландів. Фільм „Підкорення” за сценарієм Хирсі Алі опинився в центрі національних дебатів у Нідерландах і збурив весь мусульманський світ. Ця мужня мусульманська жінка звернулася до сили образів, щоб показати життя мусульманських молодих іммігранток, сповнене наруг, інцестів, примусових шлюбів, суїцидів.
У фільмі розповідаються історії чотирьох жінок, які просять Божої допомоги в полегшенні їхніх страждань. Одну насильно видали заміж за чоловіка, якого вона ненавидить, іншу зґвалтував її власний дядько, і вона зачала, третю покарали хлистом після того, як вона переспала зі своїм другом, а четверту постійно б’є її чоловік. Жінки відчувають, що Бог їх покинув, хоча вони йому вірні.
Ми бачимо побите і набрякле обличчя; оповідач вигукує: „О Аллах! Ти говориш, що чоловіки – захисники й опікуни жінок, тому що ти дав одним більше сили, ніж іншим. Але принаймні один раз на тиждень я відчуваю силу кулака мого чоловіка на своєму обличчі”.
Зґвалтована жінка говорить, що завжди слідувала волі Аллаха, покриваючи себе паранджею, як він вимагає: „А тепер я молюся про рятунок, а ти мовчиш, як могила, якої я прагну.” Газета „The New-York Times ” від 27 вересня 2004 р. надрукувала цілу низку статей з реакцією на фільм Хирсі Алі. Так, відома захисниця прав мусульманських жінок Лубна Беррада, родом з марокканської родини пише: „Немає нічого помилкового в тім, що говориться в фільмі, це реальність.” Однак за її словами, розмови нічого не змінять. Повинна змінитися система, в якій беруть участь і жінки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ґендерні виміри ісламу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок